Rymarz Zdort w sprzedaży słoweńskiego producenta fasad irlandzkiej firmie budowlanej

245
Qbiss One to prefabrykowana ściana architektoniczna z metalu (www.trimo-group.com)

Kancelaria Rymarz Zdort doradzała firmie inwestycyjnej Innova Capital przy sprzedaży słoweńskiej firmy Trimo irlandzkiej firmie Kingspan.

W sierpniu 2020 r. firma private equity Innova Capital podpisała z irlandzką firmą budowlaną Kingspan umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w słoweńskiej firmie Trimo, produkującej elewacje i dachy budynków. Strony nie podały wartości transakcji. Jej finalizacja nastąpi po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych, co jest przewidywane do końca roku.

Akwizycja Trimo ma rozszerzyć portfolio produktowe i zasięg geograficzny Kingspan. Dla Trimo zaś przejęcie jest szansą na skorzystanie z międzynarodowej sieci dystrybucji Kingspan. Po transakcji Trimo zachowa markę korporacyjną i marki produktowe.

Firma Trimo, z siedzibą w słoweńskim mieście Trebnje, produkuje w Słowenii i Serbii, ognioodporne dachy, metalowe moduły i elewacje budynków niemieszkalnych, które sprzedaje w 60 krajach pod markami Qbiss One i Qbiss Screen.

Innova Capital jest firmą private equity działającą w Europie Środkowej. Specjalizuje się w wykupie spółek średniej wielkości. Od rozpoczęcia działalności w 1994 r. zainwestowała ok. 0,9 mld euro w 103 inwestycje w 10 krajach regionu w takich sektorach, jak usługi finansowe, technologie, media, telekomunikacja, energetyka, przemysł spożywczy, transport.

Trimo kupiła w 2016 r. od grupy 10 słoweńskich banków i innych instytucji kredytowych. W okresie inwestycji firma zwiększyła udział w rynku i przychody oraz poprawiła rentowność.

Firma budowlana Kingspan Group, z siedzibą w irlandzkim mieście Cavan, została założona w 1965 r. przez Eugene’a Murtagha. Rozwinęła się głównie dzięki przejęciom. Działa w 70 krajach, zatrudnia 15 tys. osób i posiada 159 zakładów produkcyjnych. Produkuje m.in. architektoniczne systemy elewacyjne, płyty izolacyjne, dachowe i ścienne płyty warstwowe, drzwi segmentowe.

– Udana transformacja Trimo w okresie posiadania przez Innova Capital jest doskonałym przykładem tego, jak  fundusz private equity może pomóc w rozwoju słoweńskiej firmy na arenie międzynarodowej. Oczekujemy dalszego rozwoju Trimo jako części Kingspan – oświadczył Božo Černila, dyrektor generalny Trimo.

– Nie tylko osiągnęliśmy bardzo dobry zwrot z inwestycji, ale także udało nam się rozwinąć firmę z lokalnego czempiona w prawdziwie międzynarodowego gracza – ocenił Andrzej Bartos, senior partner  w Innova Capital.

Kancelaria Rymarz Zdort poinformowała „Rynek Prawniczy”, że była głównym doradcą prawnym firmy Innova Capital w transakcji. Obsługiwali ją partner zarządzający Paweł Zdort oraz partner Jakub Zagrajek i senior associate Aleksandra Kabać z praktyki korporacyjnej. W sprawach antymonopolowych doradzali partner Iwona Her, counsel Irmina Wątły i senior associate Leszek Cyganiewicz z praktyki ochrony konkurencji.

W Słowenii doradzały Innova Capital kancelaria Jadek & Pensa z Lublany, a w Serbii – kancelaria Prica & Partners z Belgradu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl