Dentons i Woźniak Legal w zakupie połówki gierkowskiego wieżowca biurowego

601
(www.urbanity.pl)

Kancelaria Dentons doradzała firmie CPI Property Group przy nabyciu połowy udziałów we własności, wybudowanego w latach 70. XX wieku, warszawskiego biurowca Intraco II, od brytyjskiej firmy First Property Group, której doradzała kancelaria Woźniak Legal.

W kwietniu 2020 r. czeska firma CPI Property Group za 44 mln euro kupiła 50,3 proc. udziałów w wieżowcu Intraco II w Warszawie, zwanym też ze względu na adres, Chałubińskiego 8, od brytyjskiej firmy First Property Group. Udziały w budynku mają także firmy Elektrim, Polservice, spółki S.F. Holding i Warsaw Plaza Holding.

Jak podaje Wikipedia, biurowiec w  centrum miasta, jeden z pierwszych warszawskich drapaczy chmur, powstał w tzw. gierkowskiej dekadzie PRL, z przeznaczeniem na biura Banku Handlowego oraz central handlu zagranicznego. W latach 1975-1978 wybudowała go szwedzka firma BPA Byggproduktion według polskiego projektu architektonicznego. Wówczas był to drugi najwyższy – po Pałacu Kultury i Nauki – budynek w Polsce, wyposażony m.in. w 12 szybkobieżnych wind. Ma 150 m wysokości, 140 m – do dachu, 46 kondygnacji w górę i dwie w dół, a w sumie 46 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Intraco II był drugim budynkiem o tej nazwie w Warszawie. Intraco I został zbudowany w latach 1973-1975 również przez firmę BPA Byggproduktion przy ulicy Stawki 2. Mieściły się w nim wtedy m.in. przedstawicielstwa firm zachodnich.

CPI Property Group to firma z branży nieruchomości, której większościowym udziałowcem jest czeski miliarder Radovan Vitek. Jej główny biznes to długoterminowe inwestycje, wynajem powierzchni i zarządzanie aktywami biurowymi, handlowymi, mieszkaniowymi i hotelowymi. Działa w 10 krajach Europy. W portfelu ma aktywa o wartości 9,1 mld euro. Z tego w Polsce, gdzie działa od 2013 r., jest właścicielem wartych ponad 0,9 mld euro 20 nieruchomości biurowych, handlowych i hotelowych w Warszawie, Elblągu, Zamościu, Tarnowie, Radomiu i Zgorzelcu.

Zakup udziałów w budynku Chałubińskiego 8 to ósma transakcja CPI w ramach ogłoszonego w październiku 2019 r. planu inwestycji firmy na rynku biurowym w Warszawie. Jej warszawski portfel biurowy liczy ponad 300 tys. mkw.

First Property Group to brytyjska firma inwestycyjna i zarządzająca z sektora nieruchomości komercyjnych. Działa w Wielkiej Brytanii i krajach Europy Środkowej. Funduszami nieruchomości
zarządza za pośrednictwem spółki First Property Asset Management. FPAM zarządza trzynastoma funduszami, które są inwestowane w Wielkiej Brytanii, Polsce i Rumunii. Poza tym FPG angażuje się bezpośrednio w inwestycje mające na celu uzyskanie zwrotu z kapitału. Ma osiem nieruchomości w Polsce i Rumunii oraz udziały mniejszościowe w dziesięciu z trzynastu funduszy zarządzanych przez FPAM.

Firm ma biura w Londynie, Warszawie i Bukareszcie i w jednej trzeciej należy do menedżerów i ich rodzin. Udziały w Intraco II FPG kupiła w sierpniu 2007 r. za 41,5 mln euro.

– Jesteśmy przekonani, że Chałubińskiego 8 to doskonała inwestycja długoterminowa, gwarantująca stałe przychody z czynszu i otwierająca możliwości dalszego rozwoju. Przy relatywnie niskim nakładzie finansowym wzmocniliśmy swoją czołową pozycję na warszawskim rynku biurowym, tworząc szanse na przyszły rozwój – ocenił Tomas Salajka, dyrektor ds. przejęć i zarządzania aktywami w CPI PG.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że jej zespół prawa nieruchomości doradzał przy transakcji CPI Property Group. Obsługę wykonywali partner Piotr Szafarz, senior associate  Olgą Ziegler, associates Joanna Popławska i Katarzyna Ławińska.

Kancelaria Woźniak Legal potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała First Property Group.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl