Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i Greenberg Traurig w sprzedaży wrocławskiego biurowca

268
(www.officemap.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała hiszpańskiemu funduszowi Azora Europa przy sprzedaży budynku Aquarius Business House we Wrocławiu firmie CBRE Global Investors, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

W styczniu 2020 r. hiszpański fundusz Azora Europa I sfinalizował transakcję sprzedaży biurowca Aquarius Business House we Wrocławiu firmie CBRE Global Investors. Nie podano ceny.

Aquarius Business House to wybudowany w 2013 r. w centrum Wrocławia, nieopodal kolejowego Dworca Głównego, budynek biurowy z  ponad 25 tys. mkw. powierzchni biurowej na siedmiu kondygnacjach. Wśród jej najemców są Bank of New York Mellon, firma doradcza  PwC, przedsiębiorstwo Siemens.

Hiszpański fundusz kapitałowy Azora inwestuje w biurowce  od 2007 r. Od  tego czasu posiadał w portfelu ok. 40 aktywów  w Madrycie i Barcelonie. W 2007 r. utworzył, jako zamknięty instrument inwestycyjny, fundusz Azora Europa z siedzibą w Warszawie, aby inwestować w nieruchomości w krajach Europy Wschodniej. W 2013 r. Azora Europa zakończył inwestycje w Polsce i w Czechach. W 2019 r. rozpoczął proces dezinwestycji sprzedając ostatnie pięć biurowców w Polsce  (Cristal Park i Mokotów Plaza w Warszawie, Avatar i Green Office ABC w Krakowie), z których naprawdę ostatni był właśnie Aquarius Business House.

CBRE Global Investors jest międzynarodową firmą inwestującą kapitał od 40 lat i zarządzającą nim w imieniu swoich 600 klientów-inwestorów poprzez sieć 31 biur na całym świecie zatrudniających ponad 860 pracowników. W portfelu ma aktywa o wartości 113 mld dolarów. Inwestuje  w nieruchomości, infrastrukturę i papiery wartościowe notowanych na  giełdach spółek real estate.

– Sprzedaż Aquariusa jest ukoronowaniem procesu dezinwestycji portfela funduszu Azora Europa I. Z sukcesem zamknęliśmy fundusz biurowy i planujemy kupować dalej w Polsce. Inwestując na rynkach regionalnych byliśmy jednymi z pierwszych i chcemy pozostać „pionierami”, zatem dziś także rozważamy nowe, mniej oczywiste typy nieruchomości  – skomentowała Anna Szelc, zarządzająca funduszem Azora Europa.

– Wrocław jest ważnym ośrodkiem biurowym na rynku Europy ŚrodkowoWschodniej. Obserwujemy stały wzrost zainteresowania tym regionem wśród zagranicznych inwestorów, a dostępność produktów wysokiej jakości przyciąga kapitał do stolicy Dolnego Śląska. Doskonałym przykładem takiej inwestycji jest Aquarius Business House, biurowiec o wysokim standardzie wykończenia, w atrakcyjnej lokalizacji, cieszący się powodzeniem wśród najemców – oświadczył Przemysław Felicki, szef działu inwestycji CBRE.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że jej prawnicy doradzali hiszpańskiemu funduszowi Azora Europa I w transakcji. Obsługę wykonywali partnerzy Marcin Olechowski i Radosław Waszkiewicz oraz Natalia Łabęda.

Kancelaria Greenberg Traurig potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji CBRE Global Investors.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl