Polka wiceprezesem międzynarodowej organizacji zrzeszającej prawników do 45 roku życia

571

Anna Wyrzykowska, partner w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, została wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Młodych Prawników (Association International des Jeunes Avocats – AIJA ) w kadencji 2020-2021.

AIJA zrzesza prawników w wieku do 45 lat. Ma ok. 4 tys. członków z 90 państw. Celem stowarzyszenia, które istnieje prawie 60 lat, jest wspieranie bezpośrednich kontaktów oraz promowanie idei współpracy pomiędzy prawnikami młodymi i w średnim wieku z całego świata. Wypełnia swoje cele poprzez organizację spotkań, seminariów, konferencji oraz kursów. W organizacji działa 20 komisji zajmujących się wybranymi dziedzinami prawa. Biuro AIJA mieści się w Brukseli.

Zgromadzenie Ogólne AIJA podczas dorocznego, acz w tym roku wirtualnego, kongresu, który zgromadził 350 uczestników z ponad 50 krajów, wybrało 28 sierpnia 2020 r. swoje władze na roczną kadencję. Anna Wyrzykowska została wiceprezesem stowarzyszenia. Poprzednio przez rok piastowała funkcję skarbnika organizacji.

Anna Wyrzykowska w kancelarii WKB zarządza praktyką nieruchomości i procesu inwestycyjnego, współkieruje także zespołem French Desk zajmującym się obsługą klientów francuskojęzycznych. Specjalizuje się w prawie obrotu nieruchomościami, regulacjach dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz prawie budowlanym. Doradzała przy nabywaniu i zbywaniu nieruchomości, lokalizacji inwestycji, umowach  z projektantami i wykonawcami inwestycji budowlanych, komercjalizacji powierzchni biurowej, magazynowej i handlowej. Reprezentuje strony w postępowaniach sądowych i administracyjnych z tego zakresu. Doradza również w zakresie prawa spółek oraz fuzji i przejęć.

W kancelarii WKB pracuje od prawie 8,5 roku. Wcześniej przez prawie osiem lat była prawniczką kancelarii Pociej, Dubois i Wspólnicy.

Jest adwokatem, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2003).

Anna Wyrzykowska to nie jedyna prawnik z Polski zaangażowana w AIJA. „Rynek Prawniczy” ustalił, że krajowym przedstawicielem Polski w organizacji jest Agata Adamczyk z krakowskiej kancelarii Adamczyk, Liber & Współpracownicy. W jej komitecie wykonawczym udziela się Krzysztof Pawlak, counsel z kancelarii Schoenherr Stangl. W latach 2015-2019 skarbnikiem stowarzyszenia była Justyna Szpara z kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl