Trzy kancelarie w sprzedaży sztucznych żywic

310

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała firmie Ciech przy sprzedaży spółki Ciech Żywice firmie Lerg, której doradzały kancelarie Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy (SSW Pragmatic Solutions) oraz kancelaria Bil z Katowic.

O transakcji poinformowano 20 lipca 2020 r. Firmy Ciech i Lerg podpisały wstępną umowę sprzedaży spółki Ciech Żywice za 160 mln zł (wartość  przedsiębiorstwa – enterprise value ). Do jej sfinalizowania potrzeba zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dla Ciechu transakcja jest realizacją strategii maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy poprzez koncentrację na rozwoju głównych linii biznesowych o największej skali działania i wiodącej pozycji na rynkach globalnych. Grupa rozpoczęła przegląd opcji strategicznych dla biznesu żywic syntetycznych jesienią 2019 r., wydzielono go na początku 2020 r. ze spółki Ciech Sarzyna do oddzielnej spółki. Firma Ciech Żywice zajmuje się produkcją ok. 1 tys. produktów – żywic epoksydowych (ok. 40 proc., jest ich jedynym w Polsce wytwórcą), poliestrowych (stosowanych m.in. do wyrobu farb) nasyconych (ok. 10 proc.) i nienasyconych (ok. 50 proc.), wraz z utwardzaczami. Połowę wyrobów eksportuje, głównie do krajów europejskich. Ma własne centrum badawczo-rozwojowe i siedzibę w Nowej Sarzynie. Zatrudnia ok. 240 osób, które wypracowały w 2019 r. 298 mln zł przychodów.

Wikipedia podaje, że Zakłady Chemiczne w Nowej Sarzynie powstały w 1937 r. W 1958 r. uruchomiono tam pilotażową produkcję żywic epoksydowych, a w latach 60-tych rozpoczęto produkcję utwardzaczy do nich.

Firma Lerg z Pustkowa na Podkarpaciu jest w Polsce znaczącym producentem syntetycznych żywic, specjalizującym się w produkcji żywic poliestrowych na bazie mocznika, melaminy, styrenu, fenolu i metanolu. Wytwarza także formalinę, poliole poliestrowe, żelkoty (powłoki syntetyczne), środki do dezynfekcji oraz szpachlówki do renowacji karoserii aut. Eksportuje do ok. 40 krajów. Zatrudnia ponad 600 osób.

Wikipedia podaje, że początki firmy jako producenta tworzyw sztucznych sięgają 1937 r. Po wojnie zakład odbudowano jako Zakłady Tworzyw Sztucznych Erg i rozwijano produkcję m.in. bakelitu, żywic poliestrowych, laminatów. W 2004  r. właścicielem firmy został prywatny inwestor Marian Kwiecień. W 2009 r. zmieniła nazwę na Lerg.

Grupa Ciech jest czołową firmą europejskiego rynku chemicznego, drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jedynym producentem w Polsce. Produkuje też sodę oczyszczoną, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. Posiada osiem zakładów produkcyjnych w Polsce, Niemczech i Rumunii. Inwestorem strategicznym firmy – poprzez spółkę zależną KI Chemistry – jest przedsiębiorstwo Kulczyk Investment założone przez biznesmena Jana Kulczyka i zarejestrowane w Luksemburgu.

Żywice syntetyczne są m.in. składnikami klejów i farb, a po zmieszaniu z chemicznymi utwardzaczami – materiałami konstrukcyjnymi o dobrych właściwościach mechanicznych, służącymi do wytwarzania kompozytów (tworzyw sztucznych) używanych np. w budownictwie, elektronice, motoryzacji.

– Zgodnie z naszą strategią chcemy się rozwijać w biznesach, w których mamy mocną pozycję konkurencyjną na międzynarodowym rynku i możliwość skutecznego rozwoju. Zmiany na globalnym rynku żywic w ostatnich latach potwierdzają, że aby skutecznie konkurować ze światowymi i regionalnymi konkurentami wymagana jest odpowiednia skala działania. Dlatego dla Ciechu Żywice szukaliśmy partnera, który oprócz korzystnych warunków transakcji, zapewni także możliwość dalszego rozwoju tego biznesu – oświadczył Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

– Nabycie spółki Ciech Żywice stanowi ważny krok w kierunku realizacji strategicznych celów przedsiębiorstwa, jakimi są ugruntowanie pozycji lidera w produkcji żywic oraz zwiększenie wartości, potencjału rozwojowego i bezpieczeństwa firmy. Obie spółki posiadają bogatą tradycję, ogromne doświadczenie i silną pozycję w swojej branży, cechuje je również komplementarność produktowa i technologiczna. Dzięki temu powstanie polska firma zdolna do jeszcze bardziej skutecznego konkurowania na globalnym rynku żywic –  stwierdziła Agnieszka Kozubek-Bespalenko, wiceprezes Lergu.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że w transakcji grupie Ciech doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która na swojej witrynie internetowej podała, iż pod nadzorem starszego partnera Krzysztofa Pawlisza i kierownictwem senior associate Karola Skibniewskiego i senior counsela Andrzeja Motyki zespołowo obsługę wykonywali of counsel Justyna Młodzianowska, associate Anna Bartosiewicz, junior associate Mateusz Grześków oraz partner Krzysztof Kanton, odpowiedzialny za praktykę prawa konkurencji, senior counsel Tomasz Młodawski, senior associates Łukasz Wyszomirski i Bartłomiej Dębski, associates Natalia Łabęda, Maciej Lewicki, Leszek Biały i junior associate Michał Oleś.

Doradcami firmy Lerg były kancelaria Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy oraz kancelaria radcy prawnego Tomasza Bila z Katowic.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl