White & Case w sprzedaży komórkowych akcji przez głównych inwestorów sieci

293

Kancelaria White & Case doradzała spółkom Kenbourne Invest i Tollerton Investments przy sprzedaży akcji firmy telekomunikacyjnej Play Communications oraz instytucjom finansowym organizującym tę transakcję.

W wyniku przeprowadzonego w maju 2020 r. procesu budowy przyspieszonej księgi popytu (accelerated book-building – ABB ) cenę za akcję ustalono na 28 zł.

Spółki Kenbourne oraz Tollerton, czyli wehikuły inwestycyjne dwóch największych akcjonariuszy Play Communications, Thora Björgólfssona i Panosa Germanosa, które posiadały odpowiednio 25,42 proc. i 24,66 proc. akcji (razem ok. połowy wszystkich) komórkowej telefonii Play, sprzedały w sumie 25 mln akcji za ok. 700 mln zł. Pierwotnie zakładano zbycie 18 mln sztuk, lecz oferta „skierowana wyłącznie do kwalifikowanych inwestorów instytucjonalnych w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie” została zwiększona z powodu dużego popytu na rynku. Kenbourne sprzedała ok. 13,5 mln akcji, Tollerton – ok.11,5 mln, w sumie stanowiących ok. 10 proc. kapitału, co zmniejszyło udział każdej z nich w Play Communications do 20 proc.

Spółka Play Communications jest właścicielem spółki P4 (Play), która jest największym operatorem telefonii komórkowej w Polsce. Obsługuje ponad 15 mln klientów. Wikipedia podaje, iż firma należy po połowie do islandzko-brytyjskiej spółki Novator Partners kontrolowanej przez islandzkiego miliardera Thora Björgólfssona, jednego z założycieli sieci Play (Kenbourne Invest to spółka funduszu Novator) oraz do greckiej Tollerton Investments Limited, kontrolowanej przez greckiego biznesmena Panosa Germanosa.

Globalnymi koordynatorami i współprowadzącymi księgę popytu były biura maklerskie banku inwestycyjnego pod patronatem Bank of America BofA Securities oraz Santander Banku Polska.

Była to druga w ostatnim czasie sprzedaż akcji Play Communications przez tych inwestorów. W 2019 r. sprzedali po ok. 5 proc. ze swego wspólnego zasobu 59 proc. kapitału.

Budowa przyspieszonej księgi popytu to sposób szybkiej sprzedaży pakietu akcji grupie inwestorów. Planowana transakcja jest utrzymywana w tajemnicy, żeby ustrzec akcjonariuszy przed spadkiem giełdowych notowań spółki. Księga popytu jest zamykana bardzo szybko, po jednym-dwóch dniach.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że była wyłącznym doradcą prawnym (exclusive counsel ) w transakcji. Obsługiwali ją partner lokalny Rafał Kamiński i associate Monika Dużyńska, pod nadzorem partnera Marcina Studniarka.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl