CMS i Allen & Overy w wirtualnym zakupie prądu „z wiatraka”

504

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradzała holenderskiej  firmie Signify przy zawarciu dziesięcioletniego kontraktu na zakup energii elektrycznej bezpośrednio od farmy wiatrowej w Kisielicach należącej do firmy inwestycyjnej Green Investment Group, której doradzała kancelaria Allen & Overy.

Na mocy zawartej w październiku 2019 r. umowy, holenderska firma Signify (dawniej znana jako Philips Lighting) działająca w branży oświetleniowej, przez 10 lat będzie kupowała energię elektryczną na potrzeby swojej działalności w Polsce od firmy inwestycyjnej Green Investment Group. Kontrakt określany jest jako korporacyjna umowa wirtualnego zakupu wytwarzanej ze źródeł odnawialnych energii elektrycznej bezpośrednio od producenta (corporate Virtual Power Purchase AgreementVPPA). Zakup jest „wirtualny”, albowiem w rzeczywistości wytwórca sprzedaje prąd do sieci, a nabywca kupuje go od dystrybutora (operatora sieci przesyłowej), lecz w okresie obowiązywania umowy gwarantuje producentowi ustaloną cenę zakupu.

Firma Signify poszukiwała źródeł energii odnawialnej w Polsce, ponieważ jej działalność tutaj odpowiada za 25 proc. jej globalnego zużycia energii elektrycznej, a 80 proc. energii w Polsce powstaje z węgla. Tymczasem celem firmy jest osiągnięcie tzw. „neutralności węglowej” w 2020 r. Zakupiona energia wiatrowa będzie zasilać cztery zakłady produkcyjne i kilka biur Signify w Polsce. Umowę zawarto w wyniku przetargu. Green Investment Group wybrano ze względu na jej doświadczenie w dziedzinie Power Purchase Agreements. Firma przygotowała i realizuje umowy PPA na ponad jeden gigawat odnawialnej energii w całej Europie.

Pierwszą korporacyjną, lecz nie wirtualną, umowę PPA na polskim rynku odnawialnych źródeł energii podpisali w 2018 r. operator elektrowni wiatrowych VSB Energie Odnawialne Polska oraz firma Mercedes Benz, która zasili prądem z farmy wiatrowej pod Legnicą swoją fabrykę silników budowaną w Jaworze.

Green Investment Group to firma utworzona w 2012 r. przez rząd Wielkiej Brytanii jako Green Investment Bank do finansowania inwestycji w brytyjskiej energetyce odnawialnej, np. w morskie farmy wiatrowe. W 2017 r. kupiła go za 2,3 mld dolarów australijska grupa inwestycyjna Macquarie i nadała nazwę Green Investment Group. GIG jest właścicielem m.in. projektu jednej z największych w Europie lądowych farm wiatrowych, która ma powstać w Szwecji. W sierpniu 2019 r. GIG kupiła uruchomioną w 2014 r. farmę wiatrową Kisielice od funduszu z grupy Impax Asset Management. To elektrownia o mocy 42 megawatów znajdująca się w Kisielicach, w województwie warmińsko-mazurskim, składająca się z 21 turbin Enercon E82.

Signify (do marca 2018 r. Philips Lighting)  to czołowa na świecie firma produkująca urządzenia do oświetlenia pod marką Philips. Produkuje źródła światła  (tzw. „żarówki”, w tym energooszczędne diodowe typu LED) oraz lampy, żyrandole, panele, listwy, plafony i inne punkty  świetlne. Zatrudnia 32 tys. pracowników w ponad 70 krajach. W Polsce działają m.in. zakłady produkujące oprawy oświetleniowe w Pile, Kętrzynie i w Bielsku-Białej.

– Coraz więcej firm, jak Signify, wyznacza jasne cele w zakresie redukcji emisji węglowych, co zwiększa popyt na energię odnawialną. Mamy duże osiągnięcia w finansowaniu i realizowaniu tego rodzaju umów PPA i cieszymy się, że mogliśmy pracować z Signify nad pierwszym takim projektem w Polsce, która ma znaczny potencjał w zakresie energii odnawialnej i cieszymy się, że możemy zrobić pierwsze kroki na tym rynku – oświadczył Edward Northam, szef GIG Europe.

– Umowa VPPA jest ważnym kamieniem milowym w naszej podróży do neutralności węglowej w 2020 r. Ma kluczowe znaczenie dla naszego stuprocentowego przejścia na energię odnawialną w przyszłym roku, a także dla transformacji energetycznej w Polsce – oceniła Nicola Kimm, dyrektor do spraw zrównoważonego rozwoju, środowiska i BHP w Signify.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Signify przy przygotowaniu i negocjacjach umowy.  Międzynarodowym zespołem prawników kierowali w Warszawie Piotr Ciołkowski, partner specjalizujący się w doradztwie regulacyjnym dla sektora energetycznego i transakcjach na rynku energetyki odnawialnej, a w Londynie – Munir Hassan, partner kierujący zespołem Clean Energy w kancelarii. Obsługę wykonywali m.in. Dalia Majumder-Russell i Freddie May z biura londyńskiego oraz Piotr Prawda z warszawskiego zespołu energetycznego.

Kancelaria Allen & Overy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Green Investment Group przy zawarciu kontraktu.

Jak skomentował Piotr Ciołkowski, zaobserwowane w Polsce rosnące zainteresowanie bezpośrednim zakupem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych od jej wytwórców wynika z dążenia firm do obniżenia kosztów biznesowych i stabilizacji cen prądu oraz z tendencją do większego wykorzystywania takiej energii w działalności gospodarczej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl