Rymarz Zdort, BCLA, RKKW i Dentons w akwizycji mieszkaniowego dewelopera

488

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Rymarz Zdort i BCLA Bisiorek Cieśliński i Wspólnicy doradzały firmom Ares Management i Griffin Real Estate przy akwizycji firmy deweloperskiej Murapol od dotychczasowych akcjonariuszy. Jednemu z nich, spółce Estater, doradzała przy sprzedaży kancelaria RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy. Innemu, firmie deweloperskiej Cavatina, doradzała Dentons.

Spółka joint venture utworzona przez firmy inwestycyjne Ares Management i Griffin Real Estate kupiła 98,04 proc. akcji Murapolu. Wartości transakcji nie podano.

Jak podał „Puls Biznesu”, współwłaścicielami Murapolu byli: spółki Predicto i Estater powiązane z Wiesławem Cholewą i Leszkiem Kołodziejem, które posiadały po 29,4 proc. akcji; Michał Dziuda, który posiadał 39,2 proc. (w tym 15,7 poprzez spółkę Cavatina); Michał Sapota (1,3 proc.) i prezes Nikodem Iskra (0,65 proc.).

Murapol to, według Wikipedii, polska firma deweloperska założona w 2001 r. w Bielsku-Białej, specjalizująca się w budownictwie mieszkaniowym. Na początku realizowała inwestycje w Bielsku-Białej, potem w Krakowie, we Wrocławiu, Tychach, następnie w Katowicach, Gdańsku, Wieliczce,  Poznaniu, także w Warszawie. Dotychczas wybudowała  ponad 260 budynków z blisko 13,5 tys. mieszkań, zamieszkałych przez ponad 40 tys. osób. Obecnie działa w kilkunastu miastach, a w portfelu projektów na różnym etapie wykonania ma ok. 18 tys. lokali.

Ares Management Corporation to założona w 1997 r. amerykańska firma inwestycyjna firmy specjalizująca się w kredytach, private equity i nieruchomościach. Zarządza aktywami o wartości 149 mld dolarów i zatrudnia około 1,2 tys. pracowników w ponad 10 krajach.

Griffin Real Estate to firma inwestująca na polskim i środkowoeuropejskim rynku nieruchomości komercyjnych, zarządzająca aktywami o wartości ok. 5 mld euro. Jej strategicznymi partnerami są amerykańskie fundusze Oaktree i PIMCO oraz Redefine Properties z RPA.

– Przez ostatnie dwa lata skupialiśmy się na naszej podstawowej działalności deweloperskiej i wierzymy, że nowe partnerstwo z Aresem i Griffinem pozwoli na jeszcze szybszy rozwój – oświadczył Nikodem Iskra, prezes Murapolu.

– Murapol to spółka o ugruntowanej pozycji, z dobrymi perspektywami na dalszy wzrost na jednym z najbardziej aktywnych rynków mieszkaniowych w Europie – skomentował Piotr Fijołek z Griffin Real Estate.

– Murapol może się pochwalić imponującymi osiągnięciami związanymi z dostarczaniem na rynek produktu dobrej jakości oraz dużą liczbą  projektów w przygotowaniu, co gwarantuje dalszy wzrost spółki. Polska jest rynkiem, gdzie wciąż występuje deficyt mieszkań, co zapewnia utrzymywanie się silnego popytu – stwierdził John Ruane, partner i prezes działu European Real Estate Equity w firmie Ares.

Firma Griffin RE potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że nabywcom Murapolu doradzały kancelarie Rymarz Zdort i BCLA Bisiorek Cieśliński i Wspólnicy.

Kancelaria Rymarz Zdort poinformowała „Rynek Prawniczy”, że jej zespołem obsługującym kierował partner zarządzający Paweł Zdort, a byli w nim partnerzy Piotr Fedorowicz i Monika Kierepa, senior associates Karolina Bąkowska, Tomasz Bąkowski, Aleksandra Kabać, Jerzy Rostworowski, Barbara Skardzińska, Izabela Szponar, associates Jakub Cichuta, Tomasz Karkowski, Arkadiusz Karwala, Aleksander Jakubisiak, Michał Szczepański, Weronika Szyszka, Aleksandra Śliwa, Sebastian Zieliński.

Kancelaria BCLA Bisiorek Cieśliński i Wspólnicy poinformowała w Internecie, iż uczestniczyła w przeprowadzeniu badania prawnego (due diligence) inwestycji budowlanych prowadzonych przez Murapol.

Kancelaria RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy podała na swojej witrynie internetowej, iż doradzała spółce Estater przy sprzedaży akcji Murapolu.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała spółce Cavatina przy sprzedaży akcji Murapolu. Obsługę wykonywali partnerzy Jakub Celiński, Paweł Grabowski, counsel Marcin Paliwoda, associates Agata Iżyk, Monika Wilczak, Aleksandra Łukaszyk z zespołu prawa spółek oraz fuzji i przejęć, partner Bartłomiej Kordeczka, senior associate Hanna Żarska z zespołu prawa nieruchomości, counsel Inga Dulska z zespołu rynków kapitałowych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl