Były partner Greenberg Traurig prowadzi warszawskie biuro amerykańskiej kancelarii alternatywnej

819

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Federico Salinas, amerykański prawnik od ośmiu lat osiadły w Polsce, prowadzi tutejszy oddział kancelarii Rimon, alternatywnej firmy prawniczej ze Stanów Zjednoczonych.

Firma Rimon Law otworzyła swoje biuro w Warszawie w lipcu 2019 r. wynajmując (hire ) do jego prowadzenia Federico Salinasa jako partnera, zaprezentowanego na jej witrynie internetowej jako venture capital specialist, którego wspomaga zespół polskich współpracowników (team of polish associates ), prawników od nieruchomości, prawa pracy, imigracji i spraw korporacyjnych. Salinas prowadził wtedy założony przez siebie butik inwestycyjno-doradczy (investment boutique, venture capital firm and business consultancy firm) Nous Evolution/Nous Evolution Legal. Odłam prawny stał się częścią warszawskiego biura Rimon, które dostarcza doradztwa prawnego i biznesowego, m. in. w zakresie ekspansji inwestycyjnej i operacyjnej firm północnoamerykańskich w Europie i w transakcjach transgranicznych.

Rimon to kancelaria założona w Stanach Zjednoczonych przed 12 laty. Dziś ma 32 biura w dziewięciu krajach, w tym 24 w Stanach Zjednoczonych. Świadczy usługi z zakresu m.in. spraw korporacyjnych, spornych, podatkowych, własności intelektualnej i obsługi klientów prywatnych. Przedstawia się i jest przez znawców rynku oraz media uznawana za tzw. alternatywną czy awangardową firmę prawniczą, całkowicie odmienną od tradycyjnych kancelarii. Prasa ochrzciła ją mianem „jednej z najbardziej innowacyjnych firm prawniczych w Ameryce Północnej”, a partnerów zarządzających nazwano „Legal Rebels”. Na czym to polega? Jest zorganizowana i funkcjonuje odmiennie niż klasyczne, tradycyjne kancelarie z ich piramidalną strukturą organizacyjną, sztywną hierarchią stanowisk, przywiązaniem do honorariów liczonych według stawek godzinowych, wielkimi siedzibami w szklistych biurowcach i kulturą firmową opartą na tzw. spotkaniach biznesowych (business meetings ).

Rimon to firma zdecentralizowana, o spłaszczonej strukturze, w której partner nierzadko bezpośrednio obsługuje klienta, ale nie musi zajmować się sprawami administracyjnymi ani zasiadywaniem „na komitetach”. Rekrutuje wysoko kwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, ale stawia na elastyczność, niskie koszty ogólne, a co za tym idzie oferuje niższe stawki za usługi. Wykorzystuje technologie informatyczne do obsługi klientów, w tym roboty software’owe do wykonywania niektórych podstawowych prac prawniczych oraz wewnętrzną sieć społecznościową, w której prawnicy meldują się, aby współpracować, wymieniać pomysłami. Zakorzeniona w chmurze obliczeniowej, acz nie do końca wirtualna, Rimon pozwala prawnikom pracować zdalnie, uznając przestrzeń biurową za uzupełnienie. Niewielkie biura stacjonarne służą do spotkań koniecznych. Nie ma stawek godzinowych, proponuje wyceny „z góry”, co oznacza, że prawnicy mogą skupić się na jakości doradztwa, zamiast intensywnie maksymalizować liczbę godzin fakturowanych dla klientów.

„Rynek ufa nam, że zrobimy wszystko to, co robią tradycyjne kancelarie” – głosi Michael Moradzadeh, założyciel i dyrektor generalny alternatywnej kancelarii Rimon.

(www.nousevolution.com)

Federico Salinas to transakcyjny prawnik-obieżyświat z przebogatym 25-letnim doświadczeniem w obsłudze przede wszystkim międzynarodowych transakcji na rynkach kapitałowych, fuzji i przejęć oraz private equity, z dużym portfolio dealów, ale także doradca inwestycyjny. Doradzał m.in. bankom inwestycyjnym przy organizacji ofert publicznych papierów wartościowych i finansowaniu przedsięwzięć biznesowych. Pracował dla inwestorów i przedsiębiorców w transakcjach venture capital.

Wcześniej przez 6,5 roku był partnerem w warszawskim biurze kancelarii Greenberg Traurig. Przedtem przez pięć lat był partnerem w jej poprzedniczce, kancelarii Dewey & LeBoeuf, pracując m.in. w Londynie, Dubaju, Moskwie i Tbilisi. Przez cztery lata pracował w biurach Baker McKenzie w Londynie, Kairze i Stambule, przez trzy lata w londyńskim biurze Weil, Gotshal & Manges, a przez ponad cztery – w nowojorskim biurze kancelarii Milbank Tweed Hadley & McCloy.

Jest doktorem prawa Columbia Law School (1995).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl