Greenberg Traurig w sprzedaży siedziby redakcji znanego dziennika

314
(www.bazabiur.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig doradzała australijskiemu funduszowi Cromwell Property Group przy sprzedaży stojącego w Warszawie biurowca Prosta Office Centre niemieckiej firmie inwestycyjnej KGAL Investment Management.

To druga w Polsce inwestycja specjalnego funduszu real estate Alternative Investment Fund zarządzanego przez KGAL. Nie podano publicznie, ile nabywca zapłacił za ten asset.

Budynek Prosta Office Centre został oddany do użytku w 2006 r. Była to inwestycja belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco. Stoi w biurowej części warszawskiej dzielnicy Wola, przy ulicy Prostej, w miejscu wyburzonej przedwojennej kamienicy. Ma dziewięć pięter, ok. 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i parking na trzech poziomach w podziemiu. Jest siedzibą wydawnictwa Gremi Media, które wydaje m.in. dziennik „Rzeczpospolita” i dziennik giełdowy „Parkiet”. Biura wynajmują w budynku także m.in. firma informatyczna Oracle i agencja reklamowa Grey.

Cromwell  Property Group to australijski fundusz real estate investment trust, inwestujący i zarządzający nieruchomościami komercyjnymi. W Europie Środkowej działa od 2004 r. zarządzając 21 obiektami o wartości ok. 988 mln euro, wynajmowanymi przez 669 najemców. W całej Europie firma Cromwell zarządza aktywami inwestycyjnymi i deweloperskimi o wartości 3,8 mld euro w ramach 25 mandatów inwestycyjnych. To ok. 205 aktywów wynajmowanych przez 2976 najemców.

KGAL to niemiecka firma inwestycyjna działająca w sektorach nieruchomości, infrastruktury energetycznej oraz lotnictwa, w których inwestuje kapitały jej 72 tys. partnerów, w tym ponad 200 inwestorów instytucjonalnych – firm ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych. Obecnie zarządza aktywami wartymi 20,5 mld euro. Jedną z jej odnóg jest KGAL Investment Management, która wkroczyła na polski rynek biurowy w 2018 r. nabywając budynek Spark C do paneuropejskiego funduszu real estate AIF; w jego portfelu są nieruchomości komercyjne w Niemczech, Austrii, Niderlandach, Irlandii, Czechach, Polsce i na Węgrzech.  

– Sprzedaż budynku Prosta Office Center wpisuje się w naszą strategię. Z sukcesem zarządzaliśmy nieruchomością, wprowadzając w tym czasie szereg usprawnień w budynku, które pozwoliły przyciągnąć nowych najemców oraz przedłużyć obowiązujące umowy najmu – wyjaśnił Karol Pilniewicz, dyrektor Cromwell Property Group na Europę Środkowo-Wschodnią.

– Zdobywamy aktywo – Centrum Biurowe Prosta – w bardzo dynamicznej lokalizacji, która jutro będzie częścią nowego centrum Warszawy – ocenił André Zücker, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w KGAL Investment Management.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Cromwell Property Group przy sprzedaży doradzała prawnie kancelaria Greenberg Traurig, a firma Savills była doradcą inwestycyjnym.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl