White & Case i Clifford Chance w przejęciu fabryki maszyn papierniczych

285

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria White & Case doradzała fińskiej firmie Valmet przy przejęciu firmy PMP, producenta maszyn papierniczych z Jeleniej Góry, którego doradcą była kancelaria Clifford Chance.

Strony ogłosiły o transakcji – podpisaniu wstępnej umowy przejęcia PMP za ok. 64 mln euro plus warunkowa premia uzależniona od wyniku finansowego – we wrześniu 2020 r. Akwizycja dojdzie do skutku najwcześniej w październiku tegoż roku.

Polsko-amerykańska firma PMP (Producent Maszyn Papierniczych Paper Machinery Producer ) produkuje maszyny do wyrobu papieru higienicznego (tissue toaletowy, chusteczki), białego, pakowego oraz kartonu. Specjalizuje się w produkcji oraz w przebudowie małych i średnich maszyn w zakładzie w Jeleniej Górze. Zatrudnia ok. 650 osób, większość w Polsce, ale także w oddziałach w Chinach, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Wikipedia podaje, że historia firmy sięga 1854 r., kiedy Niemiec Heinrich Füllner założył w Cieplicach warsztat maszyn papierniczych, korzystając z tego, że w lesistym regionie sudeckim rozwijał się przemysł papierniczy. Po II wojnie światowej, kiedy Dolny Śląsk znalazł się w granicach Polski, firmę upaństwowiono przekształcając w 1945 r. w Fabrykę Maszyn Papierniczych „Fampa”. Od połowy lat sześćdziesiątych „Fampa” budowała maszyny na podstawie umowy licencyjnej z brytyjsko-amerykańską firmą Beloit Walmsley’s, wówczas największym koncernem na świecie specjalizującym się w produkcji maszyn papierniczych. W 1990 r. inwestorem w sprywatyzowanej firmie została właśnie Beloit, która jednak zbankrutowała na początku XXI wieku. Firmę przejęli wtedy menedżerowie z Polski i inwestor ze Stanów Zjednoczonych, którzy utworzyli spółkę PMP.

Valmet to fiński koncern, z siedziba w Espoo, działający w przemysłach celulozowym i papierniczym oraz w energetyce. Dostarcza celulozownie, linie do produkcji bibuły, kartonu i papieru, a także elektrownie do produkcji bioenergii. Zatrudnia ok. 13,5 tys. osób. Działa w ok. 30 krajach.

– W wyniku przejęcia dojdzie do połączenia dwóch firm z różnymi ofertami i segmentami klientów. Portfolio technologii i usług PMP będzie bardzo dobrym uzupełnieniem oferty Valmetu – oświadczył Jari Vähäpesola, prezes biznesu papierniczego w Valmecie.

– Dołączenie do korporacji Valmet otwiera nowy rozdział w bogatej historii PMP w przemyśle celulozowo-papierniczym i stanowi ogromny krok naprzód dla naszego przyszłego rozwoju – stwierdził Mirosław Pietraszek, prezes PMP Group.

Kancelaria White & Case poinformowała na swojej witrynie internetowej, że doradzała w transakcji firmie Valmet. Obsługą wspólnie kierowali partner Janko Lindros z biura w Helsinkach i Aneta Hajska, lokalna partner z Warszawy, a wykonywali ją partner Marcin Studniarek, lokalny partner Marek Sawicki, associates Monika Dużyńska, Klaudia Malczewska, Karolina Kałucka, Mateusz Zawistowski oraz prawnicy z biur w Helsinkach, Waszyngtonie, Chicago, Mediolanie, Pekinie, Szanghaju i Brukseli.

Kancelaria Clifford Chance poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie PMP; obsługę wykonywali prawnicy z biur w Warszawie, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Chinach i Hongkongu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl