Kancelarie Gessel i Kondracki Celej z nagrodami od krajowych inwestorów kapitałowych

249
(www.nagrodypsik.pl)

Kancelaria Gessel zwyciężyła w konkursie „Nagrody PSIK 2020” zdobywając tytuł „Doradcy prawnego roku” funduszy private equity /venture capital. Kancelaria Kondracki Celej została wyróżniona jako „Doradca prawny venture capital ”.

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych ogłosiło 2 czerwca 2020 r. podczas internetowej transmisji wyniki trzeciej edycji konkursu „Nagrody PSIK”. Jak informuje stowarzyszenie na swojej witrynie internetowej, statuetki przyznane zwycięzcom honorują firmy zarządzające funduszami private equity/venture capital, firmy doradcze, banki i kancelarie prawne za ich osiągnięcia na polskim rynku PE/VC oraz działalność społeczną.

Kandydaci do „Nagród PSIK” są wskazywani przez członków stowarzyszenia. Laureaci konkursu zostali wyłonieni w dwojaki sposób: w głosowaniu „środowiska zrzeszonego w PSIK” lub przez jury. Do finału tegorocznego konkursu zakwalifikowano 42 podmioty w 11 kategoriach.

W kategorii „Doradca prawny roku” nagrodę zdobyła kancelaria Gessel, a na liście nominowanych znalazły się również Baker McKenzie, Greenberg Traurig oraz Mrowiec Fiałek i Wspólnicy. Zwycięska firma podała, iż w ostatnich 12 miesiącach obsłużyła ponad 30 transakcji, z czego 15 związanych z inwestycjami lub exitami funduszy PE/VC.

W pierwszej edycji konkursu, w 2018 r., „Doradcą prawnym roku” została kancelaria Weil, Gotshal & Manges, w drugiej, rok temu – CMS.

Kancelaria Gessel jest współudziałowcem jeszcze jednej nagrody – obsługiwała transakcję nagrodzoną w kategorii „Transakcja private equity ”. Wyróżniono w niej sfinalizowaną w marcu 2020 r. sprzedaż przez firmę Enterprise Investors firmy Danwood, produkującej drewniane domy jednorodzinne z gotowych elementów, koreańskiej firmie budowlanej GS Engineering & Construction. Wartość transakcji wyniosła 140 mln euro (ponad 603 mln zł), podczas gdy w 2013 r. EI kupiła obecną firmę Danwood za 238 mln zł. Na wyjściu z inwestycji fundusz EI odnotował dziewięciokrotny zwrot z zainwestowanego kapitału. Gessel doradzała Enterprise Investors, natomiast GS Engineering & Construction – kancelaria DLA Piper.

Zarząd PSIK przyznał w tym roku specjalne wyróżnienie w konkursie „Nagrody PSIK” – dla kancelarii Kondracki Celej, przyznając jej tytuł „Doradcy prawnego venture capital” w uznaniu za wkład w rozwój polskiego rynku VC wyrażający się w tym, że obsłużyła na nim najwięcej transakcji.

Organizatorem konkursu „Nagrody PSIK”  jest Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, które od 2002 r. reprezentuje interesy sektora PE/VC oraz wspiera jego rozwój. Członkami PSIK są fundusze PE/VC działające w Polsce, kancelarie prawnicze, banki i firmy doradcze. Do PSIK należy 46 członków zwyczajnych – przedstawicieli firm zarządzających funduszami i 76 członków wspierających  firm doradczych działających na rzecz sektora.

PSIK podaje, że fundusze PE/VC zainwestowały dotychczas prawie 11 mld euro w ponad 1,4 tys. polskich spółek. W ich portfelach jest obecnie ok. 570 spółek.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl