Dentons doradzała deweloperowi przy sfinansowaniu budowy wielkiego biurowego kampusu

222
Wizualizacja kompleksu biurowego Forest (www.hbreavis.com)

Kancelaria Dentons doradzała firmie deweloperskiej HB Reavis przy uzyskaniu od konsorcjum czterech banków 162 mln euro kredytu na budowę kampusu biurowego Forest w Warszawie.

Kampus biurowy Forest to jedna z największych inwestycji biurowych powstających w Europie, a także druga, po wieżowcach Varso Place, największa budowa firmy HB Reavis w Polsce. W lutym 2020 r. inwestor i deweloper przedsięwzięcia otrzymał kredyt w kwocie 162 mln euro na sfinansowanie tej budowy. Kredytu budowlano-inwestycyjnego udzieliło konsorcjum czterech banków: Santander Bank Polska (agent kredytu), Bank Pekao (aranżer), PKO Bank Polski (agent rachunków),  BNP Paribas Bank Polska (agent zabezpieczeń).

Ogromny kompleks biurowy Forest powstaje na pograniczu warszawskich dzielnic Wola, Śródmieście i Żoliborz, vis-à-vis wielkiego centrum handlowego Arkadia, na terenie dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Zespół kilku budynków ma mieć w sumie 78 tys. mkw. powierzchni biurowej. W projekcie przewidziano ogólnodostępne partery z restauracjami, kawiarniami i usługami oraz przechodni plac i tereny zielone wielkości dwóch boisk piłkarskich, gdzie będzie posadzonych ok. 400 drzew i krzewów. Budowę rozpoczęto w czerwcu 2019 r. Inwestycja jest  realizowana etapowo;  najpierw, do końca 2020 r., staną niższe budynki o wysokości od sześciu do ośmiu kondygnacji, a 120-metrowy, 30-piętrowy wieżowiec zostanie oddany do użytku pod koniec 2021 r.

– Projekty HB Reavis odzwierciedlają zmiany na rynku pracy. Powstają z myślą o ludziach, którzy stanowią najcenniejszy zasób współczesnych organizacji. Chcemy, aby nasze budynki jak najlepiej odpowiadały na potrzeby użytkowników i sprzyjały ich produktywności. Jednocześnie stawiamy na najwyższe standardy ekologiczne. Otrzymany kredyt potwierdza, że nasze podejście jest doceniane przez instytucje finansowe, które coraz częściej analizują zgodność takich projektów z zasadami zrównoważonego rozwoju – oświadczył Peter Pecnik, prezes zarządu HB Reavis w Polsce.

HB Reavis to słowacka firma założona w 1993 r. w Bratysławie. Uważana jest za trzecią w Europie pod względem wielkości firmę deweloperską w segmencie biurowców. Realizowała przedsięwzięcia w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Warszawie, Londynie oraz w Niemczech. Było ich już 39, w realizacji jest 10, w planach – 14. Dysponuje aktywami o wartości 2,2 mld euro. Zatrudnia 800 osób.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała HB Reavis przy uzyskaniu kredytu. Zakres prac obejmował pomoc w uzgodnieniu z bankami warunków finansowania (term sheet), przygotowanie pierwszego i kolejnych projektów umowy kredytu, skomentowanie, negocjacje i udział w podpisaniu wszystkich dokumentów transakcyjnych. Prawnicy doradzali też przy spełnieniu warunków zawieszających wypłatę kredytu oraz w niektórych kwestiach podatkowych. Prawnicy z biur w Holandii, Luksemburgu oraz Czechach obsługiwali transakcję w zakresie zagranicznych aspektów finansowania, m.in. przygotowali opinie i memorandum prawne.

Obsługę nadzorował partner Mateusz Toczyski, kierujący europejskim zespołem bankowości i finansów oraz współkierujący globalną praktyką BF. Kierował nią counsel Bartosz Nojek wespół z senior associate Katarzyną Adamczyk. W kwestiach podatkowych doradzał counsel Tomasz Krasowski.

Kancelaria podała, że wcześniej doradzała HB Reavis przy uzyskaniu finansowania innych inwestycji biurowych w Warszawie: Postępu 14, Gdański Business Center, West Station oraz Varso Place.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl