Raport-ranking: Kancelarie w obsłudze debiutów giełdowych w ostatnich latach

999

Kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy była doradcą prawnym przy pierwszym i jedynym tegorocznym debiucie spółki na głównym rynku giełdowym. W kwietniu 2020 r. obsługiwała publiczną ofertę akcji firmy Games Operators na „dużym parkiecie” warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Ta właśnie kancelaria jest zresztą niekwestionowanym liderem w obsłudze debiutów i pierwszych ofert publicznych na GPW w latach 2018-2020. Obsłużyła prawie połowę wszystkich, bo aż sześć z 15, jakie miały miejsce w tym okresie. Żadna inna nie może się z nią równać pod tym względem. Dwa debiuty przygotowało w 2018 r. polskie biuro amerykańskiej kancelarii K&L Gates, która w 2019 r. zakończyła działalność w Polsce.

Kancelaria SSW (nazwa handlowa: Pragmatic Solutions) doradzała także przy największym debiucie pod względem wartości oferty – firmy Ten Square Games (2018, niespełna 100 mln zł),  jak i obsługiwała IPO o największej łącznej wartości – w sumie ok. 155 mln zł  (dwie obsługiwane przez nią spółki nie przeprowadzały pierwszej oferty publicznej).

Jak wynika z danych zebranych przez „Rynek Prawniczy”, w sumie dla 14 z 15 giełdowych debiutantów pracowało 10 kancelarii, w tym jedna zagraniczna, która nie działa w Polsce. Była to TGS Baltic, kancelaria praktykująca w krajach bałtyckich, zaangażowana do obsługi debiutu litewskiej firmy turystycznej Novaturas, która szukała inwestorów na polskiej giełdzie. Po jednym debiucie mają na koncie kancelarie: Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy z Krakowa; Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy z Warszawy; Chajec, Don-Siemion & Żyto; Gessel, Koziorowski; CP Legal Oprzalski Szczeciński; DLA Piper (pracowała dla menedżera oferty Novaturas); Greenberg Traurig. Firma ML System skorzystała z usług firmy doradztwa inwestycyjnego.

Od czasu reformy funduszy emerytalnych, która zablokowała im możliwości inwestowania w akcje na giełdzie, więcej dużych firm schodzi z głównego parkietu niźli odważa się na niego wchodzić. W 2019 r. na „dużym rynku” zadebiutowało tylko siedem spółek, tyle samo, co rok wcześniej. To najmniejsze liczby od 2003 r. W dodatku połowa po prostu przenosiła się z „małego rynku” New Connect. Główną tego przyczyną są niskie wyceny akcji. W ostatnich trzech latach dominują niewielkie oferty producentów gier komputerowych (Games Operators, BoomBit, Ultimate Games, T-Bull, Ten Square Games). Dodatkowego kapitału poszukiwały też nieduże spółki technologiczne (informatyczne XTPL, Datawalk, Silvair), biotechnologiczne (OncoArendi Therapeutics, Selvita, Pharmena), z sektora energetyki słonecznej (ML System), czy deweloperska HM Inwest.

W całym 2017 r. było łącznie 15 debiutów na głównym rynku GPW (w 2016 r. – 19,  w 2015 30, w 2014 r. – 28, a w 2013 r. – 23). Na giełdę weszły wówczas dwie spółki zarejestrowane za  granicą. No­to­wa­nia z rynku alternatywnego New Connect prze­nio­sło siedem spółek (w 2016 r. było takich spółek sześć, w 2015 r. – 12, a w 2014 r. – 10).

Poniżej zestawienie debiutów i pierwszych ofert publicznych na głównym rynku giełdy w 2020, 2019 i 2018 r. oraz zaangażowanych do nich doradców prawnych, opracowane przez „Rynek Prawniczy” na podstawie danych GPW i własnych.

Debiuty giełdowe i pierwsze oferty publiczne w latach 2018 – 2020  (chronologicznie, wartość oferty w mln zł)

Spółka Wartość

oferty  

Doradca prawny
2020
Games Operators        24,2 Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
2019
Selvita *           – Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy
Ultimate Games **           – Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
HM Inwest**           – Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy
BoomBit        35,15 Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
Pharmena**          – Chajec, Don-Siemion & Żyto
DataWalk**        10,1 Gessel, Koziorowski
XTPL**          Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
2018
T-Bull**         1,9 Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
Silvair       20,1 Greenberg Traurig
ML System       34,6 brak
Ten Square Games       94,0 Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
OncoArendi Therapeutics       58,0 K&L Gates
Novaturas       92,9 K&L Gates; TGS Baltic (emitent); DLA Piper (bank-menedżer oferty)
Sescom**          – CP Legal Oprzalski Szczeciński

* Podział przez wydzielenie; **Przejście z rynku New Connect

Tu raport-ranking za rok 2017

Tutaj raport-ranking za rok 2016

Tutaj raport-ranking za rok 2015

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl