Wkrótce wyniki tegorocznego rankingu The Legal 500 GC Powerlist CEE

837

W związku z trzecią już edycją rankingu The Legal 500 GC Powerlist: Europa Środkowo-Wschodnia, którego wyniki zostaną ogłoszone 7 listopada 2019 r. podczas gali w Warszawie, Rafał Zięba rozmawiał z szefem ds. badań The Legal 500 dla GC Powerlist Jamie Rayatem oraz Adamem Piwakowskim z kancelarii Zięba & Partners, aby przybliżyć i pomóc wszystkim lepiej zrozumieć tę inicjatywę.

Rafał Zięba: Co doprowadziło do stworzenia rankingu The Legal 500 GC Powerlist?

Jamie Rayat: Od ponad 30 lat brytyjski magazyn „The Legal 500” analizuje możliwości firm prawniczych na całym świecie. Ranking The Legal 500 firm prawniczych jest obecnie uważany za wiodący autorytet w ocenie firm prawniczych i ich prawników. Ranking może mieć znaczący wpływ na przyszłą współpracę kancelarii prawnych z klientami, którzy często kierują

Adam Piwakowski: Kariera prawników w ramach prywatnej praktyki zawodowej jest nierozerwalnie związana z pozycjami osiąganymi w rankingach. Wysoko plasujący się prawnicy będą bardziej pożądani przez klientów, co w efekcie zostanie przełożone na wyższe zyski.

Podczas gdy prawnicy prowadzący prywatne praktyki otrzymują wiele wyróżnień i często znajdują się w centrum uwagi, do niedawna niewiele było miejsca dla szefów działów prawnych współpracujących z firmami nie prowadzących własnych praktyk. Szefowie działów prawnych reprezentują dużą część społeczności prawniczej, która pomimo tego, że jest równie utalentowana jak osoby wykonujące ten zawód w prywatnych praktykach, została zaniedbana.

Jamie Rayat: Właśnie dlatego od 2013 roku The Legal 500 rozszerzył swoją analizę o doradztwo korporacyjne, co znajduje odzwierciedlenie w serii GC Powerlist, wyróżniającej wiodącego doradcę korporacyjnego na wielu rynkach.

GC Powerlist podkreśla znaczenie roli szefów wewnętrznych działów prawnych przy tworzeniu nowego poczucia wspólnoty wśród prawników, jest to międzynarodowa inicjatywa, która z roku na rok znacząco rośnie, a wydarzenia organizowane są corocznie na całym świecie w celu wydania nowych publikacji.

Rafał Zięba: Jak powstał ranking The Legal 500 GC Powerlist CEE?

Jamie Rayat: Po raz pierwszy wprowadziliśmy GC Powerlist w Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Po sukcesach, które ranking odniósł w tych krajach, uruchomiliśmy GC Powerlist w jurysdykcjach na całym świecie i opublikowaliśmy w sumie 70 unikalnych wydań.

Na początku 2017 roku Adam zwrócił się do The Legal 500 z potrzebą stworzenia GC Powerlist dla Europy Środkowo-Wschodniej, zgodnie z modelem stosowanym w Skandynawii, gdzie w jednej publikacji wyróżniliśmy doradztwo korporacyjne z kilku krajów regionu skandynawskiego.

Mieliśmy już pomysł, aby w pewnym momencie uruchomić GC Powerlist dla Europy Środkowo-Wschodniej, jednak dyskusje z Adamem były katalizatorem wcielenia go w życie. W 2017 roku pracowaliśmy z kilkoma partnerami nad uruchomieniem pierwszego rankingu GC Powerlist: Europa ŚrodkowoWschodnia, wielu z nich jest teraz częścią kancelarii Zięba & Partners. Projekt nie ruszyłby z miejsca bez początkowego wsparcia Adama!

Adam Piwakowski: Zawsze miałem wielki szacunek dla in-house’ów, przede wszystkim dlatego, że mój ojciec przez całą swoją karierę pracował jako in-house na rynku brytyjskim, a ja sam również przepracowałem kilka lat na tym stanowisku. Praca na takim stanowisku jest nieco inna, ale nie mniej wymagająca niż prywatna praktyka. Prawnicy w działach wewnętrznych muszą posiadać inny zestaw umiejętności. Dlatego zawsze podchodziłem do tej funkcji z pasją i uważałem za słuszne zorganizowanie wydarzenia lub publikacji, która honorowałaby prawników wewnętrznych w taki sam sposób jak prawników prywatnych.

Rafał Zięba: Jaka metodologia została przyjęta przy tworzeniu rankingu GC Powerlist?

Jamie Rayat: Ranking GC Powerlist jest opracowywany, opisywany i publikowany przez zespół, który przez kilka miesięcy gromadzi i analizuje najistotniejsze działania prawników wewnętrznych, przeprowadzając wiele rozmów z samymi firmami, kancelariami prawnymi, z którymi prawnicy współpracują oraz innymi interesariuszami. Efektem końcowym jest przewodnik, który pokazuje najbardziej wpływowych i wybitnych prawników wewnętrznych lub wewnętrzne zespoły prawnicze w danej jurysdykcji.

Punktem kulminacyjnym jest opublikowanie rankingu zarówno w formie drukowanej książki, jak i na naszej stronie internetowej oraz gala inauguracyjna. W tym roku gala honorująca edycję dla Europy Środkowo-Wschodniej odbędzie się 7 listopada 2019 roku w prestiżowym hotelu Raffles w Warszawie.

Osoby wyróżnione w rankingu zostały wybrane na podstawie wiedzy prawnej, którą wykorzystały w sposób strategiczny, wraz z wizją biznesową, aby mieć pozytywny wpływ na sukces swoich organizacji.

Materiał kancelarii Zięba & Partners