Dentons i Greenberg Traurig w zakupie czterobudynkowego parku biurowego w Warszawie

314
(www.urbanity.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała brytyjskiej firmie inwestycyjnej Benson Elliot przy zakupie zespołu czterech biurowców Marynarska Business Park w Warszawie od amerykańskiej firmy inwestycyjnej Heitman, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

W marcu 2020 r. fundusz private equity Benson Elliot Real Estate Partners V zarządzany przez brytyjską firmę inwestycyjną Benson Elliot kupił za 65 mln euro kompleks biurowy Marynarska Business Park w Warszawie od funduszu zarządzanego przez firmę inwestycyjną Heitman. W 2012 r. fundusz Heitman European Property Partners IV nabył ten kompleks, korzystając z 69 mln euro pożyczki od Deutsche Pfandbriefbanku, od poprzedniego właściciela, którym była firma Aberdeen Marynarska; ona z kolei w 2008 r. kupiła go od firmy Ghelamco za 167 mln euro.

Marynarska Business Park to cztery 10-piętrowe biurowce razem, wybudowane w 2008 r.  przez firmę deweloperską Ghelamco w warszawskiej dzielnicy biurowej Służewiec Przemysłowy. Liczą 46 tys. mkw. powierzchni użytkowej i mają do dyspozycji 1,4 tys. miejsc parkingowych. Nowy inwestor zaplanował modernizację i rozbudowę wspólnych części kompleksu, w tym rozszerzenie oferty gastronomicznej, oraz przeprojektowanie przestrzeni na dworze poprzez m.in. zwiększenie zasobów zieleni wokół biurowców.

Benson Elliot Capital Management to wywodząca się z Wielkiej Brytanii i działająca od 2005 r. firma private equity inwestująca w nieruchomości. Zarządza kapitałem powierzonym przez fundusze emerytalne, fundacje, fundusze wieczyste  oraz firmy family office wyspecjalizowane w inwestowaniu zasobów finansowych najzamożniejszych rodzin. Oprócz Wielkiej Brytanii inwestuje we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Polsce.

Heitman to firma specjalizująca się w inwestowaniu i zarządzaniu nieruchomościami. Założona została w 1966 r. w Stanach zjednoczonych  Ma 10 biur na świecie, w tym siedem poza Ameryką. Zarządza aktywami o wartości 42,6 mld dolarów.

– Przejęcie MBP wpisuje się w naszą strategię pozyskiwania wysokiej jakości aktywów w silnych lokalizacjach w całej Polsce. Naszą ambicją jest utrzymanie niesłabnącej popularności kompleksu i zapewnienie najemcom nowoczesnej przestrzeni do pracy w przyjaznym otoczeniu – skomentował Joseph DeLeo, senior partner w Benson Elliot.

Kancelaria Dentons poinformowała na swojej witrynie internetowej, że była doradcą firmy Benson Elliot w transakcji. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości w Europie, wykonywali ją counsel Jacek Jezierski, senior associate Magdalena Osóbka-Morawska, associate Magdalena Witka.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Heitman przy sprzedaży MBP doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl