Gide i Greenberg Traurig w finale przejęcia szwedzkiego instalatora sieci telefonicznych

624

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała szwedzkiej firmie Eltel Networks przy sprzedaży spółki zajmującej się zakładaniem sieci telekomunikacyjnych w Polsce francuskiej firmie Vinci Energies, której doradcą, jak ustalił „Rynek Prawniczy”, była kancelaria Gide Loyrette Nouel.

Dotychczas w Polsce firma Eltel Networks zajmowała się instalowaniem i obsługą techniczną zarówno sieci telekomunikacyjnych, jak  i energetycznych. Działała poprzez firmy Eltel Networks Telecom, Eltel Networks Energetyka, Energoprojekt Kraków oraz Eltel Networks Poland.

W sierpniu 2019 r. poinformowała o sprzedaży spółki Eltel Networks Telecom działającej przy projektowaniu, budowie, wdrażaniu i utrzymaniu infrastruktury dla operatorów telefonii komórkowej, zatrudniającej w Polsce ok. 220 osób. Transakcja o wartości ok. 12,7 mln euro została zamknięta w październiku 2019 r. Nabywcą jest francuska firma Vinci Energies z grupy Vinci.

W komunikacie prasowym Eltel Networks wyjaśniła, że sprzedaż polskiej spółki „jest częścią strategii, w której firma wyraźniej koncentruje się na rozwoju rynku skandynawskiego, gdzie ma wiodącą pozycję rynkową, wysoki poziom wiedzy specjalistycznej, a model model biznesowy jest powtarzalny i ukierunkowany przede wszystkim na budowę, serwis i konserwację”. W 2017 r. Eltel sprzedała firmie BJK pion utrzymania sieci miedzianej firmy telekomunikacyjnej Orange.

– Z sukcesem rozwinęliśmy biznes telekomunikacyjny w Polsce i cieszy nas znalezienie dla niego nowego właściciela, który będzie kontynuował ten rozwój. Transakcja tworzy wartość dla nas i naszych akcjonariuszy przez poprawę naszego bilansu i koncentracji na krajach nordyckich – oświadczył w sierpniu 2019 r. Casimir Lindholm, prezes i dyrektor generalny Eltel Networks.

Jak podaje Wikipedia, szwedzka firma Eltel Networks zajmuje się świadczeniem usług w dziedzinie projektowania, budowy, utrzymania i rozbudowy sieci energetycznych, telekomunikacyjnych oraz miejskich sieci komunalnych. W sektorze sieci elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych działa w Europie Centralnej i Północnej. Wywodzi się z niezależnej firmy IVO Transmission Engineering. W 2007 r. właścicielem Eltel Networks został brytyjski fundusz venture capital 3i Group.

Jak podaje Wikipedia, francuska firma Vinci wywodzi się z przedsiębiorstwa Société Générale d’Entreprises założonego w 1899 r. Firma SGE została w 2000 r. przemianowana na Vinci. Działa w sektorach budownictwa, drogownictwa, a w energetyce – poprzez firmę Vinci Energies, która w Polsce jest obecna  m.in. na rynkach telekomunikacyjnym, zabezpieczeń przeciwpożarowych, usług inżynieryjnych oraz elektrotechniki i automatyzacji. Zatrudnia w Polsce ok. 500 osób.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Eltel Networks w transakcji. Obsługę wykonywali partner Stephen Horvath, partner lokalny Daniel Kaczorowski, associates Magdalena Medyńska, Agata Iżyk, Grzegorz Socha, Natalia Wołkowycka, Iga Czerniak.

Kancelaria Gide potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Vinci Energies.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl