Pięć kancelarii w niedomkniętej deweloperskiej akwizycji – wycofał się australijski inwestor

1928
Wejście do biurowca Buma Square w Krakowie (www.buma.pl)

Nie będzie megatransakcji przejęcia za ponad 1,3 mld zł nieruchomości i spółek krakowskiej firmy deweloperskiej Buma od jej prywatnych właścicieli. W maju 2020 r. z ogłoszonego w lutym dealu wycofała się australijska firma inwestycyjna RF Corval International Holdings Limited. Wespół z polską firmą inwestycyjną Reino Capital, za pośrednictwem skonstruowanego  jako joint venture specjalnego funduszu Reino RF CEE Real Estate, zarejestrowanego w Luksemburgu, miała ona nabyć aktywa i spółki operacyjne Grupy Buma.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Australijczycy z RF CorVal mieli większość głosów w luksemburskim funduszu joint venture, ponieważ to oni mieli finansować transakcję. Dlatego skutecznie zrezygnowali z jej sfinalizowania. Dziennik twierdzi, że zarząd Reino Capital ocenia, czy jest możliwość jej realizacji we współpracy z innym partnerem.

W połowie lutego 2020 r. zakończyły się siedmiomiesięczne negocjacje stron w sprawie przejęcia aktywów real estate Grupy Buma przez specjalny fundusz joint venture firm  inwestycyjnych Reino Capital z Polski i RF Corval International Holdings Limited z Australii. Do portfela nieruchomości Bumy wchodzi 10 biurowców, budynki mieszkalne, zasoby gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i biurowe oraz projekty deweloperskie.

W drugiej fazie wstępnej transakcji, pod koniec lutego, podpisano umowy przedwstępne sprzedaży za 13,6 mln euro (równowartość aktywów netto) kilku spółek Grupy Buma zajmujących się m.in. generalnym wykonawstwem, zarządzaniem projektami deweloperskimi, usługami nieruchomościowymi itp. Nabywane przez partnerów joint venture w równej proporcji firmy miały stać się podmiotami zależnymi kupujących.

Nabywcom przy zawarciu przedwstępnych umów sprzedaży spółek celowych i operacyjnych Grupy Bumy doradzała kancelaria Greenberg Traurig. „Rynek Prawniczy” dowiedział sie, że prywatnym właścicielom Bumy doradzały kancelarie Clifford ChanceDomański Zakrzewski Palinka. Po stronie sprzedającej doradzała także kancelaria Oleś & Rodzynkiewicz z Krakowa. Kancelaria BSWW Legal & Tax (Act BSWW) doradzała natomiast zarządom spółek należących do Bumy.

Ostatecznie do zamknięcia transakcji nie doszło. RF CorVal odstąpiła w maju od przedwstępnych umów sprzedaży udziałów spółek operacyjnych, a luksemburski fundusz – od przedwstępnych umów sprzedaży celowych spółek nieruchomościowych wchodzących w skład Grupy Buma. W rezultacie Reino Capital w czerwcu zawarła ze sprzedającymi porozumienie rozwiązujące przedwstępne umowy nabycia udziałów w spółkach operacyjnych Bumy.

Grupa Reino Capital to giełdowy holding spółek łączący kompetencje inwestowania na rynku nieruchomości i rynkach kapitałowych. Oferuje inwestorom możliwości zarabiania na nieruchomościach komercyjnych poprzez tworzenie funduszy dywidendowych opartych na zarabianiu na czynszach z wynajmu nieruchomości.

RF Corval to australijska firma inwestująca i zarządzająca funduszami nieruchomości. Powstała w 2009 r., obecnie zarządza aktywami o wartości ok. 1,9 mld dolarów (ponad 20 nieruchomości). Wywodzi się z branży budowlanej, z firmy Multiplex Group.

Firma Buma założona została w Krakowie w 1991 r. przez przedsiębiorcę Jacka Michalskiego. Zaczynała od budownictwa mieszkaniowego, potem rozwinęła działalność w dziedzinie budowy biurowców. Dziś jest to holding spółek kontrolowany przez rodzinę Michalskich i zarządzany przez menedżerów, działający na rynku nieruchomości deweloper, generalny wykonawca i zarządca inwestycji biurowych i mieszkaniowych. Wybudowała ok. 2,2 tys. mieszkań, 300 domów jednorodzinnych oraz obiekty biurowe o powierzchni 260 tys. mkw. (m.in. krakowskie biurowce Quattro Business Park, Ten Office, Dot Office, Buma Square Business Park).

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji funduszowi Reino RF CEE Real Estate.

Kancelaria  Domański Zakrzewski Palinka poinformowała na swojej witrynie internetowej, iż doradzała właścicielom Grupy Buma w transakcji.

„Rynek Prawniczy” dowiedział się, że „stronę sprzedającą” reprezentowała także kancelaria Clifford Chance oraz że w transakcji po tejże stronie zaangażowana była też kancelaria Oleś, Rodzynkiewicz, Rysz, Sarkowicz z Krakowa.

Natomiast kancelaria Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (BSWW Legal & Tax) doradzała zarządom „zbywanych spółek” Grupy Buma. Kancelaria poinformowała „Rynek Prawniczy”, że zespołem jej prawników kierował partner zarządzający Michał Wielhorski, a doradzali także Mateusz ProkopiukMichał Sołtyszewski i pozostali członkowie zespołu nieruchomości i podatków.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl