Firma Andersen Global skróciła nazwę (w Europie)

486

W lipcu 2020 r. firma doradztwa prawnego i podatkowego Andersen Global poinformowała na swojej witrynie internetowej, iż firmy członkowskie jej sieci w Europie działające dotychczas pod szyldami Andersen Tax, Andersen Legal oraz Andersen Tax & Legal będą kontynuować działalność pod nazwą po prostu Andersen. Zmiana ma silniej „pokazywać jednolitą i spójną strategię tej globalnej firmy świadczącej usługi podatkowe i prawne”.

W Europie firma liczy prawie 2 tys. doradców prawnych i podatkowych. Działa na Cyprze, Węgrzech, w Niemczech, Grecji, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i w Luksemburgu. Z siecią współpracują także kancelarie z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Kazachstanu, Mołdawii, Holandii, Macedonii Północnej, Republiki Kosowa, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy. W przyszłości Andersen Global planuje rozszerzyć swoją siatkę w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii.

– Wspólna marka Andersen odzwierciedla kulturę „jednej firmy” oraz nasze działania jako organizacji globalnej – wyjaśnił Mark Vorsatz, dyrektor generalny Andersena. W rozmowie z „Law.com”, internetowym portalem pisma „Legal Week”, cytowanej w opublikowanym 7 lipca 2020 r. artykule Evy von Schaper „Andersen Global Changes Name in Europe”, powiedział też, że „zmiana nazwy pomoże firmie w rekrutacji zwłaszcza młodych prawników na rynku i w rywalizacji z firmami doradczymi tzw. Wielkiej Czwórki” (Big Four tworzą Deloitte, EY, KPMG i PwC – redakcja). Wytłumaczył, że „europejska” decyzja wynikła z doświadczeń w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma zmieniła nazwę z Andersen Tax na Andersen we wrześniu 2019 r. Firma podała, że do końca 2020 r. wszędzie będzie działać jako Andersen.

Początki Andersena sięgają 2002 r., kiedy 23 byłych partnerów firmy doradczej Arthur Andersen stworzyło firmę zajmującą się wyłącznie obsługą podatkową pod nazwą WTAS. W 2014 r. WTAS przyjęła nazwę Andersen Tax. Było to wynikiem wskrzeszenia marki kilkanaście lat po głośnym upadku Arthura Andersena związanym z bankructwem amerykańskiego giganta energetycznego Enron. Skandal związany z „kreatywną rachunkowością” zniszczył jej reputację jako audytora. Spadkobiercy marki jednak powrócili z nią na rynek. Dziś sieć Andersen Global – międzynarodowe stowarzyszenie niezależnych firm – liczy ponad 5 tys. doradców na całym świecie i działa w ponad 177 miejscach poprzez firmy członkowskie i współpracujące.

W Polsce Andersen Tax zadebiutowała w maju 2017 r. Dzisiaj, w biurach w Warszawie, Katowicach i Toruniu, zespół ok. 70 specjalistów Andersena, adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, ekonomistów i księgowych, oferuje obsługę prawną, doradztwo podatkowe, obsługę w zakresie cen transferowych, compliance i outsourcing księgowości.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl