Dwie kancelarie w zakupie kolejnego warszawskiego biurowca przez czeskiego inwestora

325
(www.officelist.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie CPI Property Group przy nabyciu biurowca Concept Tower w Warszawie od firmy Concept Development Group, której doradzała kancelaria Wolf Theiss.

Pod koniec sierpnia 2020 r. firma CPI Property Group zakupiła biurowiec Concept Tower w Warszawie od spółki celowej Concept Development BSD 2 należącej do Concept Development Group. Transakcja obejmowała także sfinansowanie przez CPI wcześniejszego wykupu Concept Tower z leasingu. We wrześniu CPI przejęła też samodzielne zarządzanie budynkiem.

Budynek Concept Tower został zbudowany w 2012 r. w warszawskiej dzielnicy Wola, będącej zagłębiem biurowców. Na 15 kondygnacjach ma 9 tys. mkw. powierzchni biurowej. Charakteryzuje go szklana elewacja. Wyposażony jest w oświetlenie z czujnikami ruchu, system klimatyzacji z indywidualną regulacją temperatury i wilgotności, cztery szybkobieżne windy i trzypoziomowy podziemny parking na ponad 100 aut.

Nabycie biurowca Concept Tower było szóstą transakcją CPI zamkniętą w 2020 r., w wyniku której inwestor powiększył swoje warszawskie portfolio powierzchni biurowej do 314 tys. mkw. w 14 nieruchomościach, stając się właścicielem największego portfela biurowców w stolicy.

CPI Property Group to firma z branży nieruchomości, której większościowym udziałowcem jest czeski miliarder Radovan Vitek. Jej główny biznes to długoterminowe inwestycje, wynajem powierzchni i zarządzanie aktywami biurowymi, handlowymi, mieszkaniowymi i hotelowymi. Działa w 10 krajach Europy. W portfelu ma aktywa o wartości 9,8 mld euro. Z tego w Polsce, gdzie działa od 2013 r., jest właścicielem 24 nieruchomości biurowych, handlowych i hotelowych w Warszawie, Elblągu, Zamościu, Tarnowie, Radomiu i Zgorzelcu.

Deweloperska grupa Concept Development powstała w 2003 r. w Warszawie przy współudziale m.in. firm (Koor Metals Ltd) i przedsiębiorców (Israel Wiener) z Izraela. Działa w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych, specjalizując się w realizacji inwestycji biurowych i mieszkaniowych.

– Negocjacje, dotyczące akwizycji Concept Tower rozpoczęły się na długo przed wybuchem pandemii. Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że udało nam się pomyślnie sfinalizować transakcję. Grupa nadal koncentruje się na posiadaniu portfela najlepszych lokalizacji biurowych w kluczowych stolicach Europy Środkowej – skomentował Tomas Salajka, Head of Acquisitions and Asset Management w CPI PG.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że CPI Property Group doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, że obsługę wykonywali partner Piotr Szafarz, counsel Jarosław Stąpel, associate Maciej Roman z zespołu prawa nieruchomości.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Concept Development BSD 2 doradzała w transakcji kancelaria Wolf Theiss; jej obsługa obejmowała kwestie prawne i podatkowe, w tym przygotowanie i negocjacje dokumentów transakcyjnych (umowa przedwstępna i ostateczna) oraz sporządzenie dokumentów towarzyszących (w tym zabezpieczeń, umowy escrow,  wniosków o interpretacje podatkowe), a także negocjacje i przygotowanie dokumentacji dotyczącej odkupu budynku od firmy leasingowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl