Dentons i jej partner z europejskimi nagrodami za praktykę procesową

545

Kancelaria Dentons otrzymała po raz drugi z rzędu nagrodę dla „Firmy Roku” (Firm of the Year ) w Polsce w konkursie Benchmark Litigation 2020 Europe Awards. Wojciech Kozłowski, partner w zespole postępowań sądowych i arbitrażu tejże kancelarii, zdobył w nim tytuł procesowego „Prawnika Roku” (Lawyer of the Year ) w Polsce.

Nagrody „Benchmark Litigation 2020 Europe” zostały ogłoszone 4 czerwca 2020 r., on line z powodu epidemii. Była to druga doroczna edycja konkursu o nagrody Benchmark Litigation w Europie, po ośmiu latach jego przeprowadzania w Ameryce i Azji. Wyłaniane są w nim najlepsze firmy prawnicze i prawnicy w dziedzinie rozwiązywania sporów (litigation). Sam konkurs natomiast wyodrębnił się z przewodnika „Benchmark Litigation”, którego pierwsza europejska edycja ukazała się na początku 2019 r.

Konkursowy wybór do nagrody opiera się na danych zawartych w tym przewodniku pozyskanych przez jego researcherów, m.in. w trakcie rozmów z prawnikami procesowymi i ich klientami w poszczególnych jurysdykcjach, oraz przekazanych w kwestionariuszu dostarczanym przez uczestników, w którym przedstawiają oni swoją praktykę, specjalizacje procesową i kluczowe kazusy z ostatniego roku, a także na wskazaniach innych firm i prawników litygacyjnych.

W 2020 r. wyłoniono laureatów (kancelarie i prawników) w 30 państwach, w tym w Polsce, oraz w sześciu dziedzinach specjalizacji procesowej (sprawy gospodarcze i transakcyjne, z zakresu nieuczciwej konkurencji, ochrony własności intelektualnej, przestępczości gospodarczej, arbitrażu międzynarodowego oraz „sprawy roku” – Impact Cases of the Year ).

researchu w kwietniu 2020 r. wyłoniono tzw. krótkie listy kandydatów do nagród. Na polskiej shortlist kancelaryjnej znalazły się, oprócz zwycięskiej Dentons, także kancelarie Bird & Bird, BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer, Clifford Chance, CMS, DLA Piper, Greenberg Traurig.

Na krótkiej liście nominowanych do tytułu „Prawnika Roku” byli natomiast, oprócz laureata Wojciecha Kozłowskiego, także Andrzej Chrzanowski z kancelarii KrassowskiMichał Jochemczak z Dentons, Paweł Pietkiewicz z Greenberg Traurig (ubiegłoroczny zwycięzca Benchmark Litigation Europe Awards), Wojciech Sadowski (wtedy z DWF, dziś w kancelarii arbitrażowej Queritius), Andrzej Wysokiński z Greenberg Traurig.

Wojciech Kozłowski do niedawna przez kilkanaście lat współkierował praktyką postępowań sądowych w kancelarii Dentons. Jest radcą prawnym specjalizującym się w prowadzeniu sporów gospodarczych i cywilnych. W sądzie reprezentował firmy z branż: energetycznej, farmaceutycznej, budowlanej i nieruchomości, telekomunikacyjnej, bankowości, ubezpieczeń.

Konkurs organizowany jest przez brytyjskie wydawnictwo branżowe Euromoney Institutional Investor.

Słowo „benchmark” według słowników angielsko-polskich oznacza „punkt odniesienia”, „wzorzec”, „standard”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl