Dentons w zakupie akcji fabryki mebli przez jej założyciela

404
Kolekcja mebli Duro (www.forte.com.pl)

Kancelaria Dentons doradzała spółce MaForm Holding przy przeprowadzeniu wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Fabryki Mebli Forte.

Na początku września 2020 r. zarejestrowana w Luksemburgu spółka MaForm Holding, główny akcjonariusz Forte (posiadała 7,7 mln – 32,44 proc. akcji), ogłosiła skierowane do pozostałych jej akcjonariuszy wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji. Wezwała do sprzedaży ponad 8 mln akcji firmy, stanowiących 33,56 proc. kapitału. Zamierzała osiągnąć łącznie nie więcej niż 15,8 mln akcji – 66 proc. w kapitale spółki.

Spółka MaForm Holding Luxembourg należy do rodziny Formanowiczów, pośrednio do małżeństwa Macieja, założyciela firmy Forte, i Anny (poprzez szwajcarską spółkę MaForm Holding, która jest właścicielem ponad 90 proc. kapitału MaForm Holding Luxembourg), i bezpośrednio do Marii Florczuk, ich córki (niespełna 10 proc. udziału w MaForm Holding Luxembourg). Maciej Formanowicz jest wieloletnim pośrednim akcjonariuszem Forte i od początku jej działalności pełni aktywną rolę w rozwoju oraz realizacji jej strategii. Wraz z żoną posiadali pośrednio pakiet 32,44 proc. jej akcji, zapewniający im istotny wpływ na działalność firmy. Maciej Formanowicz od 1993 r. jest prezesem zarządu Forte, a Maria Florczuk od 2014 r. jest członkiem jej zarządu.

Formanowiczowie poprzez zwiększenie swojego pakietu akcji w Forte chcieli „zabezpieczyć długoterminową ciągłość nadzoru właścicielskiego”, czyli wzmocnić swoją kontrolę nad firmą, która w naturalny sposób osłabła, gdy jej akcje zostały sprzedane w giełdowej ofercie publicznej prawie 25 lat temu.

Początkowo zaoferowali 27 zł 20 gr za akcję, potem, tuż przed końcem zapisów, podnieśli ją do 30 zł 10 gr. Mimo tego, MaForm Holding Luxembourg skupiła tylko 25 proc. oferty (wartość wezwania wyniosła 62 mln zł), zwiększając udział w kapitale akcyjnym Forte o 2,05 mln akcji (8,57 proc.), do 41,01 proc. Jedynym udziałowcem, który odpowiedział na wezwanie była spółka Bentham z portfela jednego z funduszy Ipopema TFI. Według mediów, de facto to firma Forte sprzedała wszystkie akcje własne, formalnie należące do Bentham. Ponieważ poprzez spółkę Forte Brand posiada ona certyfikaty inwestycyjne funduszu Ipopema 160 FIZAN, więc była pośrednim właścicielem swoich akcji.

Pozostali akcjonariusze: Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień (11,51 proc.), Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva Santander (8,84 proc.), Nationale Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny (5,64 proc.) nie odpowiedzieli na wezwanie.

W październiku MaForm Holding Luxembourg podała, że zdecydowała o nabyciu akcji Forte pomimo niespełnienia się warunku objęcia zapisami wszystkich, które były przedmiotem wezwania. Stwierdziła, iż aktualne zwiększenie jej zaangażowania w firmę „zapewnia wystarczające wsparcie dalszego rozwoju”.

Fabryki Mebli Forte to producent mebli do jadalni, salonu, sypialni i pokoju młodzieżowego, notowany na GPW od 1996 r. Ma pięć zakładów produkcyjnych w Polsce ( (w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Dubowie, Białymstoku i Hajnówce). Zatrudnia 3,5 tys. pracowników. Meble w paczkach ( do składania) sprzedaje do ponad 40 krajów. Na eksport idzie ponad 80 proc. produkcji. Każdego roku do oferty wprowadzanych jest ok.1,5 tys. nowych wzorów.

Firmę założył w 1992 r. Maciej Formanowicz, który kupił w procesie prywatyzacji Fabrykę Mebli w Ostrowi Mazowieckiej.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała MaForm Holding Luxembourg przy wezwaniu. Jej obsługa obejmowała doradztwo w zakresie rynków kapitałowych oraz finansowania transakcji. Kierował nią Jakub Celiński, partner stojący na czele praktyki rynków kapitałowych w Europie, a wykonywali ją associate Paulina Galewska (zespoły rynków kapitałowych i prawa spółek oraz fuzji i przejęć), managing counsel Piotr Nerwiński i associate Jan Zaremba (zespół  bankowości i finansów).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl