Piąty jubileusz Axelo – największej firmy prawniczej na Podkarpaciu

834

Axelo Prawo i Podatki dla Biznesu powstała w grudniu 2014 roku w Rzeszowie. Założyciele kancelarii, adwokat Radosław Ostrowski i radca prawny Dariusz Domagalski, od początku konsekwentnie budowali markę przygotowaną do świadczenia profesjonalnych usług dla dużych przedsiębiorstw i najbardziej wymagających klientów. Firmę rozwijali na wzór największych firm doradczych w Polsce – stawiając nacisk na stałe doskonalenie organizacji i zespołu. Już na starcie stworzono praktyki specjalizujące się w kluczowych zagadnieniach związanych z prawem i podatkami. Dzięki temu przedsiębiorcy z regionu rezygnowali z obsługi kancelarii spoza Podkarpacia i zaczęli zwracać się o pomoc do Axelo.

– Pięć lat temu podkarpacki rynek biznesowy rozrastał się coraz intensywniej. Pojawiały się nowe inwestycje, powstawało coraz więcej średnich i dużych firm, które były zmuszone korzystać z pomocy prawników z Warszawy, Krakowa czy nawet Niemiec. Lokalne kancelarie pracowały głównie nad drobnymi projektami i mało intratnymi. Dostrzegliśmy, że na Podkarpaciu nie ma prawnopodatkowej firmy doradczej, która byłaby realną konkurencją dla dużych warszawskich kancelarii. Postanowiliśmy więc zbudować kancelarię, która będzie mogła z sukcesem zaoferować kompleksową obsługę w tym zakresie. – wspomina Radosław Ostrowski.

Warunki był idealne – rozwijający się rynek biznesowy na Podkarpaciu, a do tego obecność wielu dobrych prawników w Rzeszowie dawały możliwość realizacji pomysłu, i to z sukcesem.

Klienci docenili nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim zaangażowanie naszego zespołu w swoje sprawy. Obsługa zarówno mniejszych, jak i tak dużych firm, była dla naszych specjalistów przede wszystkim powodem do dumy, a nie tylko kolejnym korporacyjnym zadaniem do wykonania – mówią twórcy, a obecnie także wspólnicy zarządzający Axelo.

Do Ostrowskiego i Domagalskiego dołączyli prawnicy z innych kancelarii, których przekonała wizja tworzenia w Rzeszowie dużej firmy doradczej.

– Zaczynaliśmy w kilka osób. Wszyscy mieliśmy wspólny cel i mnóstwo entuzjazmu oraz wiary, że się uda. W zasadzie od początku bardzo szybko pozyskiwaliśmy klientów, więc jednocześnie intensywnie rozwijaliśmy się organizacyjnie. Zatrudnialiśmy kolejnych prawników i w ciągu dwóch lat staliśmy się największą firmą prawniczą na Podkarpaciu. Nasz zespół liczy obecnie siedemdziesiąt osób. Zatrudniamy ponad 50 pracowników w biurach w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu i Krośnie, a także we Lwowie. Do tego dochodzą współpracownicy i eksperci angażowani do dodatkowych projektów, takich jak: fuzje, przejęcia, restrukturyzacje – Dariusz Domagalski krótko podsumowuje początek działalności i obecny status Axelo.

Axelo od początku skupiła się na jakości i biznesowym podejściu w prowadzeniu projektów doradczych, doskonaleniu wiedzy przez członków zespołu, a także wykorzystaniu technologii informatycznych w obsłudze klienta.

– Stawiamy na zrozumiałą komunikację oraz praktyczne podejście do wyzwań, przed którymi stoją przedsiębiorcy. Jasno tłumaczymy, jak z danym problemem sobie poradzić, aby ponieść jak najmniejsze straty finansowe czy skutecznie zrealizować jakiś strategiczny projekt – mówi Ostrowski. – Na każdą sprawę spoglądamy również pod kątem skutków podatkowych. Doradzając nie narażamy klientów na niespodziewane wydatki, które nieraz mogą być bardzo dotkliwe. Takie podejście zdecydowanie wyróżnia nas na tle innych firm prawniczych.

Kancelaria specjalizuje się m.in. w sprawach statutowych, inwestycyjnych i pracowniczych oraz w nowych technologiach. Wspólnicy nie tylko zarządzają firmą, ale rozwijają poszczególne praktyki, czy prowadzą określone projekty. Dariusz Domagalski specjalizuje się w doradztwie strategicznym w obszarze planowania sukcesyjnego oraz zajmuje się obsługą negocjacyjną fuzji i przejęć. Natomiast Radosław Ostrowski rozwija praktykę Axelo AdHoc zajmującą się kryzysowym zarządzaniem prawnym, koordynuje sprawy w zakresie strategicznego doradztwa prawnego i podatkowego, fuzji i przejęć (M&A), a także doradza w sprawach karnych gospodarczych (White Collar).

Axelo Prawo i Podatki dla Biznesu przekonuje przedsiębiorców przygotowaniem merytorycznym i doświadczeniem doradców, organizacją współpracy, skalą działania oraz biznesowym podejściem. Przyciąga też uwagę absolwentów studiów prawniczych i młodych prawników. W kancelarii już od początku mają oni okazję współpracować przy złożonych projektach i obsługiwać duże firmy, a z czasem dostają własne ambitne zadania i mogą rozwijać kompetencje.

– Nasza firma to ludzie. Największy kapitał. To pasja, entuzjazm, wiedza i chęć rozwoju naszych współpracowników sprawiają, że od pięciu lat stabilnie się rozwijamy. Z perspektywy czasu wiemy, że sukces firmy doradczej zależy od zespołu, jaki stworzy oraz od chęci i wytrwałości jego członków w doskonaleniu swoich umiejętności. Stwarzamy odpowiednie warunki nie tylko do pracy, ale i własnego rozwoju. – podkreśla Dariusz Domagalski.

Axelo współpracuje z wydziałami prawa w Rzeszowie i Krakowie. Najlepsi studenci mają możliwość odbycia płatnych praktyk oraz stania się członkami zespołu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim firma współorganizuje Ogólnopolską Konferencję Prawa Podatkowego, a w tym roku Axelo zaangażowała się także w utworzenie studiów podyplomowych z zakresu prawa nowych technologii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Równie ważne jest dla nas dzielenie się wiedzą pro bono, w tym pomaganie młodym przedsiębiorcom na starcie – dodaje Radosław Ostrowski. – Angażujemy się w takie akcje jak np. Akademia Lewiatana czy inicjatywy regionalne, w tym szkolenia. – dodaje zapewniając, że kancelaria dąży do utrzymania pozycji lidera w regionie i jednocześnie walczy o wysoką pozycję wśród kancelarii z całej Polski.

Materiał kancelarii Axelo Prawo i Podatki dla Biznesu