Kancelarie i prawnicy dla najbogatszych w Polsce według Chambers HNW 2020

1529

Sześć kancelarii i dziewięcioro prawników z Polski wyróżniono w czwartej edycji rankingu Chambers High Net Worth prezentującego firmy prawnicze i doradców specjalizujących się w obsłudze tzw. private client. 

Spektrum polskiego zestawienia zmieniło się po raz pierwszy od 2018 r. – w najnowszym rankingu ubyła jedna kancelaria. Trzy zmiany dotyczą klasyfikacji prawników indywidualnych – w porównaniu z 2019 r. ubyło dwóch, a pojawiła się debiutantka.

Brytyjskie wydawnictwo Chambers and Partners, znane ze swoich katalogów firm prawniczych i prawników publikowanych w formie rankingów, po raz czwarty zbadało krajowe rynki doradztwa dla tzw. zamożnych klientów indywidualnych (High Net Worth Individuals). Według znawców tematu do HNWI zalicza się osoby z co najmniej milionem dolarów w płynnych środkach finansowych. Według opublikowanego przez instytucję finansową Credit Suisse raportu „Global Wealth Report 2019”, ok. 116 tys. Polek i Polaków ma takie zasoby.

W lipcu 2020 r. ukazała się czwarta edycja zestawienia Chambers HNW, które wymienia i opisuje czołowych specjalistów w różnych dziedzinach doradztwa dla private clients (kancelarie, prawnicy, ale również firmy doradztwa podatkowego, banki, księgowi, doradcy inwestycyjni i tzw. family offices) w ponad 55 krajach, w tym także w Polsce.

Zestawienie dla Polski obejmuje pod ogólną kategorią Private Wealth Law kancelarie prawnicze i prawników oraz w kategorii Wealth Managers – jedno rekomendowane biuro tzw. family office.

Analitycy Chambers & Partners ustalają kolejność najlepszych firm w swoich rankingach na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów – klasyfikują i przydzielają je kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands) – w pierwszej są te uznawane za najlepsze z najlepszych.

W Chambers High Net Worth 2020 wyróżniono w kategorii Private Wealth Law:

Kancelarie (alfabetycznie w poszczególnych grupach)

Grupa (band) 1

 • GWW
 • PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy
 • Wardyński i Wspólnicy

Grupa (band) 2

 • Domański Zakrzewski Palinka
 • Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
 • SSW Pragmatic Solutions

W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem w rankingu nie ma kancelarii Woźniak Legal, która rok temu była w grupie 2. Pozostałe kancelarie i ich pozycje – bez zmian.

Prawnicy (alfabetycznie w poszczególnych grupach)

Grupa (band) 1

 • Piotr Augustyniak (PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy)
 • Tomasz Hatylak (PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy)
 • Aldona Leszczyńska-Mikulska (GWW Tax)
 • Sławomir Łuczak (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
 • Dariusz Wasylkowski (Wardyński i Wspólnicy)

Grupa (band) 2

 • Stefan Jacyno (Wardyński i Wspólnicy)
 • Krzysztof Wiktor (Wardyński i Wspólnicy)

W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem w rankingu nie ma Artura Cmocha (GWW Tax) i Grzegorza Woźniaka (Woźniak Legal), którzy rok temu byli w grupie 2. Pozostali prawnicy i ich pozycje – bez zmian.

W rankingu po raz drugi pojawiła się indywidualna kategoria Associates to Watch, w której znalazła się debiutantka, adwokat Kinga Romanowska (of counsel w kancelarii PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy); uznano ją za „prawnika, któremu warto się przyglądać”.

Po raz pierwszy natomiast ogłoszono indywidualną kategorię Star Associates, co przetłumaczyliśmy jako „Gwiazda wśród asocjatów”. Zaliczono do niej Tomasza Krzywańskiego (GWW); tenże rok wcześniej był wyróżniony jako associate to watch.

Jak z wynika z przedstawionych klasyfikacji, według Chambers HNW najmocniejszą pozycję w obsłudze bogatych klientów prywatnych w sprawach ich majątków, rodzin, podatków czy spadków, mają aktualnie kancelarie PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy (butik wyspecjalizowany w obsłudze private clients, dwóch prawników z najwyższego poziomu i zauważona młodsza prawniczka ) oraz Wardyński i Wspólnicy, z której wyróżniono trzech prawników.

Także międzynarodowy przewodnik prawniczy The Legal 500 od pewnego czasu uwzględnia w swoich zestawieniach dla Polski kategorię Private Client. 

W rankingu z 2020 r. znalazły się w niej następujące kancelarie – podzielone hierarchicznie na dwa tzw. tiers (poziomy; alfabetycznie w poszczególnych poziomach):

Poziom (tier) 1

 • Crido Legal
 • Domański Zakrzewski Palinka
 • PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy
 • Wardyński i Wspólnicy

Poziom (tier) 2

 • GWW
 • KG Legal Kiełtyka Gładkowski
 • Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
 • SSW Pragmatic Solutions
 • Woźniak Legal

W porównaniu z rankingiem ubiegłorocznym kancelarie Crido Legal i Domański Zakrzewski Palinka awansowały do poziomu 1 z poziomu 2, kancelaria Woźniak Legal spadła z poziomu 1 do poziomu 2, natomiast w zestawieniu nie ma w ogóle kancelarii Clifford Chance, która była na poziomie 2. Pozostałe kancelarie i ich pozycje – bez zmian.

Wyróżniono w tej kategorii także czworo prawników, tych samych, co rok wcześniej  – to po raz trzeci Piotr Augustyniak i Tomasz Hatylak (PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy), zauważeni już w 2018 r., oraz po raz drugi Dominika Mizielińska z tejże kancelarii i Krzysztof Wiktor z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Cała czwórka została uznana za leading individuals. Natomiast Mateusz Baran z kancelarii Crido Legal po raz trzeci z rzędu został doceniony jako „prawnik młodego pokolenia” (next generation lawyer).

Jak widać z powyższych zestawień, ranking The Legal 500 nie dostrzegł w tym roku żadnych nowych kancelarii ani nowych prawników wyróżniających się w obsłudze HNWI.

Tu omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2019.

Tutaj omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2018.

Tutaj omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2017.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl