Dwie kancelarie w sfinansowaniu najgłębszego basenu na świecie

344
(www.atlas.com.pl)

Kancelaria DLA Piper doradzała firmie Aerotunel przy uzyskaniu finansowania budowy najgłębszego na świecie basenu do nurkowania od Banku Pekao, któremu doradzała kancelaria Brzozowska & Barwińska.

We wrześniu  2020 r. Bank Pekao udzielił firmie Aerotunel, inwestorowi basenu Deepspot w Mszczonowie, nowych kredytów na dokończenie budowy basenu. Kwoty finansowania nie ujawniono.

Basen Deepspot w Mszczonowie, w powiecie żyrardowskim, został otwarty w listopadzie 2020 r. Pierwotnie miało to nastąpić pod koniec 2019 r. Nie był gotowy, więc termin przesunięto na sierpień 2020, jednak z powodu epidemii koronawirusa otwarcie znów zostało odłożone. Ze względu na epidemię i obostrzenia wprowadzone przez rząd basen funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie.   

To najgłębszy na świecie basen do nurkowania – można w nim zanurzyć się na głębokość 45,4 m w 8 tys. m sześc. wody (tyle potrzeba do napełnienia 27 basenów 25-metrowych) o temperaturze 32-34 stopni Celsjusza (cieplejszej niż w basenach do pływania). Pod wodą wybudowano przezroczysty tunel do podglądania nurkujących, imitację jaskini i wraku statku.

Basen przeznaczony jest przede wszystkim do nauki podstaw i doskonalenia umiejętności płetwonurkowania z akwalungiem (scuba diving ) oraz ekstremalnego tzw. freedivingu, czyli nurkowania na wstrzymanym oddechu, bez butli z tlenem.

Dotychczas najgłębszym basenem nurkowym na świecie był włoski Y-40 Deep Joy pod Padwą (42,15 m).

Właścicielem basenu Deepspot jest firma Aerotunel, która prowadzi również trzy punkty (w Morach pod Warszawą, Mirosławicach koło Wrocławia i Katowicach) z tunelami aerodynamicznymi do swobodnego latania w warunkach sztucznie wytworzonego stanu nieważkości.

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Aerotunel przy uzyskaniu finansowania. Obsługa obejmowała zmiany istniejących umów kredytów zaciągniętych na budowę tuneli aerodynamicznych oraz udzielenie nowych kredytów na dokończenie budowy basenu. Wykonywali ją counsels Artur Sobol, Katarzyna Wacławek i associate Marta Piotrkowicz z praktyki prawa rynków finansowych, projektów infrastrukturalnych i restrukturyzacji.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria Brzozowska & Barwińska doradzała Bankowi Pekao (to jej stały klient); przygotowała dokumentację kredytową i zabezpieczenia. To butikowa kancelaria czterech prawniczek świadczących usługi doradztwa prawnego dla instytucji finansowych oraz inwestorów. Specjalizuje się w obsłudze transakcji finansowania: nieruchomości, fuzji i przejęć, korporacyjnego, project finance.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl