Domański Zakrzewski Palinka w wyprzedaży wschodnich aktywów przez znanego bankiera

523
Leszek Czarnecki (fot.: materiały prasowe)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Domański Zakrzewski Palinka i ukraińska Sajenko Charenko (po angielski pisana Sayenko Kharenko) doradzały firmie Getin Holding przy sprzedaży Idea Banku Ukraina i ukraińskiej spółki LLC New Finance Service ukraińskiemu funduszowi Dragon Capital Investments Limited, któremu doradzała tamtejsza kancelaria Aequo.

W grudniu 2019 r. fundusz private equity Dragon Capital Investments Limited wraz z nieujawnionym publicznie prywatnym inwestorem (podobno jednym z menedżerów banku) podpisali warunkowe umowy kupna Idea Banku Ukraina i ukraińskiej spółki windykacyjnej oraz pośrednictwa kredytowego i ubezpieczeniowego LLC New Finance Service od firmy Getin Holding kontrolowanej przez bankiera Leszka Czarneckiego. Transakcja ma zostać sfinalizowana najpóźniej do 31 maja 2020 r., po uzyskaniu zgód ukraińskiego organu antymonopolowego i Narodowego Banku Ukrainy.

Zgodnie z umową nabywca zapłaci za Idea Bank Ukraina 224,7 mln zł, spółka NFS ma kosztować 0,8 mln zł, aczkolwiek dopuszczalne i przewidziane są możliwości pewnych korekt cenowych.

Idea Bank Ukraina ma siedzibę we Lwowie. Działa na rynku usług finansowych Ukrainy od ponad 23 lat, najpierw jako  regionalny Prikarpatia Bank. W 2007 r. został przejęty przez Getin Holding. W ofercie ma depozyty, kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe oraz finansową obsługę firm. Specjalizuje się w kredytowaniu zakupu aut. Dysponuje siecią prawie 80 placówek w największych miastach.

Dragon Capital Investments Limited to duża grupa inwestycyjna działająca na Ukrainie. Oferuje usługi finansowe (corporate finance) i bankowości inwestycyjnej, obsługę transakcji na rynkach kapitałowych, zarządzanie aktywami inwestorów prywatnych, instytucjonalnych i korporacyjnych, od których w ostatnich kilkunastu latach zebrała fundusze w kwocie ok. 2 mld dolarów. Założona w 2000 r., w latach 2007-2017 jej mniejszościowym udziałowcem była amerykańska grupa bankowa Goldman Sachs.

Getin Holding to, według Wikipedii, grupa finansowa założona przez Leszka Czarneckiego, który jest większościowym udziałowcem (ok. 55 proc.). W akcjonariacie holdingu prawie 20 proc. udziałów mają polskie otwarte fundusze emerytalne. Spółki należące do grupy funkcjonują w usługach bankowości, pośrednictwa finansowego, ubezpieczeń, leasingu, księgowości, obrotu i zarządzania wierzytelnościami oraz faktoringu. Działają w Polsce, Rumunii, Rosji, na Białorusi i na Ukrainie.

Leszek Czarnecki to biznesmen kontrolujący grupę finansową Getin Holding, w tym banki Getin Bank (dawny Górnośląski Banku Gospodarczy w Katowicach), Noble Bank (dawny Wschodni Bank Cukrownictwa, w 2010 r. połączony z Getin Bankiem i działający jako Getin Noble Bank), Idea Bank (obsługa firm).

Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka poinformowała na swojej witrynie internetowej, iż doradzała Getin Holding w sprzedaży Idea Banku Ukraina. Podała też, że wcześniej obsługiwała tę firmę przy ogłoszonej w listopadzie 2019 r. transakcji sprzedaży działającej w Rosji spółki Carcade świadczącej usługi leasingu, głównie aut. Za 181 mln zł mają ją kupić razem firmy Gazprombank Leasing oraz Nowfintech.

„Rynek Prawniczy” informował, iż w 2019 r. kancelaria DZP doradzała także przy próbie połączenia Getin Noble Banku i Idea Banku, która ostatecznie nie powiodła się. W czerwcu Komisja Nadzoru Finansowego nie dała zgody na tę fuzję, gdyż nie wykazano, że bank powstały po połączeniu spełni „wymogi kapitałowe wynikające z przepisów prawa”.

Kancelaria Sajenko Charenko poinformowała na swojej witrynie internetowej, iż doradzała na Ukrainie Getin Holding przy sprzedaży tamtejszego Idea Banku.

Kancelaria Aequo poinformowała na swojej witrynie internetowej, iż doradzała podczas tej transakcji Dragon Capital Investments.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl