Linklaters i Dentons w zakupie poczwórnego ciemnokryształowego biurowca

439
(www.www.bazabiur.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała funduszowi Hines European Value Fund przy zakupie biurowców Wola Park w Warszawie od wrocławskiej firmy deweloperskiej Develia, której doradzała kancelaria Dentons.

W październiku 2019 r. firma deweloperska Develia, do niedawna występująca pod nazwą LC Corp, podpisała przedwstępne umowy sprzedaży warszawskiego kompleksu biurowego Wola Center spółce Gisla, kontrolowanej przez fundusz Hines European Value Fund. Wartość transakcji wynosi 101,9 mln euro. Strony mają podpisać umowy przyrzeczone do końca 2019 r.

Zespół Wola Center składa się z czterech budynków biurowych o łącznej powierzchni 31 tys. mkw.: A (trzy piętra), B (sześć pięter) oraz C i D (po jedenaście pięter). Zostały one zbudowane w 2013 r. przy ulicy Przyokopowej w warszawskiej dzielnicy Wola, w miejscu rozebranego w 2011 r. budynku dawnych Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, tuż obok Muzeum Powstania Warszawskiego. Swoją charakterystyczną formą nawiązują do struktury szaroczarnego kryształu. Na parterze są lokale usługowe i gastronomiczne. Pomiędzy budynkami znajduje się zadaszone patio ze ścianami składającymi się z ustawionych pod różnymi kątami tafli szkła refleksyjnego, Biurowiec dysponuje dwupoziomowym parkingiem podziemnym z 319 miejscami.

Develia to firma deweloperska z Wrocławia realizująca inwestycje mieszkaniowe (duże kompleksy i osiedla domów szeregowych i jednorodzinnych) oraz komercyjne w sześciu miastach Polski – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. Do połowy 2019 r. nazywała się LC Corp. Była to pozostałość po czasach, gdy kontrolował ją biznesmen i bankier Leszek Czarnecki, który sprzedał ją w 2017 r. za ok. 480 mln zł. Obecnie głównymi akcjonariuszami są otwarte fundusze emerytalne Nationale-Nederlanden, PZU Złota Jesień, Aviva Santander, MetLife i Aegon, które mają ponad 60 proc. kapitału. Zmiana nazwy podyktowana była chęcią unicestwienia skojarzenia firmy z Czarneckim, którego banki przeżywają problemy.

Oprócz Wola Center w portfolio nieruchomości Develii są jeszcze najwyższy budynek mieszkalnobiurowy w Polsce Sky Tower we Wrocławiu (212 m), Arkady Wrocławskie, a także warszawski biurowiec Wola Retro, oddany do użytku w 2019 r.

Hines to międzynarodowa firma działająca od 1957 r. na rynku nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i magazynowych. Specjalizuje się w prowadzeniu inwestycji, organizacji procesu deweloperskiego i zarządzaniu nieruchomościami. Zarządza aktywami wartymi 1,25 mld euro. Posiada 201 oddziałów w 24 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Spółka Hines Polska jest własnością Hines International Real Estate Holdings z siedzibą w Houston. Biuro regionalne w Warszawie działa od 1997 r. Zatrudnia ok. 65 pracowników.

Od 1991 r. firma Hines zorganizowała i zarządzała 57 funduszami inwestycyjnymi dla inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, w których każdorazowo była także jednym z inwestorów. Zamknięty fundusz Hines European Value Fund (HEVF) uruchomiony w 2017 r. jest jednym z kilku funduszy Hines, które były źródłem kapitału na inwestycje w Polsce.

– Sprzedaż Wola Center to kolejny krok w realizacji przyjętej przez nas strategii dla obiektów biurowych i już trzecia w tym roku sprzedaż obiektu biurowego. Ta transakcja potwierdza, że biurowce Develii są bardzo atrakcyjnymi produktami inwestycyjnymi. Wysokie zainteresowanie naszymi obiektami, zarówno w Warszawie, jak i Katowicach czy Wrocławiu, dobitnie pokazuje, że spółki inwestujące w nieruchomości komercyjne cenią sobie wysoką jakość wykonania naszych biurowców oraz ich wartość biznesową – skomentował Tomasz Wróbel z zarządu Develia.

Kancelaria Linklaters poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała Hines European Value Fund w transakcji. Zespołem prawników kierował senior associate Tomasz Trystuła z praktyki nieruchomości, a byli w nim managing associate  Joanna Gawlicka z praktyki bankowo-finansowej, managing associate  Agnieszka Mencel, kierująca praktyką TMT/IP i associate  Jakub Kowal z tejże praktyki, junior associate  Michał Maruszak z praktyki Projects i junior associate  Małgorzata Szafrańska z praktyki nieruchomości. Obsługę nadzorował partner Janusz Dzianachowski z praktyki nieruchomości.

Kancelaria Dentons poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała Develii w transakcji. Obsługę nadzorował partner Bartłomiej  Kordeczka, wykonywały ją senior associate Martyna Racz-Suchocka i associate  Alicja Grabowska.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl