Trzy kancelarie w największym solarnym dealu w Polsce

966
(fot. R. Power)

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Rymarz Zdort doradzała szkockiej firmie inwestycyjnej Aberdeen Standard Investments przy zakupie największego portfela projektów elektrowni słonecznych w Polsce od firmy R. Power Renewables, której doradzała kancelaria White & Case. Także ta kancelaria doradzała R. Power przy uzyskaniu największego w Polsce kredytu na to przedsięwzięcie, w kwocie 350 mln zł, od konsorcjum mBanku i Santander Banku Polska, którym przy udzieleniu tego finansowania doradzała kancelaria Norton Rose Fulbright.

 Do tej dwukrotnie rekordowej transakcji doszło na początku czerwca 2020 r. Fundusz zarządzany przez firmę Aberdeen Standard Investments podpisał z polską firmą z branży energetyki odnawialnej R. Power Renewables kontrakt na zakup od niej portfela planowanych w zachodniej i w centralnej Polsce 130 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 122 megawatów (Mega Watt-peakMWp to jednostka mocy szczytowej instalacji). Fundusz przejmie 100 proc. udziałów w nich. Zostaną one wybudowane „pod klucz” (w formule EPC engineering, procurement, construction, czyli od projektu przez dostawę części po budowę) m.in. przez firmę Nomad Electric, generalnego wykonawcę farm solarnych. Ich budowa ma być ukończona w ciągu 18 miesięcy. Wszystkie mają już 15-letnią gwarancję utrzymania ustalonego poziomu cen sprzedaży prądu (umowy różnicowe, contract for differenceCfD ).

Wartości dealu nie podano. Transakcji „rzeczowej” towarzyszyła transakcja finansowa. Firma R. Power zawarła z mBankiem i Santander Bankiem Polska umowę o sfinansowanie kredytem w wysokości 350 mln zł budowy 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MWp. To największe dotychczas finansowanie projektów solarnych w Polsce.

Aberdeen Standard Investments to marka największej brytyjskiej firmy inwestycyjnej i jednej z największych w Europie, szkockiej Standard Life Aberdeen powstałej w 2017 r. z połączenia firm Standard Life i Aberdeen Asset Management. Obecnie wartość jej aktywów wynosi 486,5 mld funtów. Zainwestowała w aktywa infrastrukturalne w Europie, m.in. z zakresu dystrybucji gazu w Finlandii, elektrownie wodne w Norwegii, tabor kolejowy w Wielkiej Brytanii, dwa podmorskie gazociągi w Holandii. Ostatnio konsekwentnie buduje portfel farm fotowoltaicznych w Polsce. Najnowsze przejęcie to jej szósta inwestycja w tym sektorze i trzeci zakup od R. Power. Wcześniej przejęła też 49 elektrowni od firmy  Modus Group i 43 od Sun Investment Group i E Energija (wszystkie  z Litwy) oraz 34 od chińskiego inwestora ReneSola.

R. Power to jedna z największych firm inwestujących i rozwijających przedsięwzięcia w sektorze energetyki słonecznej w Polsce. Jej udział w tym rynku ona sama szacuje na 20 proc. Zarządza 300 elektrowniami solarnymi o mocy 300 MWp. Jest właścicielem i operatorem największej takiej w Polsce – Podlasie Solar Park. Przygotowuje projekty elektrowni na potrzeby własne oraz inwestorów zewnętrznych, zainteresowanych zaangażowaniem się w Polsce. Poza Polską działa także w Portugalii, Włoszech i Hiszpanii. Działalność w branży odnawialnych źródeł energii rozpoczęła w 2012 r. jako spółka AMB Energia Wytwarzanie, wydzielona ze struktur firmy AMB Energia, sprzedawcy prądu do przedsiębiorstw.

Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK) to jeden z największych banków uniwersalnych w Polsce. Głównym jego akcjonariuszem jest hiszpańska grupa bankowa Santander, największa w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

mBank to jeden z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jego większościowym akcjonariuszem jest niemiecki Commerzbank, właściciel 69,3 proc. kapitału.

– Bardzo się cieszymy, że przeprowadziliśmy największą w historii transakcję sprzedaży projektów słonecznych w Polsce. To nasza trzecia umowa z ASI na polskim rynku. Wolumen przeprowadzonej przez nas transakcji oraz najszybszy w Europie wzrost mocy pochodzącej ze słońca pokazują, że Polska stała się ważną częścią rynku PV w Unii Europejskiej – skomentował Przemysław Pięta, prezes R. Power.

– Energia słoneczna stała się konkurencyjna cenowo w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii. Fotowoltaika wraz z energetyką wiatrową będą w nadchodzących latach jednym z motorów rozwoju nie tylko energetyki w Polsce, ale całej gospodarki. Cieszymy się, że jako R. Power jesteśmy częścią tej rewolucji  – oświadczył Tomasz Sęk. współzałożyciel i członek zarządu R. Power.

– Transakcja wpisuje się w naszą strategię nabywania i zarządzania kluczowymi aktywami infrastrukturalnymi w Europie. Istotnie umacnia naszą pozycję wiodącego inwestora na polskim rynku fotowoltaiki – objaśnił Dominic Helmsley, dyrektor działu Economic Infrastructure w ASI.

– To kolejna tak duża inicjatywa realizowana przez Santander Bank Polska mająca wesprzeć transformację polskiego systemu energetycznego. W zeszłym roku podpisaliśmy pierwszą w Polsce umowę kredytową ESG-linked, a dziś realizujemy największą transakcję finansowania elektrowni fotowoltaicznych, która pozwoli na rozwój rynku energii odnawialnej w Polsce – stwierdził Juan de Porras, wiceprezes i szef Pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej w Santander Banku Polska.

– Mamy świadomość roli, jaką instytucje takie jak mBank, mają w zmienianiu naszego świata na lepsze. Decyzja o wspieraniu firm z branży OZE to dla nas źródło podwójnej satysfakcji – nie tylko pomagamy przedsiębiorcom, ale też przyspieszamy zieloną transformację – zadeklarował Adam Pers, wiceprezes mBanku odpowiedzialny za bankowość korporacyjną.

Kancelaria Rymarz Zdort poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji funduszowi kontrolowanemu przez Aberdeen Standard Investments. Obsługą kierował partner Marek Durski, a wykonywali ją partner Monika Kierepa, counsels Jakub Krzemień, Jakub Rachwol, associates Adrian Augustyniak, Kacper Stanosz, Patryk Gelar, Andrzej Granat, Piotr Stawowski, Weronika Szyszka, Marta Szczepkowska, Wiktor Zień.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała R. Power w uzyskaniu kredytów na budowę elektrowni. Doradzali partner Tomasz  Ostrowski, associates Sylwia Opiatowska, Mariusz Bujacz. „Rynek Prawniczy” ustalił, że ta kancelaria doradzała także R. Power przy sprzedaży przyszłych elektrowni. Doradzali Marcin Studniarek, Aneta Hajska, Małgorzata Paśnik, Radomir Szewczuk.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że bankom-kredytodawcom doradzała kancelaria Norton Rose Fulbright. Potwierdził to „Rynkowi Prawniczemu” mBank.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl