Sześć środkowoeuropejskich kancelarii w finale węgierskiej megaakwizycji deweloperskiej

1428
Galeria Północna na warszawskiej Białołęce - inwestycja Globe Trade Centre

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała węgierskiemu funduszowi Optimum Ventures Magántőkealap przy nabyciu pakietu kontrolnego akcji firmy deweloperskiej Globe Trade Centre od amerykańskiego funduszu private equity Lone Star, któremu doradzały kancelarie Rymarz Zdort i Schoenherr. Nabywcy doradzały także kancelarie Dżingow, Guginski, Kuczukow & WeliczkowDjingov, Gouginski, Kyutchukov & Velichkov) z Bułgarii, serbska Karanovic & Partners oraz współpracująca z nią chorwacka Ilej & Partneri (Ilej & Partners), ponieważ portfolio GTC obejmuje budynki biurowe i centra handlowe w tych krajach.

Pod koniec maja 2020 r. sfinalizowano transakcję, w której węgierski fundusz Optimum Ventures Magántőkealap przejął od amerykańskiego funduszu Lone Star 61,49 proc. akcji w firmie deweloperskiej Globe Trade Centre. Wcześniej, w kwietniu, strony zawarły warunkową umowę sprzedaży przez zarejestrowany w Holandii fundusz Lone Star LSREF III GTC Investments 100 proc. udziałów w spółce GTC Dutch Holdings, do której należał ten większościowy pakiet akcji GTC. Wartości transakcji, której dokończenie stało się możliwe po uzyskaniu aprobaty urzędów antymonopolowych w Polsce, na Węgrzech i w Serbii, oficjalnie nie ujawniono, lecz serwis transakcyjny Mergermarket podał, iż była to suma 1 mld 543 mln dolarów (ok. 6 mld zł).

Globe Trade Centre to utworzona w 1994 r. firma deweloperska działająca jako właściciel i zarządca budynków, głównie w sektorze nieruchomości handlowych, w mniejszym stopniu biurowych i mieszkaniowych. Z centralą w Warszawie prowadzi działalność w Polsce, Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Obecnie ma w portfelu 46 budynków komercyjnych. Od powstania wybudowała 73 i nabyła 11 nieruchomości komercyjnych oraz wybudowała domy mieszkalne o ok. 400 tys. mkw. powierzchni. Jej akcje są notowane na giełdzie warszawskiej od 2004 r. i od 2016 r. równolegle na giełdzie w Johannesburgu. Na koncie ma m.in. takie inwestycje jak kompleks Mokotów Business Park na terenach Służewca Przemysłowego w Warszawie (tzw. Mordor), centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Mokotów czy niedawno oddaną do użytku w  warszawskiej dzielnicy Białołęka Galerię Północną. W 2015 r. spółka zmieniła strategię przechodząc od działalności ściśle deweloperskiej do roli dewelopera i zarządcy nieruchomości.

Optimum Ventures Magántőkealap (Optimum Ventures Private Equity Fund) to fundusz grupy inwestycyjnej Optima Befektetési (Optima Investment Ltd) utworzonej w 2015 r. przez fundację Pallas Atena założoną przez Narodowy Bank Węgier (Magyar Nemzeti Bank), węgierski bank centralny. Celem fundacji jest realizacja programów odpowiedzialności społecznej i myślenia publicznego poprzez wspieranie szkolenia specjalistów ekonomicznych i finansowych na Węgrzech i za granicą, wspieranie i rozwój edukacji i nauki oraz utworzenie i prowadzenie centrum wiedzy w zakresie badań i rozwoju, innowacji i modernizacji. Zadaniem Optima Befektetési jest zdobywanie środków na tę działalność poprzez inwestowanie aktywów fundacji w bezpieczne przedsięwzięcia o wysokiej stopie zwrotu z kapitału, czyli w nieruchomości na Węgrzech i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Lone Star to amerykańska firma private equity założona przez Johna Graykena. Inwestuje globalnie w takie aktywa jak nieruchomości, inwestycje kapitałowe, wierzytelności kredytowe. Pierwszy swój fundusz otworzyła w 1995 r. Od tamtego czasu uruchomiła łącznie 20 takich funduszy o zsumowanym kapitale 85 mld dolarów, których partnerami były firmowe i publiczne fundusze emerytalne, rządowe fundusze majątkowe, fundusze  uniwersyteckie, fundacje, zasoby bogatych rodzin. Ma biura w Amerykach, zachodniej Europie i Azji. Do akcjonariatu GTC Lone Star wszedł w 2013 r., kiedy za 160 mln euro odkupił 27,75 proc. udziałów od firmy Kardan. Następnie zwiększał swoje zaangażowanie.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że jej międzynarodowy zespół prawników doradzał Optimum Ventures Magántőkealap w transakcji. W warszawskim biurze obsługę wykonywali partnerzy Jakub Celiński, Paweł Grabowski, counsel Marcin Paliwoda z zespołu prawa spółek, fuzji i przejęć oraz partner Piotr Staniszewski z zespołu prawa nieruchomości.

„Rynek Prawniczy” na podstawie danych serwisu transakcyjnego Mergermarket ustalił udział w transakcji po stronie Optimum Ventures Magántőkealap także kancelarii Dżingow, Guginski, Kuczukow & Weliczkow z Bułgarii oraz serbskiej Karanovic & Partners, która ma biura we wszystkich dawnych stolicach republik byłej Federacji Jugosławiańskiej.

Internetowy portal „CEE Legal Matters” poinformował o udziale w transakcji po tej samej stronie kancelarii Ilej & Partneri z Zagrzebia.

„Rynek Prawniczy” dowiedział się nieoficjalnie, że kancelaria Rymarz Zdort doradzała w tej transakcji Lone Star.

Kancelaria Schoenherr potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji  firmie Lone Star. Portal „CEE Legal Matters” podał, że obsługę wykonywali prawnicy z biur w Bukareszcie, Belgradzie, Budapeszcie, Kiszyniowie, Warszawie i Zagrzebiu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl