Najnowsze wschodzące krajowe gwiazdy prawniczego rzemiosła odkryte w tegorocznym konkursie

617

Aleksandra Krawczyk – adwokat, doradca restrukturyzacyjny, partner we wrocławskiej kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy we Wrocławiu (SDZ Legal Schindhelm), zwyciężyła w konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020”.

Wyniki konkursu ogłoszono 15 grudnia 2020 r. podczas internetowej transmisji.

Konkurs organizowany przez wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska – była to dziewiąta edycja – co roku wyłania innowacyjnych, kreatywnych i czujących nowe trendy rynkowe młodych prawników (do 35. roku życia) z kancelarii, firm, administracji, charakteryzujących się ponadto wiedzą pogłębianą w pracy naukowej oraz zaangażowaniem społecznym.

Tegoroczna zwyciężczyni, Aleksandra Krawczyk, ma 33 lata. Od 2020 r. jest partnerem w kancelarii SDZ Legal Schindhelm, w której pracuje od siedmiu lat i aktualnie odpowiada za praktykę prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Reprezentowała Uniwersytet Wrocławski w głośnej sprawie, w której Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zawarcie przez tę uczelnię umowy o prowadzenie zajęć dydaktycznych z radcą prawnym, który reprezentował ją potem jako pełnomocnik przed TSUE nie narusza wymogu niezależności zawodowej prawnika. W międzynarodowej sieci kancelarii Schindhelm współkieruje grupą roboczą do spraw technologii informatycznych i LegalTech.

Drugie miejsce zdobyła adwokat Anna Hlebicka-Józefowicz z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, lat 31. Jest doktorem nauk prawnych od 2019 r., a od 2018 kieruje w kancelarii zespołem doradztwa regulacyjnego, gdzie współtworzyła informatyczny system monitoringu legislacji.

Trzecim natomiast kapituła konkursu nagrodziła adwokatkę Karolinę Gierdal, 32 lata. To prawniczka stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii zajmująca się działalnością na rzecz praw osób LGBT.

Na konkurs nadesłano 128 zgłoszeń, z których kapituła wytypowała 30 finalistów, spośród których wyłoniono laureatów – to dziesięcioro prawniczek i prawników, którzy jako nagrody otrzymali statuetki.

Oto oni (według kolejności rankingowej):

  1. Aleksandra Krawczyk – adwokat, doradca restrukturyzacyjny, partner w kancelarii SDZ Legal Schindhelm
  2. Anna Hlebicka-Józefowicz – adwokat, associatew kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
  3. Karolina Gierdal – adwokat, prawniczka stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii
  4. Mikołaj Hewelt – doradca podatkowy, partner w kancelarii prawno-podatkowej Hewelt Wojnowski i Wspólnicy w Warszawie
  5. Bartosz Wojciech Czerwiński – adwokat w firmie doradczej EY
  6. Adam Ploszka – adwokat w kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy
  7. Zuzanna Jeżak – prawnik w firmie informatycznej Netguru w Poznaniu
  8. Magdalena Porzeżyńska – radca prawny, partner w kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy w Warszawie
  9. Jakub Turski – radca prawny w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara w Gdańsku
  10. Krzysztof Cyran – radca prawny w kancelarii CKKP w Rzeszowie

Dodatkowo kapituła dorocznego konkursu już po raz czwarty uhonorowała specjalnymi nagrodami pięcioro prawników, którzy wyróżnili się niestandardowymi osiągnięciami.

Nagrody specjalne (w kolejności alfabetycznej):

  • Łukasz Dziamski – adwokat, partner w kancelarii EChW (do niedawna Elżanowski Cherka & Wąsowski)
  • Anna Piechówka – adwokat, prawnik w firmie informatycznej CD Projekt
  • Agnieszka Różewicz – adwokat we własnej kancelarii w Szczecinie
  • Beata Siemieniako – adwokat we własnej kancelarii w Warszawie
  • Angelika Szufel – adwokat, senior associate w kancelarii CMS

Pozostali finaliści (w kolejności alfabetycznej):

  • Justyna Baniewska – adwokat w kancelarii Gutowski i Wspólnicy w Poznaniu
  • Michał Bujak – adwokat w kancelarii Błach Dynerowicz Bujak w Krakowie
  • Monika Diehl – adwokat, senior associate w kancelarii Clifford Chance
  • Kamila Ferenc – prawniczka stowarzyszenia Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
  • Aleksandra Klich – radca prawny w kancelarii Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro w Szczecinie
  • Aleksandra Kopeć – prawnik w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy w Warszawie
  • Bartosz Kubista – adwokat, doradca podatkowy w firmie doradczej GLC w Katowicach
  • Michał Magdziak – adwokat, senior associate w kancelarii Clifford Chance
  • Paweł Matyja – adwokat we własnej kancelarii w Katowicach
  • Elżbieta Niezgódka – adwokat we własnej kancelarii w Warszawie
  • Michał Nowakowski – prawnik w banku Citi Handlowym
  • Marcin Pieklak – adwokat, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
  • Wioleta Polak – radca prawny, partner w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
  • Szymon Sakowski – adwokat, senior associate w  kancelarii DLA Piper
  • Marcin Stępień – associate w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
  • Maciej Syska – dyrektor działu prawnego w firmie Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
  • Agnieszka Sztoldman – adwokat, senior associate w kancelarii Taylor Wessing
  • Anna Wilińska-Zelek – adwokat w kancelarii Filipiak Babicz w Poznaniu
  • Bartosz Wilk – prawnik w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
  • Katarzyna Zarzycka – aplikantka adwokacka, associate w kancelarii  Romanowski i Wspólnicy w Warszawie

Tu wyniki konkursu z 2019 r.

Tu wyniki konkursu z 2018 r.

Tutaj wyniki konkursu z 2017 r., a tu wyniki konkursu z 2016 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl