Greenberg Traurig i Baker McKenzie w dokupieniu kina do centrum handlowego

380

Kancelarie Greenberg Traurig i Baker Mckenzie doradzały niemieckiemu funduszowi Union Investment Real Estate przy nabyciu multipleksu kinowego Cinema City w centrum handlowym Manufaktura w Łodzi od firmy Global City Holdings.

W kwietniu 2019 r. fundusz Union Investment Real Estate kupił za ok. 21 mln euro budynek multipleksu Cinema City w łódzkim centrum handlowym Manufaktura od firmy Global City Holdings z grupy Cineworld, która pozostaje jego długoterminowym najemcą. Samo centrum handlowe jest w portfelu funduszu od 2012 r., kiedy – jeszcze jako UniImmo Deutschland – przejął je od francuskiej firmy Apsys, która była inwestorem Manufaktury.

Kino o powierzchni ok. 7,4 tys. mkw. powiększy powierzchnię najmu całego obiektu do ponad 100 tys. mkw. Celem inwestycji było połączenie kina i centrum handlowego w jedno aktywo o wartości ok. 470 mln euro wpisane do portfela jednego z otwartych funduszy Union Investment.

Centrum Manufaktura składa się z zespołu 11 zabytkowych budynków z cegły. Powstało w 2006 r. na terenach dawnej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego w Łodzi. W skład kompleksu wchodzi trzyhektarowy rynek z oryginalną pofabryczną zabudową z czerwonej cegły, galeria handlowa oraz parkingi na ponad 3,5 tys. samochodów. Oprócz 300 sklepów, punktów usługowych i restauracji, działa tam również m.in. teatr, kino, szkoła tańca i muzeum. Łącznie Manufaktura zajmuje 27 hektarów.

Właścicielem Manufaktury jest Union Investment Real Estate – niemiecka firma zarządzająca od ponad 50 lat inwestycjami na rynku nieruchomości, specjalizująca się w otwartych funduszach nieruchomości dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Obecnie gospodaruje aktywami o wartości 41,4 mld euro. W portfelach jej funduszy jest 368 nieruchomości komercyjnych, w tym 20 w Polsce.

Mulitipleks Cinema City w Manufakturze ma miejsca dla ok. 3,1 tys. widzów w 15 salach, w tym w sali do projekcji trójwymiarowych z ekranem Imax 3D. To największe kino w Łodzi.

Global City Holdings (wcześniej Cinema City International) to największy operator kin w Europie Środkowo-Wschodniej, a także w Izraelu, a po połączeniu się w 2014 roku z Cineworld również w Wielkiej Brytanii i Irlandii, oraz drugi pod względem wielkości w Europie. Jest częścią grupy Cineworld. Zarządza ponad 230 wielosalowymi kinami z ponad 2,2 tys. ekranów. W krajach Europy ŚrodkowoWschodniej, w tym w Polsce, działa pod marką Cinema City. Pierwsze kino Cinema City zostało otwarte w 1929 r. w Hajfie w Palestynie (obecnie Izrael) przez rodzinę Greidingerów. Moshe J. „Mooky” Greidinger jest obecnie prezesem Cineworld Group.

– Centrum handlowe Manufaktura to jedna z naszych najbardziej udanych inwestycji handlowych. Powiększenie naszego obiektu pozwoli nam jeszcze bardziej skorzystać z możliwości, jakie daje Manufaktura i jej atrakcyjna lokalizacja – skomentowała Henrike Waldburg, dyrektor zarządzania inwestycjami w handlu detalicznym w Union Investment RE.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że prawnicy z jej warszawskiego biura doradzali Union Investment w transakcji. Obsługą kierowali partnerzy Radomił Charzyński i Karol Brzoskowski, a wykonywali ją associates Filip Janeczko i Samanta Wenda-Uszyńska.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła ”Rynkowi Prawniczemu”, że jej prawnicy doradzali Union Investment w kwestiach podatkowych transakcji. Obsługę wykonywali Katarzyna Kopczewska i Michał Nocoń.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl