Kolejny sukces JDP w odzyskiwaniu wielomilionowego mienia

492

Kancelaria JDP doprowadziła do odzyskania maszyn budowlanych wartych ponad 15 mln zł na rzecz jednego ze swoich międzynarodowych klientów, wiodącego producenta specjalistycznych urządzeń budowlanych.

Sprawa dotyczyła sprzętu, który został wyleasingowany przez klienta JDP jednej z firm zajmującej się specjalistycznymi usługami budowlanymi. Pomimo zaprzestania płatności rat leasingowych przez kontrahenta, odmawiał on zwrotu maszyn oraz w dalszym ciągu używał ich przy świadczeniu swoich usług na terenie całej Polski.

 Mobilność tych maszyn oraz podejmowane przez nieuczciwego kontrahenta działania faktyczne i prawne bardzo komplikowały sprawę ich zwrotu – wskazuje Adrian Andrychowskisenior associate w Zespole Sporów Korporacyjnych i Komercyjnych – Przy dochodzeniu praw klienta pewne problemy stwarzały też niedawne zmiany w prawie dotyczące egzekucji z ruchomości, dlatego też w tej sprawie musieliśmy zwrócić się w kierunku bardziej niestandardowych sposobów dotyczących odzyskiwania mienia – dodaje mec. Andrychowski.

Dzięki skoordynowanej przez kancelarię JDP międzynarodowej współpracy pomiędzy działem prawnym klienta, jego niemieckimi prawnikami oraz polskimi i niemieckimi organami ścigania udało się doprowadzić do zwrotu własności klientowi.

– Skuteczne prowadzenie tej sprawy wymagało połączenia wiedzy z różnych obszarów prawa polskiego, jak i niemieckiego, które regulowało stosunek leasingu – wskazuje dr Marcin Chomiuk, partner kierujący Zespołem Sporów Korporacyjnych i Komercyjnych Było to możliwe dzięki naszej specjalizacji w prowadzeniu sporów o międzynarodowym zasięgu  – wskazuje dalej dr Chomiuk.

Marcin Chomiuk, Adrian Andrychowski, Filip Rasała, Zuzanna Cybulska

Oprócz dr Marcina Chomiuka i Adriana Andrychowskiego, z ramienia kancelarii JDP klienta reprezentowali także: Filip Rasała – radca prawny, senior associate w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażowych, a także Zuzanna Cybulska, associate w Zespole Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego.

Wygrana sprawa to kolejny sukces prawników z tego zespołu. W czerwcu 2020 r. udało im się odzyskać zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia o wartości prawie 50 mln zł.

Materiał kancelarii JDP Drapała & Partners