Dwie kancelarie w drugiej szkockiej akwizycji litewskich paneli słonecznych w Polsce

312
(www.modus.group)

Kancelaria Rymarz Zdort doradzała szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments przy przejęciu w Polsce 41 elektrowni słonecznych od firmy Green Genius, należącej do litewskiej Modus Group, której doradzała kancelaria CMS.

W czerwcu 2020 r. szkocka firma inwestycyjna Aberdeen Standard Investments poinformowała o kolejnej inwestycji na polskim rynku energetyki ze źródeł odnawialnych – przejęciu poprzez swój fundusz SL Capital Infrastructure II 41 elektrowni słonecznych od litewskiej firmy Modus Group, która także od kilku lat inwestuje w Polsce w ten segment rynku.

ASI nabyła od Modus Group 41 tzw. farm fotowoltaicznych o zdolności produkcyjnej 40,04 megawatów (MW), głównie w zachodniej i północno-zachodniej Polsce. Wszystkie mają 15-letnią gwarancję utrzymania ustalonego poziomu cen sprzedaży prądu (umowy różnicowe, contract for difference – CfD ). Przedsięwzięcie w 2020 r. zrealizowała należąca do Modus Group firma Green Genius, odpowiedzialna za rozwiązania techniczne, budowę, finansowanie i zarządzanie, która buduje również elektrownie słoneczne w innych państwach europejskich: Hiszpanii, Włoszech, na Litwie i Ukrainie. Wartości transakcji nie podano. Modus Group informowała, że sprzedany teraz nowo wybudowany pakiet paneli słonecznych wymagał 36 mln euro inwestycji. Firma pozyskała ponad 27 mln euro z dwóch funduszy instrumentów dłużnych z Europy Zachodniej, a resztę kosztów pokryła z własnych pieniędzy.

Była to druga transakcja między ASI i Green Genius. W lipcu 2019 r. ASI nabyła portfel farm fotowoltaicznych o mocy 45,4 MW.

Aberdeen Standard Investments to marka największej brytyjskiej firmy inwestycyjnej i jednej z największych w Europie, szkockiej Standard Life Aberdeen powstałej w 2017 r. z połączenia firm Standard Life i Aberdeen Asset Management. Obecnie wartość jej aktywów wynosi 486,5 mld funtów. Zainwestowała poprzez fundusz SL Capital Infrastructure II w aktywa infrastrukturalne w Europie, m.in. z zakresu dystrybucji gazu w Finlandii, elektrownie wodne w Norwegii, tabor kolejowy w Wielkiej Brytanii, dwa podmorskie gazociągi w Holandii.

Modus Group to litewska grupa zrzeszająca firmy zajmujące się m.in. energetyką, głównie odnawialną (spółki Green Genius, Modus Energy), wypożyczaniem aut dostawczych na godziny (City Bee), prowadzeniem parkingów samochodowych (Parkdema) i sprzedażą aut 18 marek ( m.in. Porsche, Bentley, BMW, Fiat, Maserati).

– W lipcu 2019 r. dokonaliśmy pierwszej inwestycji na polskim rynku infrastruktury odnawialnych źródeł energii. W ciągu zaledwie roku nasz portfel farm fotowoltaicznych wzrósł do ponad 350 MW – wierzymy, że jest to największy tego typu jednostkowy portfel na rynku. Pragniemy aktywnie pomagać Polsce w przejściu na odnawialne źródła energii – skomentował Dominic Helmsley, dyrektor ds. infrastruktury gospodarczej w Aberdeen Standard Investments.

–W ciągu ostatnich lat obserwujemy w Polsce szybki wzrost w sektorze energii odnawialnej, a Green Genius jest jednym z największych deweloperów na tym rynku.   Polska pozostaje naszym kluczowym rynkiem, gdzie właśnie rozpoczęliśmy budowę trzeciego portfela farm fotowoltaicznych. Jesteśmy również w trakcie nabywania projektów dla czwartego portfolio i szykujemy się do nadchodzącej aukcji OZE – oświadczył Rusłan Sklepowicz odpowiedzialny w zarządzie Modus Group za OZE.

Kancelaria Rymarz Zdort poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji funduszowi kontrolowanemu przez Aberdeen Standard Investments. Obsługą kierował partner Marek Durski, a wykonywali ją partner Monika Kierepa, counsels Jakub Krzemień i Jakub Rachwol, associates Adrian Augustyniak, Kacper Stanosz, Jakub Cichuta, Patryk Gelar, Andrzej Granat, Michał Kostewicz, Aleksander Jakubisiak, Monika Michałowska, Marta Szczepkowska, Robert Śmigielski.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Green Genius w transakcji. Obsługę wykonywali partner Rafał Zwierz, lider zespołu fuzji i przejęć, starszy prawnik Olga Czyżycka, Joanna Białoskórska i Natalia Szurnicka.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl