Allen & Overy zlikwidowała biuro w kraju czarnomorskim

506
Biuro Allen & Overy mieściło się w biurowcu Charles de Gaulle Plaza w Bukareszcie (en.wikipedia.org)

Kancelaria Allen & Overy zlikwidowała w marcu 2020 r. swoje biuro w Bukareszcie. Znane jako RTPR Allen & Overy, działa teraz jako samodzielna kancelaria krajowa Radu Tărăcilă Pădurari Retevoescu. Tak było też przed rozpoczęciem w 2008 r. współpracy z angielską firmą prawniczą, która dała rumuńskiej kancelarii swoją markę rok po przyjęciu tego kraju do Unii Europejskiej.

O zakończeniu aliansu (umowy o stowarzyszeniu – association agreement) poinformowały w marcu 2020 r. anglojęzyczne media prawnicze. Podały, że Allen & Overy i RTPR zawarły nową umowę o współpracy (relationship agreement), która przewiduje ewentualne współdziałanie przy obsłudze transakcji, np. w Rumunii, oraz wspólne szkolenia i przedsięwzięcia marketingowe.

W oświadczeniu cytowanym przez media Allen & Overy potwierdza dokonanie tej „zmiany organizacyjnej” (“organisational change”), aby dostosować wzajemne relacje do „innych krajów, w których nie mamy własnego biura, ale ściśle współpracujemy z lokalnymi firmami”.

– Cenimy współpracę z RTPR i cieszymy się, że będzie kontynuowana w ramach nowej umowy – stwierdził Wim Dejonghe, starszy partner w Allen & Overy, cytowany w portalu internetowym „Global Legal Post”. Zadeklarował też, że Rumunia i region Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) pozostają ważnymi rynkami dla firmy, która ma wciąż biura w Pradze, Bratysławie, Budapeszcie, Moskwie i Warszawie.

– Duże firmy prawnicze coraz bardziej koncentrują się i racjonalizują relacje z najlepszymi przyjaciółmi. Zazwyczaj nie są one wyłączne, ale w stosownych przypadkach przewidują bliskie związki robocze. Wydaje się, że decyzja Allen & Overy co do Rumunii jest zgodna z tym trendem – objaśnił Tony Williams, główny konsultant firmy Jomati wyspecjalizowanej w doradztwie dla rynku prawniczego, cytowany przez „Global Legal Post”.

Kancelaria Radu Tărăcilă Pădurari Retevoescu liczy sześciu partnerów i ok. 30 prawników.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl