Szef działu prawnego w polskiej spółce motoryzacyjnego giganta Liderem Prawników Przedsiębiorstw

597
Z dyplomami od lewej: Tobiasz Adam Kowalczyk, Edyta Snakowska-Estorninho, Edyta Werońska-Karcz, Maciej Syska (www.pspp.org.pl)

Radca prawny Tobiasz Adam Kowalczyk, dyrektor działu prawnego i polityki publicznej w firmie Volkswagen Poznań, jednej z polskich spółek niemieckiego koncernu motoryzacyjnego, został tegorocznym laureatem konkursu Lider Prawników  Przedsiębiorstw  zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw.

Wyniki konkursu ogłoszono 5 grudnia 2019 r. podczas świątecznego spotkania członków i przyjaciół PSPP. Była to jego czwarta edycja.

Oprócz laureata nominacje do nagrody Lider Prawników Przedsiębiorstw otrzymali:

  • Edyta Snakowska-Estorninho, dyrektor działu prawnego i compliance w polskim oddziale amerykańskiej firmy Pratt and Whitney produkującej silniki lotnicze w Rzeszowie
  • Edyta Werońska-Karcz, kierująca działem prawnym w polskim oddziale francuskiego banku Société Générale
  • Maciej Syska, dyrektor działu prawnego i zgodności w firmie Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne należącej do węgierskiej firmy inwestycyjnej Central Group

Tobiasz Adam Kowalczyk jest szefem działu prawnego obsługującego m.in. cztery fabryki firmy Volkswagen produkujące w Polsce auta dostawcze. Jak wyjaśnił Waldemar Koper, prezes PSPP oraz dyrektor ds. prawnych w Kompanii Piwowarskiej, zwycięzca konkursu zdobył uznanie jego kapituły m.in. skutecznymi negocjacjami i mediacją w sprawie sporu między rządem, gminą Września a spółką Autostrada Wielkopolska o budowę łącznika autostradowego, mającego połączyć tereny Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej z autostradą A2. Odpowiadał też za obsługę prawną zakupu działek pod rozbudowę zakładu produkcyjnego w Poznaniu oraz zawarcie umowy z konsorcjum banków europejskich na sfinansowanie tej inwestycji. Zainicjował i wdrożył Legal Management System – oparte na modułach sztucznej inteligencji oprogramowanie do zarządzania dokumentacją prawną i procesową, kosztami usług zewnętrznych kancelarii i monitorowania ryzyk prawnych.

Działem prawnym w firmie Volkswagen Poznań kieruje od dwóch lat. Wcześniej m.in. przez rok pracował w biurze kancelarii Dentons w Berlinie, sześć lat kierował działem prawnym w polskim oddziale koreańskiej firmy Samsung Electronics, a przez rok był prawnikiem poznańskiej kancelarii Merski Radcy Prawni i Adwokaci.

Laureatów konkursu wybrano w dwóch etapach. W pierwszym kandydaci zgłaszali się sami przesyłając ankietę z opisem przedsięwzięć lub transakcji obsługiwanych przez dział prawny w ostatnich trzech latach oraz swojego wkładu w ich realizację. Organizatorzy konkursu oczekiwali na zgłoszenia od prawników przedsiębiorstw wykazujących się „innowacyjnymi rozwiązaniami, narzędziami, procedurami wdrożonymi przez dział prawny oraz korzyściami dla przedsiębiorstwa, które wynikły z wdrożenia kreatywnych rozwiązań”. Kandydaci byli również w ankiecie pytani o to, czy i jak pełnią rolę lidera w swojej firmie.

W drugim etapie czworo nominowanych i spośród nich lidera, wybrała kapituła, w której skład wchodzili członkowie zarządu PSPP oraz przedstawiciele kancelarii partnerskich stowarzyszenia.

W 2018 r. konkurs wygrał Andrzej Kornatowski, dyrektor działu prawnego w polskim oddziale firmy British American Tobacco, w 2017 r. – Piotr Antoszek, dyrektor działu prawnego w firmie Solaris Bus & Coach, a w 2016 r. – Marcin Czapiewski, który wówczas kierował działem prawnym i compliance w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Europa i Towarzystwie Ubezpieczeniowym na Życie Europa (obecnie jest prawnikiem kancelarii Olesiński i Wspólnicy).

Tutaj omówienie wyników konkursu z 2016 r., a tu – z roku 2018.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl