DLA Piper utworzyła fundusz finansowania sporów dla swoich klientów

339

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że wchodzi na rynek finansowania sądowych sporów gospodarczych. Wespół z australijską firmą Litigation Capital Management w sierpniu 2020 r. utworzyła fundusz litigation finance o nazwie Aldersgate Funding Limited przeznaczony wyłącznie dla klientów kancelarii.

Finansowanie zewnętrzne sporów (third party funding ) na zasadzie „bez regresu” przerzuca koszty ich prowadzenia (w tym wynagrodzeń prawników, niezależnych biegłych, opłat sądowych) ze strony dochodzącej roszczeń na fundusz, który przejmuje na siebie finansowe ryzyko porażki. Ceną za to jest część (procent) odzyskanej kwoty należności czy odszkodowania zasądzonej stronie w razie wygranej plus zwrot poniesionych kosztów. Fundusz finansujący odzyskuje swoją „inwestycję w proces” i zarabia na niej tylko w razie pomyślnego zakończenia sprawy. Jeżeli spór zakończy się niepowodzeniem, po jego stronie pozostają tylko koszty.

Aldersgate Funding (Aldersgate to ulica w Londynie, przy której mieści się biuro DLA Piper) dysponuje kwotą 150 mln funtów na finansowanie postępowań sądowych i arbitrażowych o roszczenia o większej wartości (large-scale ).

Co jest w ofercie przygotowanej przez DLA Piper dla klientów we wszystkich jurysdykcjach, w których kancelaria ma biura? Obiecuje się szybki czas analizy due diligence roszczeń niezbędnej do skalkulowania i udzielenia finansowania. Przyciągać ma atrakcyjny koszt. Szczegółów nie podano, ale ma być konkurencyjnie wobec innych podobnych funduszy. Dla przykładu „działka” pobierana przez LCM w jej samodzielnych finansowaniach waha się od 15 do 40 proc., w zależności od poziomu zapewnionego zasilenia. Poza tym warunki finansowania mają być elastycznie dopasowywane do zindywidualizowanych potrzeb klientów.

– Pracujemy nad nowymi, innowacyjnymi na rynku kancelarii prawnych, produktami i usługami pod marką Law&, które będą wzmocnieniem dla naszej aktualnej oferty. Aldersgate Funding jest tego kluczowym elementem – daje naszym klientom łatwy dostęp do kapitału koniecznego do finansowania procesów – skomentował Simon Levine, prezes DLA Piper.

– Nasze partnerstwo z DLA Piper pokazuje, że LCM współpracuje z najbardziej przyszłościowymi firmami prawniczymi na świecie, ale także dojrzewanie branży, której klienci żądają teraz wyrafinowanych rozwiązań wykraczających poza tradycyjny model finansowania  sporów – stwierdził Nick Rowles-Davies, wiceprezes wykonawczy firmy LCM.

Litigation Capital Management została założona w 1998 r. w Australii jako jedna z pierwszych firm dostarczających stronom procesów sądowych środki finansowe na ich prowadzenie. Rozwój tamtejszej branży litigation finance, początkowo obejmującej tylko spory wynikłe z niewypłacalności firm, datuje się od 2006 r., kiedy zapadło przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Fostif, według którego zewnętrzne finansowanie sporów nie jest nadużyciem prawa do procesu (abuse of process ). Od tamtego czasu obejmuje ono także roszczenia gospodarcze, pozwy zbiorowe i międzynarodowe arbitraże.

Porozumienie LCM z DLA Piper  jest ostatnim z serii podobnych umów z kancelariami prawnymi – doszło do podobnych ustaleń z brytyjską Clyde & Co i co najmniej jeszcze jedną firmą prawniczą – podaje brytyjski internetowy serwis prawniczy „Global Legal Post.”

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl