„Rzeczpospolita” ogłosiła wyniki pandemicznego rankingu kancelarii

1241

Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Dentons zwyciężyło w tegorocznych klasyfikacjach największych firm prawniczych rankingu dziennika „Rzeczpospolita”. Ma zarówno najwięcej prawników ogółem (221 – tyle samo co w rankingu ubiegłorocznym), jak i najwięcej adwokatów i radców prawnych (136, o dwóch więcej niż rok wcześniej). Był to już dziewiąty z rzędu triumf tej kancelarii.

Wyniki 18. Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej” ogłoszono 27 lipca 2020 r. przez Internet, ze względu na epidemię koronawirusa. Podano, że oprócz Dentons, najwięcej adwokatów i radców prawnych jest w kancelariach Domański Zakrzewski Palinka (111, o 10 więcej niż rok wcześniej) i CMS (102, o 6 więcej niż rok wcześniej. One mają także najwięcej prawników: Domański Zakrzewski Palinka – 177, o 23 więcej niż rok wcześniej, a CMS – 175, o 10 więcej niż rok wcześniej.

W tegorocznym rankingu jest tylko „część ilościowa” – zestawienie firm pod względem liczebności. Nie ma „części jakościowej”, czyli klasyfikacji najlepszych kancelarii i prawników wybieranych na podstawie rekomendacji innych firm, która od początku była jego podstawowym składnikiem. Redakcja zrezygnowała też z wyboru przez kapitułę najważniejszych transakcji ostatniego roku i wskazania kancelarii wyróżniających się w ich obsłudze, co było od kilku lat zasadniczym elementem rankingu.

Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, wyjaśnił na redakcyjnej witrynie internetowej, że formuła tegorocznego rankingu „została ze względu na sytuację zmodyfikowana”. Objaśnił, iż „wsłuchując się w postulaty największych kancelarii” redakcja zrezygnowała „z przyznawania wyróżnień jakościowych po rekomendacjach rynku, także w części transakcyjnej rankingu”. Zamiast tego „pojawiły się jednak nowe kategorie, tzw. covidowe”. Redakcja wyróżniła w nich m.in. „kancelarie wspierające  pro bono przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu koronawirusa”. W relacji z ogłoszenia wyników rankingu „Rzeczpospolita” sprecyzowała: „Uznaliśmy, że trudny dla wszystkich czas obostrzeń epidemicznych nie jest właściwym momentem na chwalenie się sukcesami. W zamian zaprosiliśmy kancelarie do przedstawienia swoich działań na rzecz przedsiębiorców i osób fizycznych dotkniętych skutkami epidemii”.

Wicenaczelny T. Pietryga zadeklarował natomiast w Internecie, że „dane przesłane w ankietach zostaną zabezpieczone” i redakcja nie wyklucza, że opublikuje rozstrzygnięcia „kiedy epidemia się skończy”.

Tutaj omówienie wyników rankingu z 2019 roku.

Tutaj omówienie wyników rankingu z 2018 roku.

Tutaj omówienie wyników rankingu z 2017 roku.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl