Dentons i SSW w angielskiej inwestycji na rynku gier smartfonowych

378

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała brytyjskiemu funduszowi Level-Up przy nabyciu udziałów w słowackiej spółce SuperScale od firmy BoomBit, której doradzała kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy (SSW Pragmatic Solutions).

Uczestnicy tej transakcji działają w biznesie produkcji i sprzedaży tzw. mobilnych gier wideo na smartfony i tablety (to tzw. urządzenia mobilne).

W sierpniu 2020 r. firma BoomBit sprzedała funduszowi wyspecjalizowanemu w inwestycjach w gry wideo Level-Up oraz słowackiemu przedsiębiorcy Ivanowi Trancikowi, założycielowi i udziałowcowi firmy SuperScale, część (150) swoich udziałów w SuperScale za niecałe 0,5 mln euro, zmniejszając swoje zaangażowanie w jej kapitale z większościowego do 20 proc. Umowa inwestycyjna stron obejmuje także podwyższenie kapitału zakładowego objęte przez Level Up, inwestorów mniejszościowych i Ivana Trancika, oraz spłatę przez SuperScale 200 tys. euro pożyczek od BoomBita.

Level-Up, nowy większościowy udziałowiec branżowy, ma zapewnić SuperScale finansowanie planów rozwojowych i dostęp do producentów i wydawców gier mobilnych na świecie, z którymi BoomBit konkuruje.

Firma BoomBit to producent i wydawca gier mobilnych. Produkuje darmowe gry do ściągania na smartfony i tablety (odnotowały ponad 550 mln pobrań na świecie). Do najpopularniejszych należą Dancing Line, Archery Club, Darts Club, Tanks A Lot!, Ramp Car Jumping, Bike Jump. Powstała w Wielkiej Brytanii w 2012 r. Obecnie jest notowana na rynku głównym polskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Zatrudnia ponad 250 pracowników w 12 krajach. Założycielami i głównymi udziałowcami firmy są Hannibal Soares i Marcin Olejarz. Ponad 30 proc. akcji ma firma ATM Grupa produkująca firmy, seriale i widowiska telewizyjne.

Level-Up to brytyjski fundusz venture capital inwestujący w biznesie gier mobilnych. W portfelu ma kilkadziesiąt studiów produkcyjnych z Europy i Azji. Wspiera spółki portfelowe nie tylko finansowaniem, ale także w zakresie prowadzenia biznesu, rozwoju oraz komercjalizacji gier.

SuperScale to firma z branży gier mobilnych założona przez słowackiego gamera Ivana Trancika. Zajmuje się rozwojem i plasowaniem gier do pobrania, ich monetyzacją,  m.in. przez pozyskiwanie graczy. Powstała w 2015 r. w szwedzkim mieście Malmo. Od 2018 r. współpracuje z BoomBitem, także kapitałowo. Zatrudnia 60 osób.

– Nowy partner SuperScale pozwoli przyspieszyć rozwój tej spółki. Kształt transakcji, w wyniku której stajemy się mniejszościowym udziałowcem, pozwoli SuperScale na rozpoczęcie współpracy z czołowymi producentami i wydawcami gier mobilnych, z którymi my jako BoomBit konkurujemy na globalnych rynkach. Strategia Superscale zakłada m.in. otwarcie biura w Stanach Zjednoczonych. Kibicuję SuperScale od momentu, gdy byli kilkuosobowym startupem i wierzę, że wprowadzenie na pokład globalnego gracza spowoduje, że jej wartość się zwielokrotni – oświadczył Hannibal Soares, wiceprezes BoomBita.

Funduszowi Level-Up doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która poinformowała „Rynek Prawniczy”, że obsługę wykonywali  Michał Kordaczuk, koordynator praktyki venture technology i współprowadzący program obsługi startupów, managing counsel  Inga Dulska oraz paralegal  Dagmara Przybytniowska – z zespołu regulacji dotyczących instytucji finansowych.

Kancelaria SSW podała na swojej witrynie internetowej, ze  jej prawnicy doradzali BoomBitowi przy sprzedaży udziałów w SuperScale.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl