SMM Legal i GWW w sprzedaży deweloperskiej megadziałki w Poznaniu

316
(www.pl.bpi-realestate.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy” kancelaria SMM Legal Maciak Mataczyński doradzała firmie Międzynarodowe Targi Poznańskie przy sprzedaży działki gruntu o powierzchni 5,5 hektarów firmie deweloperskiej BPI Real Estate Poland, której doradzała kancelaria GWW.

Firma Międzynarodowe Targi Poznańskie wyłoniła 15 września 2020 r. w drodze przetargu nabywcę liczącej 5,5 ha działki w pobliżu centrum Poznania. Cena wywoławcza wynosiła 114 mln zł. Belgijska firma deweloperska BPI Real Estate Poland zaoferowała 114,5 mln zł i za tak kwotę teren kupiła. Akt notarialny finalizujący zakup został podpisany 29 września 2020 r. z udziałem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Nabywca otrzymał też od MTP koncepcję zagospodarowania tego terenu poprzez budowę osiedla mieszkaniowego i biurowców. Obecnie działkę zajmuje parking oraz opuszczone budynki koszar.

BPI Real Estate Poland, wraz z inną firmą deweloperską z Belgii, Revive, zamierza na działce w rejonie ulic Ułańskiej, Grunwaldzkiej i Matejki, w osiedlu Św. Łazarz w centrum Poznania, zrealizować inwestycję  łączącą funkcje mieszkaniowo-usługowo-biurowe wraz z rewitalizacją zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych. W tym celu planują powołać spółkę joint venture.

Firma deweloperska BPI Real Estate działa w Belgii, Polsce i Luksemburgu. Powstała 30 lat temu. Zajmuje się realizacją inwestycji mieszkaniowych, biurowych oraz handlowo-usługowych. Należy do belgijskiej grupy kapitałowej CFE powstałej w 1880 r. i prowadzącej działalność w trzech głównych dziedzinach: pogłębianie akwenów wodnych, inżynieria środowiskowa, inwestycje hydrotechniczne i infrastrukturalne; generalne wykonawstwo robót budowlanych, technicznych i związanych z infrastrukturą kolejową; działalność deweloperska obejmująca inwestycje na rynku nieruchomości. Grupa CFE zatrudnia ponad 7 tys. pracowników. Ponad 60 proc. jej akcji należy do holdingu Ackermans & van Haaren.

Dotychczas w stolicy Wielkopolski BPI Real Estate Poland zrealizowała osiedle Vilda Park w dzielnicy Wilda, w pobliżu Warty. W 2020 r. firma zakończyła w Polsce budowę czterech inwestycji, oddając na rynek 730 mieszkań, także w kompleksie mieszkaniowo-biurowo-handlowym Bulwary Książęce we Wrocławiu oraz w budynkach Rezydencja Barska i wolaRE w Warszawie.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to komunalna spółka miasta Poznania zajmująca się organizacją targów, wystaw, kongresów i konferencji na terenie o powierzchni 212,5 ha, w tym na terenie wystawowym o wielkości 22,9 ha. MTP posiadają 16 pawilonów o dużej powierzchni oraz 81 sal konferencyjnych. Firma świadczy też usługi marketingowe, kateringowe i aranżacji przestrzeni. Na terenie MTP w Poznaniu odbyły się m.in. takie wydarzenia jak Światowy Kongres Dentystyczny czy Europejskie Spotkanie Młodych Taize.

– Ta transakcja jest bardzo istotna z punktu widzenia mieszkańców Łazarza. Z jednej strony umożliwi przemianę terenów, wykorzystywanych dotąd w celach magazynowych, w jedno z najciekawszych miejsc do zamieszkania w Poznaniu. Z drugiej – dzięki środkom ze sprzedaży tej nieruchomości, Międzynarodowe Targi Poznańskie będą mogły wyremontować jedno z najważniejszych miejsc w tej dzielnicy, ikonę naszego miasta, czyli halę sportowo-widowiskową Arena – wyjaśnił prezydent Jacek Jaśkowiak.

– Poznań jest bardzo ważnym miastem na mapie inwestycji zarówno BPI Real Estate Poland, jak i całej naszej grupy. To właśnie tu, na Wildze, w tym roku zakończyliśmy realizację ekologicznego osiedla Vilda Park. Był to nasz debiutancki projekt w Poznaniu, a jednocześnie szósta z siedmiu inwestycji realizowanych w Polsce. Sukces tego projektu skłonił nas do decyzji o realizacji kolejnego w stolicy Wielkopolski. Nie da się ukryć, że powierzchnia działki zakupionej od MTP robi ogromne wrażenie. Nic w tym dziwnego, chcemy tu zrealizować jedną z największych inwestycji w całym portfolio BPI Real Estate. Nasze plany są ambitne. Chcemy połączyć siły z Revive w jednym projekcie i wprowadzić w nim kilka funkcji, a także podjąć się trudu rewitalizacji zabytkowych budynków koszar. Przed nami ogrom pracy, tak abyśmy już wkrótce mogli przedstawić bardziej szczegółowy plan naszej nowej inwestycji – zapowiedział Béranger Dumont, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland.

– Koncepcja planowanej inwestycji nawiązuje do misji naszej firmy: tchnąć nowe życie w zaniedbane, niewykorzystywane tereny miejskie. W Belgii stopniowo gromadziliśmy doświadczenie w zakresie rewitalizacji projektów takich jak ten, które teraz chcemy wykorzystać w Polsce. Planowana inwestycja w Poznaniu nie jest naszym pierwszym projektem realizowanym na polskim rynku nieruchomości. Jesteśmy zaangażowani również w odnowę terenów po stoczni w Gdańsku, na których powstanie około 3,5 tys. mieszkań – skomentował Alexandre Huyghe, prezes firmy Revive.

– Cieszymy się, że nabywcą nieruchomości należących do grupy MTP została spółka BPI Real Estate Poland. To międzynarodowy i niezwykle doświadczony deweloper, którego inwestycje charakteryzują się innowacyjnością, poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesu i dbałości o środowisko – stwierdził Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Kancelaria SMM Legal poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Międzynarodowe Targi Poznańskie. Obsługę prawną, pod kierunkiem partnera zarządzającego Aleksandra Czecha, wykonywali Marlena Kruszyńska-Kośmicka, odpowiedzialna za administracyjnoprawne przygotowanie nieruchomości do transakcji oraz Jan Stranz, który koordynował doradztwo w kwestiach korporacyjnych i cywilnoprawnych. Prawnicy przygotowywali tę transakcję przez 1,5 roku.

Kancelaria GWW potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że prawnicy z jej praktyk nieruchomości i podatków doradzali firmie BPI Real Estate Poland.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl