Baker McKenzie i Dentons w zakupie magazynów i biurowca na dokładkę

380
Park dystrybucyjny Żerań na warszawskiej Białołęce wraz z biurowcem Nord Point (www.hines.pl)

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała firmie CGL Investment z Hong Kongu przy zakupie sześciu parków dystrybucyjnych oraz budynku biurowego w Warszawie od firmy Hines, której doradzała kancelaria Dentons.

Pod koniec marca 2020 r. firma CGL Investment Holdings Corporation Limited kupiła od funduszu inwestycyjnego Hines Poland Sustainable Income Fund, zarządzanego przez firmę Hines Polska, portfel sześciu parków dystrybucyjnych oraz budynek biurowy Nord Point w Warszawie. Wartości transakcji nie podano.

W portfelu są parki logistyczne w Garwolinie, Grodzisku Mazowieckim, Legnicy, Mysłowicach, Toruniu oraz w warszawskiej dzielnicy Białołęka. W skład tego ostatniego wchodzi niewielki biurowiec Nord Point. To czteropiętrowy budynek o powierzchni 5,5 tys. mkw., którego budowę firma deweloperska Europejskie Centrum Inwestycyjne zakończyła w 2015 r.

Łączna powierzchnia najmu całego portfolio, prawie w całości wynajęta, przekracza 170 tys. mkw. Większość to projekty built-to-suit zbudowane dla firm z branż spożywczej, kosmetycznej, motoryzacyjnej i logistycznej.

CGL Investment Holdings Corporation Limited z Hong Kongu to firma inwestycyjna utworzona przez trzy państwowe przedsiębiorstwa chińskie: China Nanshan Development (Group), CNIC Corporation Ltd i China BOCOM Insurance Co. Ltd. Inwestuje w magazyny i nieruchomości przemysłowe w Chinach, Wietnamie, Tajlandii i w Europie, w takich krajach jak Słowacja, Węgry, Niemcy, Czechy i Polska. W Polsce przed ostatnimi zakupami miała dwa parki magazynowe, w Bolesławcu i Łodzi.

Hines Poland Sustainable Income Fund to fundusz zarządzany przez Hines Polska ukierunkowany na nabywanie nieruchomości, a następnie poprawę ich efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Obecnie jego portfolio obejmuje trzy biurowce w warszawskiej dzielnicy Mokotów: Ambassador Office Building, Nestlé House i Sky Office Center.

Spółka Hines Polska jest własnością Hines International Real Estate Holdings z siedzibą w Houston. Biuro regionalne w Warszawie działa od 1997 r. Zatrudnia ok. 65 pracowników, którzy zarządzają aktywami wartymi 1,25 mld euro.

Hines to międzynarodowa firma działająca od 1957 r. na rynku nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i magazynowych. Specjalizuje się w prowadzeniu inwestycji, organizacji procesu deweloperskiego i zarządzaniu nieruchomościami. Jako inwestor i zarządca gospodaruje aktywami w liczbie 539 nieruchomości wartymi 133 mld dolarów. Posiada 205 oddziałów w 24 krajach na całym świecie, w tym w Polsce.

– Wszystkie obiekty, które kupiliśmy od Hinesa, cechują proekologiczne rozwiązania oraz strategiczna lokalizacja w pobliżu kluczowych węzłów komunikacyjnych pozwalających na dogodny transport krajowy i międzynarodowy – skomentował Kade Cheng z CGL.

– Szukając nieruchomości pod inwestycje zwracamy przede wszystkim uwagę na atrakcyjną lokalizację oraz jakość budynków. Naszym celem jest podnoszenie wartości takich obiektów poprzez ich modernizację zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Tak było w przypadku parków dystrybucyjnych oraz powierzchni biurowych, które obecnie sprzedajemy firmie CGL – oświadczył Łukasz Pawikowski z Hines Polska.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie CGL Investment. Obsługę wykonywali partnerzy Małgorzata Pietrzak-Paciorek, Mateusz Grabiec, associate Kamil Matyśkiewicz, Marlena Binkiewicz z praktyki nieruchomości i inwestycji budowlanych oraz partner Katarzyna Kopczewska, counsel Michał Maj i associate Michał Nocoń z praktyki podatkowej.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji funduszowi Hines. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości w Europie, kierował nią counsel Maciej Jodkowski, a wykonywali associates Karol Lewandowski, Katarzyna Ławińska, Wiktor Wacławski.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl