Woźniak Legal doradzała Allen & Overy przy przeprowadzce do biur browarnych

446
Na pierwszym planie Biura przy Warzelni, za nim - Biura przy Willi (www.browarywarszawske.prowly.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Woźniak Legal doradzała kancelarii Allen & Overy przy wynajęciu pomieszczeń na nową siedzibę w Browarach Warszawskich.

Browary Warszawskie to obecny teren dawnych browarów, na którym firma deweloperska Echo Investment stawia biurowce i budynki mieszkalne.

Do nowego biura warszawskie biuro międzynarodowej firmy prawniczej Allen & Overy przeniosło się 14 września 2020 r. W Browarach Warszawskich kancelaria wynajęła od Echo Investment 2750 mkw. powierzchni we właśnie wybudowanym budynku Biura przy Warzelni. To największy biurowiec w całym projekcie, z 19,5 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia na ośmiu kondygnacjach naziemnych. Na dwóch podziemnych jest parking.

„Nowe biuro odzwierciedla  nasze dążenie do stworzenia nowej, innowacyjnej przestrzeni dla naszych klientów i pracowników. W strefie klienta będą odbywać się zarówno formalne, jak i nieformalne spotkania. Każdy pokój klienta będzie wyposażony w najnowocześniejszą technologię bezprzewodowych konferencji, której można używać z dowolnym urządzeniem, aby zapewnić płynną, nieograniczoną komunikację z ludźmi na całym świecie.” – czytamy w komunikacie ogłoszonym na witrynie internetowej kancelarii.

– Browary Warszawskie znajdują się w twórczym i innowacyjnym sercu Warszawy i odzwierciedlają jakość projektowania i konstrukcji, która jest kluczowa dla naszych ambicji. Nowa przestrzeń pozwoli nam spełnić, a nawet przewyższyć wysokie oczekiwania naszych klientów i pracowników. Co więcej, wyjątkowa historia tego miejsca, którą Echo Investment przywraca z dbałością o szczegóły, inspiruje nas jeszcze bardziej – chcemy być częścią projektu, który na nowo odkrywa warszawską Wolę. Chcemy być innowacyjni i zaawansowani technologicznie, jednocześnie zanurzając się w historii stolicy naszego kraju – oświadczył Arkadiusz Pędzich, partner zarządzający Allen & Overy, cytowany w komunikacie prasowym.

Przeprowadzka kancelarii Allen & Overy z dotychczasowego biura w wieżowcu Rondo 1 do nowego ma swoją historię, która „Rynek Prawniczy” opisywał.

O tym, że jej nową siedzibą będzie biurowiec Biura przy Warzelni będący częścią kompleksu Browarów Warszawskich, poinformował w listopadzie 2019 r. Wcześniej, w styczniu 2018 r., podał, iż kancelaria wynajęła na 10 lat od firmy deweloperskiej Golub GetHouse ponad 2,6 tys. mkw. powierzchni biurowej na 17 i 18 piętrach biurowca Mennica Legacy Tower budowanego przez nią w Warszawie wspólnie z Mennicą Polską. Tymczasem w październiku 2019 r. dowiedział się, że nową warszawską  kwaterą Allen & Overy będzie jednak budynek Biura przy Warzelni. W tej sytuacji „Rynek Prawniczy” spróbował ustalić, dlaczego nie doszło do sfinalizowania wcześniejszej umowy tej kancelarii i inwestorów Mennica Legacy Tower. Kancelaria nie chciała jednak wyjaśnić tego „Rynkowi Prawniczemu”.

„Rynek Prawniczy” opisywał niemal identyczne perypetie z wynajmem w Mennica Legacy Tower dotyczące kancelarii NoerrW sierpniu 2019 r. „Rynek Prawniczy” podał, że cały wieżowiec wynajął ostatecznie mBank, który na początkowym etapie transakcji, w lutym 2019 r., zarezerwował sobie o ponad 5 tys. mkw. mniej. Radosław Biedecki, partner zarządzający Noerr, wyjaśnił wówczas „Rynkowi Prawniczemu”, iż kancelaria zmieniła decyzję w sprawie siedziby ze względu na zmianę charakteru biurowca Mennica, który początkowo miał skupiać wielu najemców, a ostatecznie wynajmujący wolał udostępnić większość budynku jednemu. W efekcie strony rozwiązały wcześniejszą umowę najmu.

Jak podaje Wikipedia, Browary Warszawskie (1948-2004) powstały po upaństwowieniu zburzonych podczas wojny browarów Haberbusch i Schiele, które zostały odbudowane w ich poprzednim miejscu, w dzielnicy Wola. W 1968 r. wraz z browarami w Ciechanowie, Ciechomicach i Wyszkowie utworzyły Warszawskie Zakłady Piwowarskie. Ich flagowym piwem było Królewskie. W 1972 r. rozpoczęto tam produkcję Coca-Coli na licencji. W 1992 r. zakłady przekształcono w spółkę pracowniczą. W 2001 r. przejęła ją austriacka firma Brau Union, która w 2004 r. zakończyła produkcję piwa w browarze warszawskim i wycofała się z Polski. Po likwidacji browaru w zabudowaniach początkowo mieściły się magazyny, później je zburzono. Dziś pozostały tylko budynki: warzelni, stacji uzdatniania wody, laboratorium oraz piwnice, w których przechowywano piwo.

Inwestycja Echo Investment przewiduje ok. 110 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym połowę biurowej. W trzech budynkach będzie prawie 600 mieszkań do sprzedaży, a w czwartym – 450 na wynajem. Są tam też trzy biurowce – Biura przy Bramie, Biura przy Willi i Biura przy Warzelni. W dawnych pomieszczeniach piwnic i warzelni powstaną zaś placówki gastronomiczne: restauracje i kawiarnie.

Echo Investment to firma deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. W 2015 r. wspólnie kupiły ją fundusze kapitałowe Griffin Real Estate z Polski oraz amerykańskie Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company. Obecnie firma zwykle krótko po wybudowaniu i wynajęciu biurowców lub centrów handlowych, sprzedaje je, przyspieszając rotację kapitału w poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu.

Kancelaria Woźniak Legal potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Allen & Overy w negocjacjach umowy najmu biura z firmą Echo Investment.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl