Allen & Overy nie idzie do wieżowca, lecz do biur browarnych

1286
Wizualizacja Biur przy Warzelni (www.bazabiur.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, nową siedzibą kancelarii Allen & Overy, ma być biurowiec Biura przy Warzelni będący częścią kompleksu Browarów Warszawskich. Wbrew poprzednim enuncjacjom firma nie przeniesie się do biurowej wieży Mennica Legacy Tower. Podobnie było w przypadku kancelarii Noerr, która także miała tamże się przeprowadzić, a ostatecznie znalazła miejsce w budynku Nowogrodzka Square w Warszawie.

W styczniu 2018 r., „Rynek Prawniczy” informował, iż kancelaria Allen & Overy wynajęła na 10 lat od firmy deweloperskiej Golub GetHouse ponad 2,6 tys. mkw. powierzchni biurowej na 17 i 18 piętrach biurowca Mennica Legacy Tower budowanego przez nią w Warszawie wspólnie z Mennicą Polską. Arkadiusz Pędzich, partner zarządzający kancelarii, cytowany w komunikacie prasowym firmy Golub GetHouse, twierdził wówczas, iż wybór tego budynku na jej następną siedzibę wynikał z tego, że dla innowacyjnych przedsiębiorstw jest to jedna z najlepszych lokalizacji w Warszawie, która pozwoli na wdrożenie najnowszych rozwiązań aranżacyjnych i technicznych, wspierających realizację strategii firmy i spełniających oczekiwania klientów i pracowników.

Tymczasem w październiku 2019 r. „Rynek Prawniczy” dowiedział się, że nową warszawską siedzibą Allen & Overy będzie budynek Biura przy Warzelni będący częścią Browarów Warszawskich. W tej sytuacji „Rynek Prawniczy” spróbował ustalić, dlaczego nie doszło do sfinalizowania wcześniejszej umowy tej kancelarii i inwestorów Mennica Legacy Tower. Kancelaria nie chciała jednak wyjaśnić tego „Rynkowi Prawniczemu”.

„Rynek Prawniczy” opisywał niemal identyczne perypetie z wynajmem w Mennica Legacy Tower dotyczące kancelarii Noerr. W sierpniu 2019 r. „Rynek Prawniczy” podał, że cały wieżowiec wynajął ostatecznie mBank, który na początkowym etapie transakcji, w lutym 2019 r., zarezerwował sobie o ponad 5 tys. mkw. mniej. Radosław Biedecki, partner zarządzający Noerr,  wyjaśnił „Rynkowi Prawniczemu”, iż kancelaria zmieniła decyzję w sprawie siedziby ze względu na zmianę charakteru biurowca Mennica, który początkowo miał skupiać wielu najemców, a ostatecznie wynajmujący wolał udostępnić większość budynku jednemu. W efekcie strony rozwiązały wcześniejszą umowę najmu.

Allen & Overy z dotychczasowej siedziby w wieżowcu Rondo 1 do nowej przeniesie się jesienią 2020 r. W Browarach Warszawskich kancelaria wynajęła od firmy deweloperskiej Echo Investment 2750 mkw. powierzchni w budynku Biura przy Warzelni. To największy biurowiec w całym projekcie, z 19,5 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia będzie liczył osiem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne, na których będzie parking.

Arkadiusz Pędzich, partner zarządzający kancelarii, cytowany w komunikacie prasowym firmy Echo Investment, stwierdził teraz, iż wybór tego budynku na jej następną siedzibę wynikał z tego, że dla innowacyjnych przedsiębiorstw jest to jedna z najlepszych lokalizacji w Warszawie, która pozwoli na wdrożenie najnowszych rozwiązań aranżacyjnych i technicznych, wspierających  realizację strategii firmy i spełniających oczekiwania klientów i pracowników.

Browary Warszawskie to obecny teren dawnych browarów, na którym Echo Investment stawia biurowce i budynki mieszkalne.

Jak podaje Wikipedia, Browary Warszawskie (1948-2004) powstały po upaństwowieniu zburzonych podczas wojny browarów Haberbusch i Schiele, które zostały odbudowane w ich poprzednim miejscu, w dzielnicy Wola. W 1968 r. wraz z browarami w Ciechanowie, Ciechomicach i Wyszkowie utworzyły Warszawskie Zakłady Piwowarskie. Ich flagowym piwem było Królewskie. W 1972 r. rozpoczęto tam produkcję Coca-Coli na licencji. W 1992 r. zakłady przekształcono w spółkę pracowniczą. W 2001 r. przejęła ją austriacka firma Brau Union, która w 2004 r. zakończyła produkcję piwa w browarze warszawskim i wycofała się z Polski. Po likwidacji browaru w zabudowaniach początkowo mieściły się magazyny, później je zburzono. Dziś pozostały tylko budynki: warzelni, stacji uzdatniania wody, laboratorium oraz piwnice, w których przechowywano piwo.

Inwestycja Echo Investment przewiduje ok. 110 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W trzech budynkach będzie prawie 600 mieszkań do sprzedaży, a w czwartym – 450 na wynajem. Będą tam też trzy biurowce – Biura przy Bramie już stoi, a Biura przy Willi i Biura przy Warzelni są w budowie. W dawnych pomieszczeniach piwnic i warzelni powstaną zaś placówki gastronomiczne: restauracje i kawiarnie.

Echo Investment to firma deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. W 2015 r. wspólnie kupiły ją fundusze kapitałowe Griffin Real Estate z Polski oraz amerykańskie Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company. Obecnie firma zwykle krótko po wybudowaniu i wynajęciu biurowców lub centrów handlowych, sprzedaje je, przyspieszając rotację kapitału w poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu.

Wieża Mennica Legacy Tower ma być skończona pod koniec 2019 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl