Dentons i Linklaters w sprzedaży stuletniego „renesansowego” biurowca w Warszawie

442
(www.kanam-grund-group.de)

Kancelaria Dentons doradzała firmie inwestycyjnej GLL Real Estate Partners przy sprzedaży budynku Renaissance Building w Warszawie niemieckiej firmie inwestycyjnej KanAm Grund Group, której doradzała kancelaria Linklaters.

W czerwcu 2019 r. zarządzany przez KanAm Grund Group fundusz Leading Cities Invest kupił warszawski biurowiec Renaissance Building od funduszu Patrizia Immobilien zarządzanego przez firmę inwestycyjną GLL Real Estate Partners. To pierwsza inwestycja KanAm Grund w Polsce. Wartości transakcji strony nie ujawniły.

Pięciopiętrowy biurowiec Renaissance o powierzchni 5,2 tys. mkw. stoi przy placu Zbawiciela w Warszawie. To zabytkowy budynek postawiony w latach 1902-1903 jako kamienica mieszkalna, zaadaptowany na biurowiec w latach 2003-2005 (modernizacja, nadbudowa i przebudowa),  a w 2016 r. – zrewitalizowany. Wymieniono wtedy elewację, zainstalowano nowe systemy przeciwpożarowe, zmodernizowano instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz wykonano prace ogólnobudowlane. Lobby przyozdobiono artystycznym muralem. W budynku jest trzypiętrowy parking podziemny na 72 auta. Cały jest dziś wynajęty przez nadawcę telewizyjnego Viacom Media Networks, znanego kiedyś jako MTV.

Niemiecki fundusz inwestycyjny GLL Real Estate Partners od 2000 r. działa na rynku nieruchomości komercyjnych (biurowych, handlowych i przemysłowych) na terenie Europy ŚrodkowoWschodniej, Wielkiej Brytanii, Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Zainwestował dotychczas ponad 14 mld euro w sektorze real estate, obecnie zarządza aktywami wartymi 7 mld euro. W 2018 r. został przejęty przez Macquarie Infrastructure and Real Assets z Australii, największą na świecie firmę inwestycyjną zarządzającą aktywami infrastruktury transportowej, należącą do globalnej grupy finansowej Macquarie Group.

Niemiecka firma KanAm Grund inwestująca od 2000 r. w nieruchomości ma dotychczas na koncie 290 transakcje w Europie i Stanach Zjednoczonych o wartości ponad 33,3 mld dolarów. Zarządza aktywami niemieckich inwestorów prywatnych,  instytucjonalnych i międzynarodowych. Ich aktualna wartość to 7,5 mld euro, w portfelu jest 79 nieruchomości. Leading Cities Invest to działający od pięciu lat w Europie fundusz posiadający w portfolio 22 nieruchomości (biura, obiekty przemysłowe, logistyczne, handlowe, gastronomiczne, hotelowe, placówki medyczne i rekreacyjne), który zainwestował w Niemczech, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i w Polsce.

Kancelaria Dentons poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała GLL Real Estate Partners przy transakcji sprzedaży udziałów w spółce będącej właścicielem biurowca Renaissance. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości kancelarii w Europie, wykonywali ją counsel Maciej Jodkowski i Alicja Grabowska.

Kancelaria Linklaters poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała KanAm Grund Group. Zespołem obsługującym kierował partner Janusz Dzianachowski, a byli w nim senior associate Monika Lerka, associates Mateusz Cieślak, Jędrzej Pałka, junior associate Aleksander Krzeszowiak z praktyki nieruchomości oraz senior associate Krzysztof Górny z praktyki korporacyjnej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl