Linklaters w serii trzech wynajmów magazynów i fabryki przez dewelopera

352
Magazyn Leroy Merlin w Piątku (www.panattonieurope.com)

Kancelaria Linklaters w ostatnim czasie doradzała firmie Panattoni Europe w trzech transakcjach wynajmu: powierzchni przemysłowej dla firmy Sealed Air oraz powierzchni magazynowej dla firm DHL Parcel i Leroy Merlin.

Na potrzeby fabryki amerykańskiej firmy Sealed Air firma Panattoni Europe przebudowała 12 tys. mkw. powierzchni w obiekcie Panattoni Business Center Łódź III, 3,5 km od centrum miasta. Produkcja opakowań technicznych z  pianki polietylenowej przeznaczonych do zabezpieczania produktów podczas transportu ruszyła w listopadzie 2019 r., pół roku po podpisaniu kontraktu najmu. Powierzchnię podzielono na strefy produkcyjną, konfekcyjną, magazynową i socjalno-biurową. W celu osiągnięcia poziomu 12,5 proc. naturalnego oświetlenia we wzmocnionej konstrukcji dachu zamontowano świetliki. Dodano instalacje sprężonego powietrza, dodatkowej wentylacji, zwiększono moc przyłącza prądu.

– Stworzenie fabryki dla firmy Sealed Air pokazuje stopień zaawansowania parków logistycznych tworzonych przez Panattoni Europe. Istniejące moduły mogą zostać szybko i sprawnie dostosowane do zróżnicowanej działalności przedsiębiorstw, zarówno – objaśniła Magda Kilijańska, senior development manager z Panattoni Europe.

Działająca od ponad 60 lat firma Sealed Air produkuje opakowania z tworzyw sztucznych, m.in. do przechowywania i transportu artykułów żywnościowych. Jest obecna w 123 krajach i zatrudnia ponad 15,5 tys. pracowników w 100 zakładach na świecie. W Polsce Sealed Air działa od 27 lat. Fabryka w Łodzi jest trzecią w Polsce. Zakład opakowań spożywczych i zakład opakowań ochronnych dla przemysłu funkcjonują w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Panattoni Europe przy negocjowaniu warunków umowy wynajmu powierzchni dla Sealed Air. Umowę negocjowały senior associate Zuzanna Lipska i associate Patrycja Czarnecka z praktyki prawa nieruchomości.

W październiku 2019 r. firma Panattoni Europe ukończyła pod Warszawą budowę dwóch centrów dystrybucyjnych do obsługi handlu internetowego o powierzchni 8,4 tys. mkw. każdy dla firmy kurierskiej DHL Parcel Polska – w Panattoni Park Pruszków III i w Radzyminie, w sąsiedztwie Panattoni Park Warsaw-North. Oba mają wysokość 7,5 m, dzięki czemu 900 mkw. każdego z nich zajęły dwupoziomowe biura, oraz ponad 100 bram wjazdowych dla samochodów dostawczych i tirów. Zastosowano oświetlenie LED, odzysk wody, uruchomiono stacje ładowania samochodów elektrycznych. Powierzchnie hal dostosowano do potrzeb sorterów najnowszej generacji – przepustowość sortowania w Panattoni Park Pruszków III wynosi 7,5 tys. przesyłek na godzinę.

– To doskonały wynik, który plasuje terminal w Panattoni Park Pruszków III wśród najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych logistycznych obiektów operacyjnych w Polsce i Europie – skomentowała Magdalena Bugajło, dyrektor ds. komunikacji i PR w DHL Parcel.

– Obiekty te są odpowiedzią na gigantyczny wzrost rynku e-commerce. Rosnąca popularność zakupów internetowych zwiększa popyt na nowe centra dystrybucyjne kluczowych firm na rynku przesyłek kurierskich, takich jak DHL Parcel Polska. Ponadto obiekty w Radzyminie i Pruszkowie doskonale sprostają wymaganiom klienta dotyczącym budownictwa ekologicznego – stwierdził Marek Dobrzycki, managing director w Panattoni Europe.

DHL Parcel to niemiecka firma usług kurierskich zatrudniająca 350 tys. pracowników w ponad 220 krajach. Jest częścią firmy kurierskiej DHL International. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1969 r. przez trzech Amerykanów Adriana Dalseya, Larrego Hillbloma i Roberta Lynna. Na początku zajmowało się transportem przesyłek z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych na Hawaje. W 1998 r. proces jego wykupu rozpoczęło niemieckie przedsiębiorstwo pocztowe Deutsche Post, uzyskując pakiet większościowy w 2001 r. i przejmując w 2002 r. Obecnie jest właścicielem jednej z największych linii lotniczych cargo na świecie, trzech centrów przeładunkowych, dwóch centrów danych.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Panattoni Europe przy negocjowaniu warunków umów wynajmu dwóch obiektów magazynowych dla DHL Parcel Polska. Umowy negocjowała senior associate Zuzanna Lipska z praktyki prawa nieruchomości.

W październiku 2019 r. firma Panattoni Europe zakończyła budowę największego pod względem powierzchni obiektu magazynowego w Polsce. To główny magazyn Leroy Merlin o powierzchni ponad 123,3 tys. mkw. Inwestycja powstała w geograficznym centrum Polski – w miejscowości Piątek, w województwie łódzkim. Powierzchnia magazynowa przeznaczona jest dla wielu kanałów dystrybucji, w tym sprzedaży przez Internet.

Na terenie obiektu powstała też wiata o powierzchni 10 tys. mkw. do przechowywania towarów niewymagających składowania wewnątrz, a także parking dla 25 samochodów ciężarowych i 150 osobowych. Magazyn ma 132 doki, sześć bram, system oświetlenia LED. Generalnym wykonawcą była firma Kajima Poland.

Leroy Merlin to francuska sieć hipermarketów budowlanych  założona w 1923 r. przez Adolfa Leroy, który w miasteczku Noeux les Mines otworzył sklep, gdzie sprzedawał materiały budowlane, drewno, taczki, łopaty, motyki z amerykańskiego demobilu. W 1924 r. poślubił Rose Merlin, co dało początek rodzinnej firmie, od 1960 r. znanej jako Leroy Merlin. W 1979 r. połączyła się z grupą Auchan należącą do rodziny Mulliez. W Polsce działa od 1996 r.

– Otwarcie magazynu w Piątku było dla nas dużym wyzwaniem operacyjnym, gdyż jednocześnie podczas przenoszenia zapasu realizowaliśmy zamówienia z naszych dotychczasowych magazynów w Strykowie. W nowym magazynie w Piątku poza serwisem dla sklepów realizujemy usługę e-commerce oraz dostawy bezpośrednie z magazynu do klienta – oświadczył Krzysztof Niciejewski, senior menedżer ds. logistyki centralnej w Leroy Merlin Polska.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Panattoni Europe przy negocjowaniu warunków umowy wynajmu obiektu magazynowego dla Leroy Merlin. Umowę negocjowała senior associate Zuzanna Lipska z praktyki prawa nieruchomości.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl