Gessel, Baker McKenzie i Norton Rose Fulbright w tekturowym dealu

312

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Gessel doradzała funduszowi private equity Highlander Partners w odsprzedaży kontrolnego pakietu udziałów w firmie Akomex produkującej tekturowe i kartonowe opakowania, jej współzałożycielowi i menedżerom oraz funduszowi firmy inwestycyjnej Mezzanine Management, którym doradzały kancelarie Baker McKenzie i Norton Rose Fulbright.

W lutym 2020 r. amerykański fundusz inwestycyjny Highlander Partners po dziesięciu latach zdecydował o wyjściu z inwestycji w firmę Akomex i sprzedaży posiadanych w niej 69,5 proc. udziałów w kapitale, które odkupić chce Sebastian Śliwa, współzałożyciel oraz mniejszościowy wspólnik razem z grupą menedżerów firmy. Nabywców wspomoże kwotą 25,5 mln euro zarejestrowany w Luksemburgu fundusz Accession Mezzanine Capital IV zarządzany przez firmę Mezzanine Management. Warunkiem zamknięcia transakcji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie.

Akomex to działająca od 1993 r. w Starogardzie Gdańskim firma produkująca opakowania z tektury litej i falistej, kartonowe oraz tacki i arkusze laminowane, a także drukująca ulotki i etykiety, głównie do artykułów spożywczych, kosmetycznych, elektronicznych, higieny osobistej, sprzętu gospodarstwa domowego i lekarstw. Zatrudnia ok. 600 osób. Fundusz Highlander nabył pakiet kontrolny Akomeksu w 2010 r., rozbudowując i unowocześniając firmę. W 2014 r. Akomex kupił firmę z tej samej branży Druk Pak w Aleksandrowie Kujawskim specjalizującą się w produkcji opakowań farmaceutycznych. Przejęcie to poprzedziło akwizycję w 2018 r. duńskiego producenta opakowań Planopack z Herning.

Highlander Partners to prywatna firma inwestycyjna działająca na rynku przedsiębiorstw średniej wielkości z siedzibą w Dallas w Teksasie i biurami w Europie Środkowej. Zarządza aktywami o wartości ponad 2 mld dolarów. Koncentruje się na inwestowaniu w firmy działające w wybranych branżach, w tym w produkcji żywności, chemikaliów, materiałów budowlanych. Stosuje podejście inwestycyjne „kupuj i buduj” (buy and build), pomagając firmom w rozwoju organicznym i poprzez przejęcia.

Firma Mezzanine Management specjalizuje się w finansowaniu typu mezzanine, które łączy cechy długu i inwestowania kapitałowego, w krajach Europy ŚrodkowoWschodniej. Ma główne biuro w Wiedniu, a także regionalne w Warszawie, Budapeszcie, Pradze i Bukareszcie. Pierwszą inwestycję zrealizowała w 2003 r. Od tego czasu przeprowadziła ich ponad 50 w 12 krajach regionu. Zarządza kapitałem międzynarodowym, a jej inwestorami są fundusze emerytalne, banki inwestycyjne oraz firmy ubezpieczeniowe. Preferowana wielkość inwestycji to 1020 mln euro.

– Akomex jest doskonałym przykładem cierpliwego podejścia do kapitału, które stosuje Highlander. Jesteśmy właścicielem firmy od 2010 r. i znacznie rozszerzyliśmy jego wyposażenie i możliwości poprzez inwestycje kapitałowe. Zainwestowaliśmy w profesjonalne zarządzanie i dokonaliśmy bardzo znaczących i strategicznych przejęć. Uważamy, że Akomex jest bardzo dobrze przygotowany do odniesienia sukcesu w przyszłości – ocenił Jeff L. Hull, prezes i dyrektor generalny Highlander.

Kancelaria Gessel poinformowała na swojej witrynie internetowej, że w transakcji doradzała funduszowi Highlander Partners przygotowując dokumenty i reprezentując klienta w negocjacjach. Obsługę nadzorował wspólnik zarządzający Marcin Macieszczak, a wykonywali ją m.in. wspólnik Maciej Kożuchowski, starsi prawnicy Krzysztof Jasiński, Bartłomiej Woźniak, Karolina Krzal-Kwiatkowska, managing associate Adam Kraszewski.

Kancelaria wcześniej zapewniała Highlander Partners doradztwo przy wejściu do firmy Akomex, potem przy nabyciu przez nią  spółki Druk Pak przeprowadzonym w strukturze public-to-private i teraz w procesie wyjścia inwestycji.

Kancelaria Baker McKenzie podała w Internecie, że w transakcji doradzała nabywcom Sebastianowi Śliwie oraz funduszowi AMC IV. „Rynek Prawniczy” poinformowała, iż obsługę wykonywali partner Tomasz Krzyżowski i associate Chrystian Poszwiński.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że nabywcom doradzała również kancelaria Norton Rose Fulbright.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl