Trzy kancelarie w zakończonym zakupie poczwórnego ciemnokryształowego biurowca

871
(www.www.bazabiur.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała funduszowi Hines European Value Fund przy zakupie biurowców Wola Park w Warszawie od wrocławskiej firmy deweloperskiej Develia, której doradzała kancelaria Dentons. Kancelaria Norton Rose Fulbright doradzała bankowi przy sfinansowaniu kredytem tego zakupu, który kosztował 101,9 mln euro (ok. 435 mln zł).

W styczniu 2020 r. sfinalizowano transakcję, którą zainicjowano w październiku 2019 r. Wówczas firma deweloperska Develia, do niedawna występująca pod nazwą LC Corp, podpisała przedwstępne umowy sprzedaży warszawskiego kompleksu biurowego Wola Center spółce Gisla, kontrolowanej przez fundusz Hines European Value Fund.

Zespół Wola Center składa się z czterech budynków biurowych o łącznej powierzchni 33 tys. mkw.: A (trzy piętra), B (sześć pięter) oraz C i D (po jedenaście pięter). Zostały one zbudowane w 2013 r. przy ulicy Przyokopowej w warszawskiej dzielnicy Wola, w miejscu rozebranego w 2011 r. budynku dawnych Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, tuż obok Muzeum Powstania Warszawskiego. Swoją charakterystyczną formą nawiązują do struktury szaroczarnego kryształu. Na parterze są lokale usługowe i gastronomiczne. Pomiędzy budynkami znajduje się zadaszone patio ze ścianami składającymi się z ustawionych pod różnymi kątami tafli szkła refleksyjnego, Biurowiec dysponuje dwupoziomowym parkingiem podziemnym z 319 miejscami.

Develia to firma deweloperska z Wrocławia realizująca inwestycje mieszkaniowe (duże kompleksy i osiedla domów szeregowych i jednorodzinnych) oraz komercyjne w sześciu miastach Polski – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. Do połowy 2019 r. nazywała się LC Corp. Była to pozostałość po czasach, gdy kontrolował ją biznesmen i bankier Leszek Czarnecki, który sprzedał ją w 2017 r. za ok. 480 mln zł. Obecnie głównymi akcjonariuszami są otwarte fundusze emerytalne Nationale-Nederlanden, PZU Złota Jesień, Aviva Santander, MetLife i Aegon, które mają ponad 60 proc. kapitału. Zmiana nazwy podyktowana była chęcią unicestwienia skojarzenia firmy z Czarneckim, którego banki przeżywają problemy.

Oprócz Wola Center w portfolio nieruchomości Develii są jeszcze najwyższy budynek mieszkalnobiurowy w Polsce Sky Tower we Wrocławiu (212 m), Arkady Wrocławskie, a także warszawski biurowiec Wola Retro, oddany do użytku w 2019 r.

Hines to międzynarodowa firma działająca od 1957 r. na rynku nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i magazynowych. Specjalizuje się w prowadzeniu inwestycji, organizacji procesu deweloperskiego i zarządzaniu nieruchomościami. Zarządza aktywami wartymi 1,25 mld euro. Posiada 201 oddziałów w 24 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Spółka Hines Polska jest własnością Hines International Real Estate Holdings z siedzibą w Houston. Biuro regionalne w Warszawie działa od 1997 r. Zatrudnia ok. 65 pracowników.

Od 1991 r. firma Hines zorganizowała i zarządzała 57 funduszami inwestycyjnymi dla inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, w których każdorazowo była także jednym z inwestorów. Zamknięty fundusz Hines European Value Fund (HEVF) uruchomiony w 2017 r. jest jednym z kilku funduszy Hines, które były źródłem kapitału na inwestycje w Polsce.

– Sprzedaż biurowca Wola Center jest konsekwencją naszej strategii w segmencie komercyjnym polegającej na budowaniu, komercjalizowaniu i sprzedaży inwestycji. Do końca roku planujemy zbycie jeszcze jednego budynku – Wola Retro. Zakładamy rozpoczynanie przynajmniej jednej inwestycji komercyjnej rocznie. W 2020 r. będzie to projekt Kolejowa we Wrocławiu, który obecnie jest na etapie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych – skomentował Michał Hulbój, p.o. prezesa Develii.

Kancelaria Linklaters poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała Hines European Value Fund w transakcji. Zespołem prawników kierował senior associate Tomasz Trystuła z praktyki nieruchomości, a byli w nim managing associate  Joanna Gawlicka z praktyki bankowo-finansowej, managing associate  Agnieszka Mencel, kierująca praktyką TMT/IP i associate  Jakub Kowal z tejże praktyki, junior associate  Michał Maruszak z praktyki Projects i junior associate  Małgorzata Szafrańska z praktyki nieruchomości. Obsługę nadzorował partner Janusz Dzianachowski z praktyki nieruchomości.

Kancelaria Dentons poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała Develii w transakcji. Obsługę nadzorował partner Bartłomiej  Kordeczka, wykonywały ją senior associate Martyna Racz-Suchocka i associate  Alicja Grabowska.

Kancelaria Norton Rose Fulbright poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała bankowi BNP Paribas Bank Polska przy udzieleniu nabywcy kredytu na zakup biurowców.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl