Linklaters i Dentons w sprzedaży afrykańskim inwestorom dwóch sieciowych sklepów budowlanych

268

Kancelaria Linklaters doradzała spółce Chariot Top Group przy sprzedaży dwóch sklepów budowlanych niemieckiej sieci Obi firmie inwestycyjnej Marr Holdings z Republiki Południowej Afryki, której doradzała kancelaria Dentons.

W styczniu 2020 r. spółka Chariot Top Group sprzedała wynajęte przez niemiecką sieć Obi (OBI) dwa sklepy budowlano-ogrodnicze w Gdańsku i Łodzi spółce należącej do firmy Marr Holdings wywodzącej się z Republiki Południowej Afryki. Zakup obiektów, których łączna powierzchnia najmu wynosi ok. 18,3 tys. mkw., jest pierwszą jej inwestycją w Polsce. Sprzedane sklepy pochodzą z portfela kupionego na początku 2018 r. przez Chariot Top Group od funduszy zarządzanych przez skupione w konsorcjum firmy Ares, Axa i Apollo Rida. Budynki zostały odnowione i dostosowane do potrzeb najemcy.

Sprzedającym była spółka Chariot Top Group utworzona i współzarządzana przez firmę inwestycyjną Griffin Real Estate, której partnerami są fundusze inwestujące w nieruchomości Oaktree Capital Management, Pacific Investment Management Company i Redefine Properties.

Marr Holdings to firma inwestycyjna zarządzająca majątkiem bogatych osób w formule family office. Koncentruje działalność na sektorach nieruchomości i private equity w Republice Południowej Afryki, poszukując  okazji do pomnażania bogactwa klientów także w Wielkiej Brytanii i Europie.

Obi (OBI) to niemiecka sieć ponad 500 sklepów budowlano-ogrodniczych w Niemczech i innych krajach Europy. Założona w 1970 r., dziś należy do holdingu Tengelmann. Nazwa nadana przez założycieli pochodzi od francuskiej wymowy słowa „hobby” („obi”)

– Wraz z przejęciem dwóch obiektów handlowych DIY (Do It Yourself) od Chariot Top Group rozpoczynamy naszą działalność w Polsce. Zamierzamy uważnie przyglądać się rynkowi i aktywnie budować portfolio nieruchomości – oświadczył Jaysen Golding z zarządu Marr Holdings.

– Cieszymy się, że spółka z grupy Marr Holdings doceniła potencjał tych nieruchomości i wybrała właśnie je na swoją pierwszą transakcję w Polsce – zadeklarował Anton van Zandvoort, jeden z dyrektorów Chariot Top Group.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Chariot Top Group. Obsługę wykonywali prawnicy z praktyki prawa nieruchomości: senior associate Tomasz Trystuła i junior associate Małgorzata Szafrańska, nadzorował nadzorował partner Janusz Dzianachowski.

Kancelaria Dentons podała na swojej witrynie internetowej, że doradzała Marr Holdings. Obsługiwali tę firmę partner Bartłomiej Kordeczka, senior associate Magdalena Łażewska, associate Zuzanna Soboń.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl