Rymarz Zdort i Dentons w zakupie magazynów kurierskich na Psim Polu

245

Kancelaria Rymarz Zdort doradzała spółce European Logistics Investment przy zakupie kompleksu magazynowego Wrocław Business Park od firmy Aviva Investors, której doradzała kancelaria Dentons.

W listopadzie 2020 r. spółka European Logistics Investment, zarządzająca magazynami w Polsce, nabyła Wrocław Business Park od firmy Aviva Investors.

Wrocław Business Park to dzisiaj kompleks dwóch magazynów o całkowitej powierzchni ok. 9,3 tys. mkw. (4,8 tys. i 4,5 tys.) oraz 13 hektarów terenu inwestycyjnego w dzielnicy Psie Pole. Obiekty są wynajęte firmom kurierskim FedEx Express i DHL oraz firmie Topus, dystrybutorowi oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Dają możliwość realizacji operacji w systemie crossdock, który pozwala na bezpośredni przeładunek dostarczonego towaru i wysłanie go dalej, bez składowania.

ELI razem ze strategicznym partnerem, firmą deweloperską Panattoni, planuje rozwój kompleksu – postawienie kolejnych hal magazynowych i powstanie City Logistics Wrocław North z 45 tys. mkw. powierzchni logistycznej, w tym 41 tys. mkw. magazynowej i 4 tys. mkw. biurowej. Kwota transakcji nie została ujawniona.

Spółka European Logistics Investment zarządza magazynami w Polsce. Jej właścicielami są firmy Redefine Properties, Madison International Realty oraz Griffin Real Estate. Współzarządzana jest przez mniejszościowego inwestora, Griffin Real Estate (7 proc. kapitału) oraz przez dewelopera nieruchomości logistycznych, firmę Panattoni Europe. W skład jej portfela wchodzi 16 parków logistycznych o łącznej powierzchni ok. 520 tys. mkw. oraz ponad 140 tys. mkw. powierzchni w budowie. Magazyny znajdują się w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, na Śląsku, Pomorzu i w okolicach Poznania. Wynajmują je m.in. takie firmy jak Kaufland, Carrefour, Saint Gobain, Hellmann, Terg (Media Expert), Eurocash, Ceva, BrandBQ i DSV. W następnych latach ELI planuje budowę kolejnych projektów o powierzchni ok. 2 mln mkw.

Zarejestrowana w Holandii spółka ELI powstała w czerwcu 2018 r. po odkupieniu przez fundusz Redefine Properties oraz spółki kontrolowane przez fundusz Griffin Real Estate, za 185,5 mln euro parków logistycznych o łącznej powierzchni najmu wynoszącej ponad 300 tys. mkw., od amerykańskiego funduszu Och-Ziff Capital Mangement (obecnie Sculptor Capital Management) w strategicznym sojuszu z firmą Panattoni dysponującą prawem ich pierwokupu.

Panattoni Europe to firma deweloperska budująca magazyny i fabryki. Od 2005 r. działa w Polsce. Jest częścią Panattoni Development Company (PDC), jednego z największych deweloperów powierzchni logistycznych i przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 30 oddziałach w Ameryce Północnej i Europie.

Aviva Investors Global Services Ltd (Aviva Investors) to spółka zarządzająca aktywami inwestycyjnymi należąca do brytyjskiej grupy ubezpieczeniowej Aviva (dawniej Commercial Union).

– ELI od początku przyglądało się bacznie regionowi Wrocławia, ze względu na jego strategiczną lokalizację i dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej. Dzięki trendom, które przybrały na sile podczas pandemii, takim jak szybki rozwój e-handlu, relokacja łańcuchów dostaw i procesów logistycznych do Europy Centralnej, a także rosnący regionalny rynek, Wrocław cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony globalnych inwestorów i firm poszukujących przestrzeni logistycznej na wynajem w regionie CEE. To właśnie z tych powodów postanowiliśmy wzbogacić zdywersyfikowane portfolio ELI o tę pierwszorzędną lokalizację logistyczną – skomentował Łukasz Toczek z firmy Griffin Real Estate.

– Jesteśmy pewni, że nasz najnowszy projekt, realizowany razem z ELI, będzie nie tylko kolejnym kamieniem milowym naszego partnerstwa, ale także stanie się jedną z najbardziej poszukiwanych destynacji logistycznych w Europie Centralnej – stwierdził Robert Dobrzycki, prezes Panattoni Polska.

Kancelaria Rymarz Zdort powiadomiła „Rynek Prawniczy”, że doradzała European Logistics Investment przy transakcji oraz w związku z dokumentacją dotyczącą korporacyjnych aspektów inwestycji i przyszłej rozbudowy kompleksu logistycznego. Obsługą kierował Piotr Fedorowicz, partner kierujący praktyką nieruchomości, a wykonywali ją senior associates Karolina Bąkowska, Tomasz Bąkowski, Izabela Skrzypczak, associates Tomasz Karkowski, Michał Kostewicz.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Aviva Investors doradzała kancelaria Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę wykonywały senior associate Hanna Żarska, associate Adrianna Kończak z zespołu prawa nieruchomości, a w sprawach podatkowych doradzał managing counsel Tomasz Krasowski.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl