DLA Piper i Linklaters w stalowym dealu zbrojeniowym

408
(www.stalservice.com.pl)

Kancelaria DLA Piper doradzała firmie budowlanej Porr przy sprzedaży firmy Stal-Service firmie Celsa Huta Ostrowiec, której doradzała kancelaria Linklaters.

Pod koniec października 2020 r. sfinalizowano transakcję, w której austriacka firma budowlana Porr sprzedała wszystkie udziały w spółce Stal-Service, w tym 80 proc. swoich i 20 proc. należących do spółki Modzelewski & Rodek, firmie Celsa Huta Ostrowiec należącej do hiszpańskiej grupy hutniczej Celsa. Finalizację umowy sprzedaży poprzedziło wydanie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wymaganej zgody.

Firma Stal-Service od 1998 r. produkuje stalowe zbrojenia do betonu. Był to wówczas pierwszy taki specjalistyczny zakład w Polsce wytwarzający miesięcznie ok. 1,5 tys. ton zbrojeń budowlanych. Przez 22 lata działalności firma dostarczyła elementy zbrojeniowe do budowy takich obiektów jak m.in. Hotel InterContinental, Warsaw Financial Center, apartamentowiec Złota 44, Złote Tarasy, Galeria Północna i Galeria Młociny w Warszawie, Stary Browar w Poznaniu, Arkady Wrocławskie i Sky Tower we Wrocławiu, Dworzec Nowa Łódź Fabryczna. Obecnie wytwarza ok. 90 tys. ton zbrojeń budowlanych i 10 tys. ton sprefabrykowanych elementów przestrzennych, dostarczanych na rynki krajowe i zagraniczne (m.in. Szwecja, Czechy, Norwegia).

Celsa Huta Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim to kombinat metalurgiczny produkujący długie i kute wyroby stalowe, m.in. pręty żebrowane do zbrojenia betonu, prętów gładkie i płaskie, kątowniki, odkuwki. To największy zakład przemysłowy w województwie. Należy do Grupy Celsa, największego hiszpańskiego producenta stali. Wikipedia podaje, że zakład powstał pod koniec lat. 30 XIX wieku. W okresie międzywojennym hutę rozbudowano. W zakładzie produkowane były wtedy wagony kolejowe, rury lane ośrodkowo, części do parowozów, samochodów, czołgów, armat, konstrukcje stalowe. Po II wojnie nazwę zakładów zmieniono na Hutę im. Marcelego Nowotki. W latach 70. XX w. wybudowano nowy zakład metalurgiczny na północno-wschodnich obrzeżach miasta. W czasie największego zatrudnienia w hucie pracowało ponad 17 tys. osób. Na początku lat 90. nazwa kombinatu uległa zmianie; nowy zakład stał się Hutą Ostrowiec, a stary –  Zakładami Ostrowieckimi. Po przeprowadzeniu restrukturyzacji stary zakład huty został zlikwidowany. W 2003 r. hutę kupiła hiszpańska grupa Celsa, która zainwestowała w nią ponad 300 mln zł.

Firma Porr Polska została założona w 1993 r. i jest jedną ze spółek austriackiego koncernu budowlanego Porr Holding istniejącego od 1869 r. W Polsce Porr prowadzi działalność budowlaną od  1987 r. Pierwszą tutejszą inwestycją był Hotel Holiday Inn w Warszawie. Główne dziedziny działalności w Polsce to budownictwo ogólne, w tym hotele, budynki biurowe, mieszkalne, dydaktyczne, centra handlowe oraz obiekty przemysłowe. Od 2012 r. wzbogaciła ofertę o inwestycje drogowe, infrastrukturalne, środowiskowe, energetyczne i kolejowe. Opiera się w znacznym stopniu na umowach podwykonawczych zawieranych z lokalnymi firmami budowlanymi. W 1998 r. utworzyła spółkę Modzelewski & Rodek, której działalność obejmuje wykonawstwo stanu surowego i prace wykończeniowe. W ramach Porr w Polsce działa również firma UBM Polska zajmująca się projektowaniem (kompletne projekty budowlane, projekty wykonawcze architektury, konstrukcji, branżowe i warsztatowe) oraz działalnością deweloperską, jak również spółka FMP Management zajmująca się administrowaniem budynków (facility management).

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Porr w transakcji. Obsługą kierował partner Jakub Domalik-Plakwicz, a wykonywali ją senior associate Anna Chrabota-Bajson, counsel Mateusz Zaleński, associate Michał Kuratowski, junior associate Bartosz Kuzioła z praktyki prawa spółek, fuzji i przejęć. W kwestiach transakcyjnych dotyczących nieruchomości doradzał senior associate Mirosław  Całka. Krzysztof Kycia, partner współzarządzający kancelarii i senior associate Szymon Sakowski doradzali w kwestiach regulacyjnych. W zakresie prawa pracy doradzała partner Agnieszka Lechman-Filipiak.

Kancelaria Linklaters potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Celsa Huta Ostrowiec. Poinformowała, że obsługą kierował partner Marcin Schulz, a wykonywali ją senior associates Magdalena Szewczyk i Krzysztof Górny oraz Ada Zahorodna, Jakub Woźniak, Ryszard Jamka z praktyki korporacyjnej; Szymon Sieniewicz z praktyki TMT/IP; Janusz Dzianachowski, Zuzanna Lipska, Katarzyna Grodzka – z praktyki nieruchomości; Małgorzata Szwaj, Anna Laszczyk, Barbara Wanat, Joanna Koterbska – z praktyki prawa konkurencji; Jakub Dąbrowski – z praktyki energetyki i infrastruktury; Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, Łukasz Burakowski – z praktyki prawa pracy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl