Wardyński i Wspólnicy w duńskim przejęciu angielskiej sieci dużych sklepów

435

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Wardyński i Wspólnicy wespół z duńską kancelarią Gorrissen Federspiel, doradzała duńskiej firmie Salling Group przy przejęciu od brytyjskiej firmy Tesco jej sieci placówek handlowych w Polsce.

W połowie czerwca 2020 r. duńska firma Salling Group, właściciel m.in. sieci sklepów Netto, poinformowała o przejęciu polskiego biznesu handlowego brytyjskiej spółki akcyjnej Tesco. Transakcja obejmuje przejęcie 301 sklepów, które w ciągu 18 miesięcy zmienią szyld, dwóch magazynów i siedziby firmy, za 900 mln zł (enterprise value). Warunkiem jej zamknięcia jest uzyskanie zgody antymonopolowej – transakcja podlega zgłoszeniu do Komisji Europejskiej. Finalizacja umowy spodziewana jest w czwartym kwartale 2020 r.

Według ekspertów, Tesco wycofuje się z Polski, ponieważ firma nie poradziła sobie z silną konkurencją na rynku wielkopowierzchniowego handlu detalicznego i jej biznes przynosił straty. W 2019 r. zmniejszała hipermarkety do formatu kompaktowego, a w ostatnich latach sprzedawała i zamykała sklepy, redukując sieć super- i hipermarketów o ok. 100 placówek. W ciągu 18 miesięcy sprzedała 22 sklepy za 200 mln funtów, część kupiła niemiecka sieć Kaufland, a także francuskie sieci Carrefour, Castorama, Leroy Merlin. W planach jest także zbycie pozostałych 19 działających sklepów, nieobjętych transakcją z Netto.

Skutkiem dealu będzie prawie dwukrotny wzrost liczby sklepów Netto w Polsce, których obecnie jest 386. W ramach umowy ok. 7 tys. pracowników Tesco zostanie przeniesionych do Salling Group, która będzie wówczas zatrudniać łącznie ok. 60 tys. pracowników w Danii, Niemczech i Polsce.

Jak podaje Wikipedia, Tesco to brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów. Początkowo zajmowała się sprzedażą żywności, potem rozszerzyła ofertę na odzież i sprzęt elektroniczny. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Jacka Cohena, kupca żydowskiego, syna imigranta z Polski, który od 1919 r. handlował żywnością sprzedając nadwyżki wojskowe. Pod nazwa Tesco jego sklepy działają od 1924 r., kiedy kupił ładunek herbaty od przedsiębiorstwa T.E. Stockwell i oznaczył opakowania używając trzech pierwszych liter firmy dostawcy i pierwszych dwóch liter własnego nazwiska TESCo.

Salling Group to, według Wikipedii, największa w Danii firma handlu detalicznego, z 35 proc. udziału w rynku. Ma tam kilka sieci sklepów – Netto, Føtex, Bilka i Salling, w tym ponad 1,4 tys. dyskontów, supermarketów, hipermarketów i domów towarowych. Tylko sieć osiedlowych supermarketów Netto licząca prawie 1250 sklepów działa za granicą, w Niemczech i Polsce. Firmę założył w 1964 r. Herman Salling, twórca także marki handlowej Jysk, jako Dansk Supermarked w partnerstwie z grupą A.P. Moller-Maersk. Wywodziła się ona z domu towarowego Salling założonego w 1906 r. przez jego ojca. W 2018 r. firma zmieniła nazwę na Salling Group. Sieć Netto powstała w 1981 r. Jej logo przedstawia psa rasy terier szkocki trzymającego w pysku koszyk na zakupy. Oddział Netto Polska otworzył pierwszy sklep w Szczecinie w 1995 r. Dziś zatrudnia ponad 5 tys. pracowników.

– Zauważyliśmy znaczny postęp w naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal widzimy wyzwania rynkowe w Polsce. Ogłoszona transakcja pozwala nam skoncentrować się w regionie na naszej działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową z dobrymi perspektywami wzrostu oraz osiągamy marże, przepływy pieniężne i zwroty, które są istotne dla grupy. Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce – skomentował  Dave Lewis, dyrektor generalny Tesco.

– Jestem bardzo zadowolony z tego dealu, ponieważ konsolidujemy obecność Netto na rozwijającym się rynku i realizujemy strategię naszej grupy. Przejęcie Tesco Poland podwaja naszą działalność w Polsce. Stajemy się znaczącym sprzedawcą detalicznym na jednym z największych rynków w Europie. CoviD-19 naturalnie stworzył niepewność, ale nasz silny biznes pozwala nam działać, gdy pojawiają się odpowiednie możliwości. Polscy klienci mogą spodziewać się zmodernizowanych sklepów i atrakcyjnych zakupów. Planujemy wydać ponad 1 mld zł na przekształcenie obecnych sklepów Tesco – oświadczył Per Bank, prezes Salling Group.

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu” że, we współpracy z duńską kancelarią Gorrissen Federspiel, doradzała firmie Salling Group przy nabyciu Tesco Polska. Obsługa jej prawników dotyczyła kwestii transakcyjnych i nieruchomościowych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl